Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bildiğimiz Türk kahvesinin kavrulmamış, ham hali olan yeşil kahve, son yıllarda adını daha sık duyduğumuz bir kahve türü. Türk kahvesi kadar lezzetli olmasa da besin değeri açısından çok önemli olan yeşil kahve, kanserojen maddeler içermez ve çok faydalıdır. Şimdi dilerseniz yeşil kahve hakkında bilinmesi gereken her şeye birlikte göz atalım.

Yasemin Saygın

Gün geçmiyor ki sağlığımız için şifa niyetinde yeni bir içecek veya besin duymayalım. Bunların çoğu aslında her zaman var olan şeyler fakat bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde, her geçen gün yeni bir ürün keşfediliyor. Bunlardan birisi de Osmanlı Devleti zamanından beri kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası ve Türk kahvesinin kavrulmamış hali olan yeşil kahve! Türk kahvesi kadar lezzetli ve güzel kokan bir yapıya sahip olmasa da, sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda mutlaka tüketmemiz gereken yeşil kahveyi şimdi daha yakından tanıyalım.

Türk kahvesine rakip niteliğinde olan ve son yıllarda oldukça ilgi gören yeşil kahve özellikle zayıflatıcı etkisi ile kadınların gözde içeceklerinden biri haline gelmiştir. Yeşil renkteki kahve çekirdeklerinden yapılan yeşil kahve kalorisinin oldukça düşük olmasından ve vücuttaki suyun atılmasına yardımcı olmasından dolayı kilo vermek alanında oldukça popüler bir ürün olma özelliği kazanmıştır.

[renkbox baslik="Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/sarimsak-cayi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/sarimsak-cayi-nedir-nasil-yapilir-faydalari-ve-zararlari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Lezzetle içtiğimiz kahverengi kahve çekirdeklerinin ham hali olan yeşil kahve geçtiğimiz yıllara nazaran hakkında çıkan sağlık paylaşımları ve kilo verdirici özelliği nedeniyle tüm aktarlardan rahatlıkla alınması mümkün olmuştur. Kahverengi kahveye göre içeriğindeki antioksidan değerinin daha fazla olması yeşil kahvenin yeşil çay ile aynı özellikteki faydalara eş değer niteliktedir. Yüksek ısıda kavrulmadan ham şekilde satışa sunulan yeşil kahve çekirdeklerinin içeriğindeki klorojenik asit vücuttaki yağın yakılmasında etkin rol üstlenmektedir.

Yeşil Kahve Nedir?

Güne kahve ile başlayanlardansanız size bu yazımızda, alternatif bir kahve çeşidinden bahsedeceğiz. Adını girdiğiniz ortamlarda, dergilerde veya televizyon programlarında muhakkak duymuşsunuzdur. Doğal antioksidan özelliğinin yanında kilo verdirici özelliği ile son yılların en çok ilgi gören içeceklerinden biri olan yeşil kahve, bilinen kahve çekirdeklerinin kavrulmadan piyasada satışa sunulmuş olan halidir.

Alışkanlıklarından kolay vazgeçmeyen kişiler için alışması güç olan bir içecek olmasına karşın metabolizmaya olan olumlu etkisi pek çok kişinin yeşil kahveye bakış açısını değiştirmiştir.

Kafein miktarı yoğun olan diğer kahve çeşitlerine göre daha az kavrulma işlemine maruz kaldığı için yeşil kahvenin içeriğinde kafein yok denecek kadar az miktardadır. Diğer kahve türlerinden en önemli farkı kalorisinin çok düşük olmasıdır. Ancak kalorisi düşük ve zayıflatıcı etkisi var diye de tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır.

Son yıllarda aktarlarda, marketlerde ve televizyon programlarında adını duyduğumuz yeşil kahvenin belki de en dikkat çekici özelliği kanserojen olmaması ve zayıflatıcı özelliğinin bulunmasıdır. Bildiğiniz gibi birçok insan kilo problemi ile mücadele etmektedir. Tok tutma, kalori yakma ve iştahı kapatma gibi sağlıklı yöntemlerle zayıflamayı sağlayan doğal bir besin duyduğumuzda da üzerine yoğunlaşırız.

İşte yeşil kahve düşük kalorili ve iştahı kapatma özelliği nedeniyle zayıflamak isteyenlerin tercihidir. Tek başına elbette zayıflatma etkisi bulunmaz. Ancak normal diyet programında, günde 2-3 fincan kadar içilen yeşil kahve zayıflamaya yardımcı olacaktır. Uzmanlar aşırıya kaşmadan ve günde 2-3 fincanın üstüne çıkmadan tüketilmesini önermektedir.

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır?

Adını sıkça duyup da bir türlü içmeye fırsatı olmayanlar aktarlardan yeşil kahve alarak çok kolay bir şekilde  hazırlayabilirler. Tazeliğinden emin olmak için öğütülmemiş olanları almanızı öneririz. Ya evde kendiniz öğütebilir, ya da aldığınız yerden yapmasını rica edebilirsiniz. Hazırlanışı ise oldukça basittir.

Yeşil kahvenin nasıl yapılacağını bilmeyenler için alışık olunan Türk kahvesi pişirme modelini hatırlatmakta fayda vardır. Çok farklı olmayan pişirme yönteminde her fincan için bir veya bir buçuk çay kaşığı yeşil kahve yeterli olacaktır. Kahveden çok, yoğun tadı olmayan bitki çaylarını andıran lezzeti, bitki çaylarını sevenlerin rahatlıkla içebileceği bir kahve seçeneği olmasına neden olmuştur.

Eğer tam bir Türk kahvesi tutkunuysanız, öncelikle söyleyebiliriz ki yeşil kahveyi içmeniz veya alışmanız biraz zor olabilir. Çünkü kavulmuş kahve çekrdeklerinin kokusu ve tadı bu türünde hissedilmez. Tadı biraz buruk ve yeşil çayı andırmaktadır. Fakat insan sağlığına olan faydaları için mutlaka içilmesi önerilmektedir.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Tamamen doğal olarak insanların tüketimine sunulan yeşil kahve, kavrulmadan evlerimize girme olanağı bulduğu için kafein miktarı oldukça az bir kahve türüdür. Halk arasında daha çok kanser hücreleri oluşumunu engellediği ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinse de aslında bundan çok daha fazla faydalara sahiptir. Yeşil kahvenin en çok bilinen faydaları şunlardır;

  • Yeşil kahve üzerine yapılan araştırmalar sonucunda kan şekerini düzenleyici etkisi kanıtlanmış ve şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebilecekleri belirtilmiştir.
  • İnsan beynini uyarıcı etkisi nedeniyle metabolizmanın hızlanmasında ve yağların kolayca yakılmasında faydaları oldukça çoktur.
  • Sürekli kendini yorgun hisseden kimseler düzenli olarak günde bir fincan yeşil kahve tükettiklerinde kendilerini oldukça enerjik ve dinamik hissetmeleri mümkün olmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini korumada yardımcı olan yeşil kahve sayesinde sık hastalanmak ya da halsiz hissetmek söz konusu olmamaktadır. Bağışıklık sistemini daha ayrıntılı öğrenmek istiyorsanız, sizi buraya alalım.
  • Kalp-damar sağlığına da iyi gelir.
  • Kolesterol seviyesini düzenler
  • Kan basıncını düşürür.
  • Serbest radikallerin vücuda zararlı etkilerini önler.
  • Kanser hücreleri oluşumunu önler, var olanlarla savaşır.
  • Enerji verici özelliği nedeniyle kişiyi zinde hissettirir.

Yeşil Kahvenin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Yeşil kahve özellikle ülkemiz insanları için popüler olmaya başladığı günden itibaren sadece faydaları ile gündeme gelmiştir. Ancak yanlış ya da aşırı tüketimden kaynaklı zararlarla karşılaşmak da yeşil kahve için söz konusudur. Hamile ve emziren bayanların kesinlikle uzak durmaları gereken bu faydalı kahveyi günde iki fincandan fazla tüketmemeye de özen göstermek gerekir.

Yağ yakıcı özelliği bulunmasına karşın tek başına yeşil kahve tüketerek zayıflamak çok zordur. Yeşil kahve aşırı tüketildiğinde; bulantı, kusma, huzursuzluk, asabiyet, kalp ritminde değişim, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi yan etkiler meydana gelmektedir.

Yeşil Kahve Zayıflatır mı?

Vücutta biriken su nedeniyle oluşan ödem pek çok kişinin ortak sorunlarından biridir. Çok kolay şekilde vücuttan su atılmasına yardımcı olan yeşil kahve, aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olduğu için kilo vermeyi mümkün kılmaktadır. Yeşil kahvenin zayıflatıcı özelliklerinden faydalanmak için, ana öğünlerden 1 saat önce veya 15 dk sonra içmelisiniz.

Yeşil kahvenin bu denli popüler olmasındaki başlıca sebeplerden biri sağlıklı olmasından çok, zayıflatıcı özelliğidir. Ancak unutulmamalıdır ki sadece kahve içerek zayıflamayı beklemek yanlış bir tutum olacaktır. Ve yine göz ardı edilmemesi gereken bir husus şudur ki, herkesin metabolizması farklı çalışmaktadır. Eşiniz dostunuz size örneğin yeşil kahve eşliğinde ayda 3 kilo verdiğinizi söyleyebilir. Bu oran sizde daha fazla ya da az olabilir. Bu nedenle herkeste aynı etkiyi bırakmasını beklemek yanlıştır.

[renkbox baslik="Tarçınlı Süt Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/tarcinli-sut-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/tarcinli-sut-ve-faydalari.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Dünyaca ünlü doktorumuz Mehmet Öz, yaptığı açıklamalarda yeşil kahvenin çekirdeklerinin metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını kolaylaştırdığını belirtmektedir. 16 yetişkin üzerinde, 12 hafta boyunca yapılan araştırma, yeşil kahvenin her bir denekte farklı oranlarda kilo verdirdiğini ortaya koymuştur.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı ise bu kahvenin bir tür antioksidan olan klorojenik asit içerdiğini belirtmektedir. Bu madde; ince bağırsakta glikoz emilimini sağlamak ve karaciğerden dolaşıma glikoz inhibe etmekle görevlidir. Bu etki kandaki glikoz seviyesini azaltır, vücut enerji için karbonhidrat yerine yağ hücrelerini kullanır. Sonuç olarak da yağ yakımı sağlanmış olur.

Yeşil kahve bildiğimiz, normal kahvenin kavrulmamış, ham halidir. Bu nedenle sağlık için sağladığı faydalar daha fazladır. Özellikle de zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.
Yeşil kahveyi tattınız mı? Yorumunuz nedir?
Asla vazgeçmem dediğiniz kahve türü hangisi?
Bu kahveyi tadını sevmeseniz bile faydalı olduğu için içebilir misiniz?Okur Yorumları