Metin Oktay Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Metin Oktay Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Bu makalemizde sizlere efsanevi futbolcu Metin Oktay’ın hayat hikayesini, başarılarını ve futbol yaşantısındaki ilkleri anlatacağız. Taçsız Kral adıyla da bilinen ünlü oyuncu gerek futbol hayatı boyunca elde ettiği başarılar, gerekse kişiliği ile Türk insanının gönlünde yer edinmeyi başarmıştır. Metin Oktay'ın biyografisini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Erkan Karaca

Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran “Taçsız Kral” lakaplı Metin Oktay, Galatasaraylı futbolcular arasında heykeli dikilen ilk ve tek futbolcudur. Bu heykel İzmir'de kendi adıyla açılan parkta yer almaktadır. Sendikal faaliyetlere katılan Metin Oktay, arkadaşlarının ücreti ödenmediği için bazı maçlara çıkmayı reddetmiştir.

Aynı zamanda siyasi görüşünden ötürü hep “sol kanat” da mücadele etmeyi tercih etmiştir. Futbol hayatı dışında pek çok filmde rol almıştır. Ancak şanssız bir şekilde genç yaşta trafik kazasında yaşama veda eden Metin Oktay, kısa süren yaşamına rağmen Galatasaray taraftarının zihninde uzun yıllar boyunca canlılığını korumuştur.

[renkbox baslik="Beyazıt Öztürk Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/beyazit-ozturk-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/beyazit-ozturk-hayati-hakkinda-bilgi.png" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yaşamına sayısız goller sığdırmış ve mütevazı tavrıyla Türk halkının beğenisini kazanmıştır. Avrupa’da geçirdiği kısa futbol yaşamında mutlu olamamış ve Galatasaray’a geri dönmüştür. Metin Oktay, Galatasaray’a tutkuyla bağlıdır. Hatta ilk eşinin Galatasaray mı ben mi sorusuna Galatasaray cevabını vermiştir. Şimdi bu efsanevi futbolcu Metin Oktay'ın kısaca hayatını birlikte öğrenelim.

Metin Oktay Kimdir?

Metin Oktay, Türkiye’de yetişmiş ünlü futbolcu ve teknik direktördür. 2 Şubat 1936’da İzmir’in Karşıyaka ilçesinde dünyaya gelmiştir. Futboldaki başarısı ve sayısız golleriyle döneminde “Taçsız Kral” takma adını almıştır. Futbol hayatına 1952 yılında başlayan Oktay, 13 Eylül 1991 tarihinde ise hayat veda etmiştir. Adı bugün bile hala futbolseverler tarafından önemli bir yere sahip olan Oktay, futbol hayatı boyunca birçok gol atmış ve takımına ödüller kazandırmıştır.

Metin Oktay’ın Hayatı

Metin Oktay öğrenim hayatına Karşıyaka Soğukkuyu İlkokulu’nda başlamıştır. Babası bir makine işçisi annesi ise ev hanımıdır. Annesi dokuz çocuk dünyaya getirmiş, bunlardan beşi ölmüş, geriye kalanların ise üçü kız biri de Metin Oktay’dır. Babasının işinden dolayı tayinleri Alsancak’a çıkmıştır.

Burada ilkokula devam etmiş ve Alsancak İlkokulu’na kaydını yaptırmıştır. Ardından İzmir İnönü Lisesi’nde öğrenim hayatına devam etmiştir. Babasının isteği üzerine Mithatpaşa Erkek Sanat Enstitüsü’ne kaydolmuş ve burada da mobilyacılık alanında eğitim almıştır. İlk kez futbolla tanışması lise yıllarında katıldığı okul takımında olmuştur.

29 Ocak 1959 tarihinde Oya Sarı isimli bir hanımla evlenmiş ve çok geçmeden kariyeri sebebiyle boşanmıştır. Ardından 12 Mayıs 1965’te ikinci evliliğini Servet Kardıçalı ile yapmıştır. Bu evlilikten bir kız çocukları olmuş fakat doğumun ardından bebek yaşamını yitirmiştir. Metin Oktay çocuğu olmadığı için Rıfat Halil Pala adında bir çocuğu evlat edinmiştir.

Metin Oktay’ın Futbol Hayatı

Metin Oktay’ın futbol kariyeri 1952 yılında başlamıştır. İlk olarak Damlacıkspor’da forma giyen Oktay, bu takımda 8 numaralı formayla mücadele etmiştir. Bir maçta Damlacıkspor 4-1 kazanmış ve bu maçtaki 2 golü Metin Oktay attığı için, antrenörü tarafından 2,5 lira para ödülü almıştır. Bu para Metin Oktay’ın futboldan kazandığı ilk paradır. Futbol yaşantısına 1953-1954 tarihlerinde Yün Mensucat sporun alt yapısında oynayarak devam etmiştir.

Profesyonel futbol hayatına 1954-1955 sezonunda İzmirspor’a transfer olarak başlamıştır. O yıllarda İzmir’de gol kralı olmuş ve İzmir Profesyonel Ligi Şampiyonu olmuştur. 1955 yılında Galatasaray Metin Oktay’ı denemek maksadıyla Beşiktaş’a karşı oynatmıştır. Bu maçta beğenilmiş ve Galatasaray’a transfer olmuştur. 5 yıllığına Galatasaray kulübü ile anlaşan Metin Oktay’a Chevrolet otomobil hediye edilmiştir.

O yıllarda gol krallıkları yaşamış ve başarılı bir dönem geçirmiştir. Resmi anlamda Galatasaray formasını ilk kez İstanbulspor’a karşı giymiştir. 16 Ekim 1955’de ilk kez derbi maçına çıkmış ve Fenerbahçe’ye karşı mücadele etmiştir. Galatasaray’da oynadığı üç yıl boyunca İstanbul Profesyonel Futbol Ligi’nde gol kralı olmuştur.

İlk kez Avrupa kupasında gol atan futbolcu olarak Türk futbol tarihine damgasını vurmuştur. 1961 yılında başarısından dolayı İtalya’nın Palermo takımına transfer olmuş ve bir sezon burada forma giymiştir. Fakat ertesi yıl uyum sağlayamayıp geri Galatasaray’a dönmüştür.

Bu geri dönüş sonrası Metin Oktay daha da alevlenmiş, gol üstüne goller atmaya başlamış ve takımına dört kere Türkiye Kupası, iki kere Cumhurbaşkanlığı Kupası ve üç kez de lig şampiyonluğu yaşatmıştır. Galatasaray kulübünün çıktığı 324 lig maçında oynayıp 294 gol atmıştır. Her maç için ortalama 1,46 golü olduğu için en verimli futbolcu ünvanını da almıştır.

1987-1988 sezonuna gelindiğinde Metin Oktay’ın gol krallığını Tanju Çolak 39 gol atarak kırmıştır. Ardından Hakan Şükür ise, 1996-1997 sezonunda bu rekoru egale etmeyi başarmıştır. Metin Oktay, 1955 yılında ilk kez mili takım forması giymiştir. 36 kez milli olan futbolcu, 19 gol atmıştır. Nihat Kahveci, Cemil Turan, Burak Yılmaz’dan sonra en golcü dördüncü milli takım oyuncusu olmuştur.

Metin Oktay’ın Futbola Vedası

Metin Oktay, 23 Ağustos 1969 tarihinde 33 yaşındayken, futbola veda etmeye karar vermiştir. Bu vedasını Galatasaray- Fenerbahçe maçında yapmıştır. Jübilesinde 1-1 berabere kaldıkları maçta enteresan bir olay geçmiştir. Metin Oktay Fenerbahçeli Can Bartu ile formalarını değiştirip birbirlerine karşı mücadele etmişlerdir. Böylelikle Metin Oktay’ın futbol yaşantısı sona ermiştir.

Metin Oktay’ın Vefatı

Metin Oktay 13 Eylül 1991 tarihinde saat 04:15 sırasında, Boğaziçi Köprüsü’nün çıkışında trafik kazası geçirmiştir. Kaza sonucunda çenesi ve sol kolu kırılmış aynı zamanda dalağı parçalanmıştır. İç kanama geçiren Oktay, Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde yaşama gözlerini yummuştur. Cenazesi, Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazıyla Topkapı Kozlu mezarlığına gömülmüştür.

Metin Oktay’ın Yer Aldığı Projeler

Sevilen futbolcu Metin Oktay’ın ölümünün ardından, adı Florya’daki tesislerine verilmiştir. Ayrıca Tarabya’daki spor kompleksine de Tarabya Metin Oktay Spor Kompleksi adı verilmiştir. İzmir ve Ankara’da adına mahalle bulunmaktadır. Ankara Çankaya ilçesinde yapılan bir okula Metin Oktay İlköğretim Okulu adı verilmiştir. Galatasaray Müzesi’nde Metin Oktay’ın balmumundan yapılmış bir de heykeli bulunmaktadır.

Ahmet Çakır tarafından yazılan Taçlı Kral, Metin Oktay adlı kitapta efsanevi futbolcunun hayatı yer almıştır. Galatasaray Futbol Kulübü Galatasaray Store mağazasında satılmak üzere Metin Oktay teması taşıyan giysiler satmaktadır. Metin Oktay'ın futbol kariyeri boyunca attığı gollere ve takımına kazandırdığı ödüllere de bu başlığımız altında yer verebiliriz.

[renkbox baslik="Prenses Diana Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/prenses-diana-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/prensens-diana-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Taçsız Kral futbol hayatı boyunca takımına Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı kupası gibi ödüller kazandırmış; bunun yanında hem Galatasaray'ın hem de Türkiye'nin en çok gol atan futbolcuları arasına adını yazdırmıştır. Ayrıca ünlü oyuncunun 1965 yılında başrolünü kendi oynadığı Taçsız Kral adında bir de filmi bulunmaktadır. Filmde Oktay'a; Ajda Pekkan, Gönül Yazar, Erol Taş, Ayten Gökçer gibi oyuncular eşlik etti.

Türk futbol tarihinin unutulmaz futbolcularından olan Metin Oktay, başarılar ve ödüllerle dolu bir hayat sürmüştür. Furbolseverler onu Taşsız Kral lakabıyla anmaktadırlar.
Öncelikle hangi takımı tuttuğunuzu soralım?
Sizce bir futbolcu aynı zamanda sinema oyuncusu olabilir mi?
Futbol sevdiğiniz spor dalları arasında mı?Okur Yorumları
  1. Efsanee futbolcu! keşke şimdilerde böyle başarıyla centilmenliği bir arada yürütse.