Sedir Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çamgiller ailesinden olan sedir, herdem yeşil, iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Kireçli, kumlu ve killi topraklarda yetişen sedir ağacı daha çok Akdeniz iklimini sever. Her ağaçtan olduğu gibi, sedir ağacından da sağlık sektöründe fayda sağlanmaktadır. Sedir ağacından elde edilen yağ cilt bakımından saç maskesine kadar birçok alanda fayda sağlanmaktadır. Bu yazıda sedir ağacı nedir, özellikleri, türleri ve faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Sağlık açısından çok faydalı olan sedir ağacının özellikle cilt sağlığı açısından kattığı değerler saymakla bitmez. Cildin temiz olmasına, temiz kalmasına yardım eden sedir ağacı yağı, sedir ağacından elde edilmektedir.

Ayrıca kilo kontrolü sürecinde bağırsak düzenini kuramayanlar için de sedir ağacı yağı en sağlıklı alternatiflerdendir. Çam ağaçları kategorisinde yer alan sedir ağacı ülkemizin güney kesimlerinde görülebilir.

Soğuk havalara dayanıklı olmadıklarından yıl boyu belli bir ısı üzerinde kalan iklimlerde yetişebilmektedir. Sedir ağacından elde edilen yağın keşfedilmiş özellikleri nedeniyle yağ kısa sürede kozmetik sektöründe de ciddi oranda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle cilt temizlemeye yönelik tonikler ve kremler içinde yerini alabilen sedir ağacı yağı; aktarlarda saf haliyle de bulunabilmektedir. Sedir ağacı gerek özellikleriyle gerekse görünümüyle ilgi çekici ağaç türlerinden bir tanesidir. Kokusunun çok huzur verici ve ferahlatıcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sedir ormanları temiz hava almak için ideal mekanlardandır.

Sedir Ağacı Nedir?

Latince ismi ile Pinaceae, dilimizdeki isimli ile Çamgiller familyasına ait olan sedir ağacı, Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilmiş isimdir. Ilıman iklimleri seven sedir ağacı, herdem yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Görüntüsü ile beğenilen sedir ağacından birçok şekilde faydalanılmaktadır.

Sedir Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Ağacın tomurcukları miniktir ve üzeri pullarla örtülmüştür. İğne yapraklar çoğunlukla üç köşelidir. Ağacın yaprakları uzun sürgünler üzerinde dağınık ve seyrek yapıda dizilmişlerdir. Kısa sürgünleri püskül görünümündedir. Yapraklar sedir ağacı üzerinde ortalama 5 yıl kadar kalabilirler. Ağaç üzerindeki erkek çiçekler silindir şeklindedir ve ortalama uzunlukları 5 cm’dir. Erkek çiçeklerin renkleri sarıdır. Dişi çiçekler ise erkek çiçeklere göre daha miniktir. Renkleri yeşilimsi olan çiçeklerin ortalama boyu 1,5 cm’dir. Çiçeklerde döllenme ilkbaharda gerçekleşmektedir. Ağacın kozalaklarının olgunlaşma süresi ise 26 ay civarındadır. Kozalakların görünümü fıçı ile benzerlik gösterir. Kozalakların sapları kalın ve kısa biçimdedir. Kozalak pulları olgunlaştığı zaman dağılır.

Sedir Ağacı Nerede Yetişir?

Sedir ağacının ana vatanı Akdeniz ülkeleridir. Akdeniz ikliminin koşullarında yetişen ağacın en önemli türlerinden birisi olan Lübnan sediri, Toros dağlarında yetişir. Ağaç güneşli yerleri sevdiğinden Akdeniz iklimi tam ona göredir. Kumlu, kireçli ve killi topraklarda büyür. Dona karşı dayanıklı değildir hatta düşük sıcaklıkta bile zarar görebilir. Sedir ağacı sürekli var olan nemden de hoşlanmaz.

Sedir Ağacının Türleri Nelerdir?

Sedir ağacının kendi içerisinde dört türü vardır. Cedrus atlantica yani Atlas sediri, sıcak Akdeniz ikliminde yetişebilen orman ağaçlarındandır. Derin ve nemli toprakları seven ağacın, ortalama 6 cm boyutunda, açık kahve renkte kozalakları vardır. Ağacın sağlıklı yetişmesi için yarı gölge ortamlara ve ışık dengesine gerek vardır. Bir diğer sedir ağacı türü Cedrus deodora yani Himalaya sediridir. Adı üzerinde ana vatanı Himalayalar olan ağacın uzunluğu 50 metreye kadar çıkabilmektedir. Sedir türleri içinde en uzunu olarak bilinir. Kozalakları ve yaprakları da en büyük olan sedir türüdür. Cedrus libani yani Lübnan sedirinin anavatanı Toros dağlarıdır. Lübnan’da yetişen ağacın günümüzde buradaki varlığı azalmıştır. Lübnan sediri 40 metreye kadar uzanabilir ve fazla nemden hoşlanmaz. Soğuklara ve kurak havaya karşı daha dayanıklıdır. Son olarak Cedrus brevifolia yani Kıbrıs sediri de, sedir türleri arasında yer almaktadır.

Sedir Ağacının Faydaları Nelerdir?

Sedir ağacının doğrudan bir faydası bulunmamaktadır ama sedir ağacından elde edilen sedir yağı birçok fayda barındırmaktadır. Yağın ciltteki gözenekleri açma etkisi vardır. Böylece hücreleri canlandırarak cildin güzelleşmesine olanak sağlar. Cildin en büyük sorunlarından biri olan siyah noktalara da iyi gelmektedir. Saç bakımında kolay kırılan saçlara ve kepekli saçlara ilaç niteliğindedir. Yani sağlıklı saçlara ulaşmanın yolu sedir ağacı yağından geçmektedir. Cildin yağ dengesini sağladığı için akneyle savaşta da başarılı bir alternatiftir. Sedir ağacı yağı sakinleştirici etkisiyle de bilinir. Sinirlilik durumlarında tedavi edici olarak tercih edilebilir. Ayrıca öksürüğe, bronşite, idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Çok terleyen insanlar için kurtarıcı olabilir. Terlemeyi önleyen sedir ağacı yağı ayrıca vücutta oluşan kötü kokunun da önüne geçer. Mide rahatsızlıklarından özellikle ülser ve gastritte iyileştirici etki göstermektedir. (Gastrit Nedir?) Bunun dışında ağacın kozalakları dekor amaçlı kullanılabilmektedir. Yaşlanmış ve artık faydası olmayan ağaçların gövdelerinden ve dallarından faydalanılır. Sedir ağacının insanlığa kazandırdığı en önemli şey sedir ağacı yağı olmuştur.

Sedir Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağının en genel kullanımı cilde masaj yapmak şeklindedir. Cilt için kullanılacaksa ele damlatılan 3 damla yağ doğrudan masaj ile uygulanır. Ardından ılık suyla iyice yıkanmalıdır. Saç için kullanılacak durulama suyu içine birkaç damla sedir ağacı yağı damlatıp döktükten sonra saf su ile bir kez daha durulamanız yeterlidir. Bazı uzmanlar sedir ağacının suya katılarak içilebilir olduğunu dile getirmiş olsa da bu yöntemin sağlıklı olup olmadığı konusunda net bir bilgi yoktur. Sedir ağacı yağı adı altında piyasada çok sayıda sahte ürün bulunmaktadır. Bu nedenle yağı satın alacağınız zaman güvenilir bir yerden almaya dikkat etmelisiniz. Akdi halde cildinizde beklenenin aksine ciddi sorunlar görülebilir.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler