Lepistes Balıkları Hakkında Bilgi; Lepistes Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Lepistes Balıkları Hakkında Bilgi; Lepistes Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Lepistes balıkları, akvaryum balıkçılığının en çok tercih edilen türlerinden biridir. Oldukça doğurgan özellikleriyle akvaryumunu büyütmek isteyenlerin de ilk tercihlerinden biri olan lepistes balığı yavrularını doğururlar. Lepistes balığının özellikleri, bilimsel sınıflandırması, beslenme ve üreme şekilleri hakkında bilgiler almak için yazımızı okuyunuz.

Yasemin Saygın

Akvaryum balıkçılığının giriş aşaması sayılabilecek, akvaryumların en tanınmış balıklarından birisi, lepisteslerdir. Bakımı kadar, üretilmesi de kolay olduğundan, yeni başlayan akvaryum meraklılarına tavsiye edilir. Sıcak iklimlerde, doğal ortamları olan göllerde yaşayan lepistesler, akvaryuma yüksek oranda uyum sağladıklarından, uygun ortam bulduklarında aralıksız üreyebilirler.

Yavrulama yaşına ulaştıklarında, özel bakıma ihtiyaç duyulabilir. Yavrular hızla büyüyerek, üreme olgunluğuna erişir ve bu yüzden birkaç çiftle başlayan akvaryum meraklılarının, çok kısa sürede çok sayıda lepistesleri olabilir. Olgun yaştaki lepistes, iyi bakıldığında son derece gösterişli kuyruk yüzgeci ile akvaryumda görsel bir şölen oluşturabilir.

[renkbox baslik="Japon Balıkları Hakkında Bilgi; Japon Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/japon-baliklari-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baliklari-hakkinda-bilgi-japon-baligi-nedir-ozellikleri-nelerdir-960x560.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Diğer akvaryum balıklarından farklı olarak, doğal yaşam alanlarına en yakın şartları yaşayabilmek için, doğal güneş ışığına da ihtiyaçları vardır. Saklanmayı çok sevmeyen lepistes, güneş alan bir yere konan akvaryumda, son derece sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Saklanmayı sevmese de akvaryuma konacak birkaç bitki arasında çok daha mutlu olacak ve sağlıklı nesiller dünyaya getirecektir.

Lepistes Balığı Nedir?

Lepistes Balığı Nedir?

Poeciliidae familyasından olan ve guppy ismiyle de bilinen bir akvaryum tatlı su balığıdır. Zahmetli olmayan bakımı ve kolay üremesi sebebiyle, çok tercih edilen bir akvaryum balığıdır. Süslü ve yapay ışıklı bir akvaryumdansa, büyük yapraklı yosunların olduğu, güneş alan ve güzel havalandırılan bir akvaryumda, çok daha mutlu olacaklardır. Yıllardır akvaryumlarda üretiliyor olsalar da doğadaki akrabalarıyla aynı ihtiyaçlara sahiptirler.

Lepistes Balığının Özellikleri Nelerdir?

Lepistes Balığının Özellikleri Nelerdir?

Dişi lepistesler, erkeklere oranla daha iri olabilir. Ortalama büyüklükleri, erişkinlik döneminde 5 santimetreye ulaşabilir. Doyma hisleri pek etkili olmadığından, lepistesler her yem verildiğinde yerler. Bu yüzden bir yem verme çizelgesi oluşturabilir ve fazla yiyerek kabız olmasını engelleyebilirsiniz. Çünkü; çok dayanıklı bir tür olmasına rağmen, kabızlık lepistesler için ölümcül olabilir. Pek çok akvaryum balığı türü kavgacı ve istilacı olabilmektedir. Lepistes, sürü içinde olsa bile kendi halinde yaşayabilen, türüne veya başka bir balığa zarar vermeyen, sakin yapıda bir balıktır.

Lepistes Balığının Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Küçük bir tür olan lepistes, boyutunun aksine, büyük akvaryumlarda yaşamak için yaratılmıştır. Doğal ortamlarında, göllerde ve durgun tatlı sularda yaşadıklarından, sonradan renklendirilmiş akvaryum taşları yerine, doğala yakın akvaryum kumuyla uyum sağlarlar. Isısı sabit tutulan, havalandırması aksatılmayan, yeşillikler ile zenginleştirilmiş bir akvaryum, fazlasıyla yeterli olacaktır.

Akvaryum bakım kitaplarında pek bahsi geçmeyen ve fakat son derece önemli olan bir konu ise; güneş ışığı almasıdır. Doğal güneş ışığı alan bir akvaryumda yaşayan lepistesler, ayrıca ışıklandırmaya gerek kalmadan, geceyi de yaşayarak, son derece sağlıklı olabilirler. Yapıları gereği, ışık gördükleri sürece gündüz sanan lepistesler, hava karardıktan sonra, ışıklandırma yapılmadığı takdirde dinlenme haline geçeceklerdir.

Doğal ortamlarında, sıcak iklimlerde yaşadıklarından, soğuğa dayanıklı değillerdir. Akvaryumun su sıcaklığı, minimum 24 derece olmalıdır. Suyun aşırı ısınması engellenmeli ve 25 dereceyi geçmemesi sağlanmalıdır. Oksijensiz suya dayanamayan bir tür olduğundan, suyun ısısı kadar, havalandırması da önemlidir.

Lepistes Balığının Üreme Şekli Nasıldır?

Lepistes yetiştirmek isteyen akvaryumcuların, en az bilinen fakat çok önemli olan bir konuda dikkatli olmaları gerekir; akvaryumdaki dişi ve erkek lepistesler belli bir oranda olmalıdır. Erkeklerin çokluğu veya dişilerin çokluğu, üremeyi yavaşlatacağı gibi akvaryumun dengesini de bozacaktır. Bu oran; her bir erkek lepistes için 3 dişi lepistestir.

Erkek balıklar, pek çok türde olduğu gibi daha gösterişli kuyruk yüzgeçleri ile ayırt edilebilirler. Dişi ve erkek ayırımı yapamayacak yaşta, çok sayıda lepistes aldıysanız, yetişkin boya gelene kadar bekleyebilir, gerekli oranı sağlayabilirsiniz. Bu denge, çiftleşme olgunluğa henüz erişmemiş balıklar için çok önemli değildir. Oranı sağlamak için akvaryumdan alacağınız balığı, bu iş için özel üretilmiş, tülden yapılmış balık kepçeleri ile alabilirsiniz.

[renkbox baslik="Aksolotllar Hakkında Bilgi; Aksolotl Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/aksolotl-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/aksolotl-hakkinda-bilgi.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Pek çok akvaryum balığından farklı olarak, yavrulamaları, doğurma şeklindedir. Yeterli beslenmesi halinde, barışçıl bir tür olan lepistes, aşırı üretilmesi halinde, kendi yavrularını yiyebilir. Bunu bilen yavrular, olabildiğince saklansa bile, onları toplayıp akvaryum içinde ayrı bir yavru konteynırına koyabilirsiniz.

Doğduktan 5 ay kadar sonra, üreme olgunluğuna eriştiğinden, çok sık doğum yapabilmektedir. Sık doğum yapabildiğinden, yavrularının bakımı ile hiç ilgilenmezler. Hamile olduğu anlaşılan balık, özel doğum konteynırına alınır. Doğacak yavrular annelerinin ulaşamayacağı bir bölmeye yerleştirilir. Lepistes balıklarının hamile olduğu, karnının büyümesinden ve yavrularını doğuracağı kısmın siyahlaşmasından anlaşılır. Sırtında belirgin bir çökme olur ve hareket kabiliyeti kısıtlanır.

Lepistes Balığı Nasıl Beslenir?

Akvaryum malzemeleri satılan mağazalardan, lepistesler için üretilmiş pulcuklar şeklindeki balık yemi, belenme için yeterlidir. Fakat doğadaki yaşamına yakın beslenmesi için, akvaryuma bazı ek besinler bırakılabilir. Örneğin, ince bir şekilde dilimlenmiş bir salatalık, balıklarınızı hem besler, hem de güzel vakit geçirmelerini sağlar. ikiye kesilerek akvaryuma atılan birkaç bezelye tanesi balıklarınız için bir ziyafet olabilir.

Lepistes Balıklarında Görülebilen Hastalıklar Nelerdir?

Lepisteslerde Görülebilen Hastalıklar

Gerekli şartlar sağlandığında, uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabilen bir tür olmasına rağmen, dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı, mavi damla ile korunmalıdırlar. Kuyruğunda gördüğünüz beyazımsı renk değişiklikleri, bir tür mantar belirtisidir ve suyun acilen değiştirilmesi gerekir. En kolay bakılabilen ve üretilebilen bir balık türü olsa da lepistesler için de bu tür önemli noktalara dikkat ederek daha uzun yaşaması sağlanabilir.

Lepistes Balığının Bilimsel Sınıflandırması

Lepistes Balığının Bilimsel Sınıflandırması

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
Takım: Cyprinodontiformes
Aile: Poeciliidae
Cins: Poecilia
Tür: Resitulata

Akvaryum balıkçılığının en bilinen ve tercih edilen balık türü olan lepistes, bakımı ve üretimi kolay bir balıktır. Renkleriyle birçok çeşidi olan lepistesler, akvaryumu görsel açıdan da zengin kılarlar.
Siz akvaryum balıkçılığı ile ilgileniyor musunuz?
Lepistes balığı besliyorsanız bakımı konusunda dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?
Lepistes balığını doğum yaparken izleme şansınız oldu mu?
Lepistes balığı üretimi yaptınız mı? Tüyolarınızı paylaşır mısınız?Okur Yorumları
  1. Akvaryum balıkçılığı bana saçma geliyor, balıkların yerini denizler ve göller olmalı.

  2. Birkaç kere akvuryumda besledim. Tekrar akvaryum alıp lepistes balığına bakmak istiyorum. Bilgileriniz için teşekkür ederim.