Mirac Kandili Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Önemi Nedir?

Mirac Kandili Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Önemi Nedir?

Müslümanların peygamberi Hz. Muhammed (SAV)'in göğe yükseldiği gece olan Mirac gecesi, tüm İslam aleminde üç aylardan biri olan Recep ayında kutlanmaktadır. Bu kutsal gecede bol bol namaz kılınmalı, Kuran-ı Kerim okunmalı, yardıma muhtaç insanlara yardım edilmeli, hayır yapılmalı ve rahmeti tüm kainata yeten Allah'a dua edilmelidir. Bu gecede Allah'ın tüm rahmet kapıları açıktır. Bu yüzden tüm günahlar için tövbe edilmelidir.

Erkan Karaca

Yükseliş anlamına gelen Mirac, Hz. Muhammed (SAV)'in Allah’ın huzuruna yükselişini temsil etmektedir. Recep ayının 27. gecesine denk gelen bu mucizevi yükseliş esnasında Cebrail Aleyhisselam'ın önderliğinde semaya çıkmıştır ve ilahi kudrete ulaşmıştır. Yükselişi sırasında gökyüzündeki bütün tabakalara uğrayarak oradaki peygamberlerle görüşmüştür. Bu peygamberler arasında, Hz. Adem, Hz. Musa ve Hz. Yusuf gibi önemli peygamberler yer almaktadır.

Müslümanların inanışına göre bu gecede Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya gittiği ve orada Allah ile görüştüğüne inanılmaktadır. Mirac olayının Kuran-ı Kerim’de de ayetlerle açık açık anlatılması Hz. Muhammed (SAV) ’in mucizelerinin en büyük kanıtıdır.

[renkbox baslik="Berat Kandili Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Önemi Nedir?" link="https://bilgihanem.com/berat-kandili-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/berat-kandili-nedir-ne-zaman-kutlanir-onemi-nedir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

İslam’ın en önemli ibadeti olan namazın 5 vakit olarak bildirilmesi bu gecede gerçekleşmiştir. Mirac gecesinin ertesi günü, Hz. Muhammed (SAV) gördüklerini Kâbe yakınında bulunanlara anlatsa da, pek çok kişi bu mucizeye inanmamış ve inanmak için kanıt istemişlerdir.

Mirac Kandili Nedir?

Mirac Kandili Nedir?Allah resulünün hayatı boyunca yaşadığı birçok mucize bulunmaktadır. Allah tarafından seçilmiş özel kişi olmasının yanı sıra, İslam’ı insanlara en güzel şekilde anlatacak kişinin Hz. Muhammed (SAV) olması Mirac gibi mucizeleri yaşamasına neden olmuştur. Göğe yükselme anlamını taşıyan Mirac, Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiş eşsiz mucizelerden biridir. Kuran-ı Kerim'de geniş bir yere sahip olarak anlatılmış olan Mirac gecesi, Recep ayının 27. gecesinde Miraç Kandili olarak kutlanmaktadır. Bu geceye özel Hz. Muhammed (SAV)’i anmak için mevlid ve Kuran-ı Kerim okumaları yapılır. İnananların ibadet etmek, Hz. Peygamberi hatırlamak ve onun şefaatini dilemek için değerli gecelerden biridir. Kuran-ı Kerim'i ve Hz. Muhammed (SAV)’in diğer mucizelerini de okumak, Mirac Kandilini layıkıyla geçirmek adına yapılacak ibadetler arasındadır.

Mirac Kandili Ne Zaman Kutlanır?

Mirac Kandili Ne Zaman Kutlanır?Müslümanların maneviyatlarını güçlendirecekleri birçok özel ve anlamlı dini gün üç aylardan olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarında yer almaktadır. Bu kıymetli günlerden biri olan Mirac Kandili, Recep ayının 27. gecesinde kutlanan anlamlı geceler arasındadır. Bu geceyi bu denli önemli kılan Hz. Muhammed (SAV)’in en önemli mucizelerinden biri olan Allah katına yükseldiği gece olmasıdır. Hz. Muhammed (SAV)’in Allah ve kulları arasındaki elçi olması bu yükselişle birlikte pek çok farzın da yeryüzüne inmesine vesile olmuştur. Bu farzlardan biri olan namazın 5 vakit olarak emredildiği Mirac anında peygambere bildirilmiştir.

Mirac Kandili'nin Önemi Nedir?

Mirac Kandili'nin Önemi Nedir?Hz. Muhammed (SAV)’in mucizelerine inanmak Müslüman olmanın en büyük gerekliliklerinden biridir. Bu doğrultuda Hz. Muhammed (SAV)’in en önemli mucizesi olan Miraca yükselişi temsil eden Mirac Kandili'nin önemi bu mucizeye inanıştan ileri gelmektedir. Ayet ve hadislerle açıkça anlatıldığı için inkâr edilmesi çok büyük günah olan bu geceyi her yıl düzenli olarak kutlamak ve karşılamak, Allah katında çok büyük sevapları olan bir ibadettir. Hz. Muhammed (SAV)’in Cebrail Aleyhisselam ile birlikte göğe yükselmesi ve orada Allah ile görüşmesi, cennet ve cehennemi görmesi gibi mucizeler, Mirac gecesinin ve kandilinin büyük iman ile karşılanmasını gerektirmektedir. Bu nedenle bu özel kandil gecesini dünya işleri ile meşgul olarak değil, Allah ve Peygamberi hatırlatan ibadetlerle geçirmek en doğrusudur.

Kandil gecelerini ibadetle geçirmeyi tercih eden Müslümanlar için pek çok namaz ve ibadet seçeneği yer almaktadır. Mirac gecesinde namaz kılmak isteyenler için yatsı namazından sonra 12 rekâtlık Hacet namazı kılınabilir. Hacet namazının nasıl kılındığı ve kandil gecesinde yapılacak diğer ibadetler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Diyanet İşleri'nin resmi web sitesinden bilgi edinebilirsiniz. Mirac Kandili gibi önemli günlerde insani duygulardan arınmış, sadece kulluk vazifelerini yerine getirmeyi amaç edinmenin bilincinde olmak en büyük ibadetlerden biridir.

Okur Yorumları