Ceviz Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz ağacının taze halinde toplanmış yaprakları, bağırsak kurtlarını düşürmeden enerji vermeye, selüliti gidermeden yaşlanmayı geciktirmeye kadar birçok fayda sağlıyor. Ceviz yaprağından tam anlamıyla faydalanmak için banyo suyunuza, şampuanınıza ekleyebilir veya çayını içebilirsiniz. Ceviz yaprağının faydaları nedir ve nasıl kullanılır sorularına ayrıntısıyla cevap bulacağınız yazımız sizlerle...

Yasemin Saygın

Henüz yapraklanmaya başlamadan Mayıs ayı civarında çiçeklenen ceviz ağacı, güzel bir şekilde bakımı yapıldığında çok sağlıklı yapraklar çıkartacaktır. Haziran ayına girildiğinde yaprakları toplanmaya hazır olan ağaç yalnızca yapraklarıyla değil meyvesi ve kabuklarıyla da oldukça faydalıdır. Ceviz ağacının yaprakları, bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bunun yanında mevsim ısıları da yaprakların besleyiciliğini değiştirmektedir. Birden ısınan ve aniden soğuyan havalar ceviz yapraklarının istenen verimi vermesine engel olmaktadır. İstenilen verimi alabilmek ve sağlıklı şekilde kullanabilmek adına ceviz yapraklarını Haziran, Temmuz ayında toplamanız gerekmektedir. Eylül sonrasında meyveler olgunlaşmaya başlayacak, yapraklar yavaş yavaş işlevselliğini yitirecektir.

[renkbox baslik="Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/ginkgo-biloba-mabet-agaci-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/ginkgo-biloba-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Vücudun pek çok sorununa iyi gelen ceviz yaprakları doğru şekilde muhafaza edildiğinde oldukça etkili sonuçlar verecektir. Özellikle saç doğallığı ve cilt yeniliği için ceviz yaprağı birebirdir. Ceviz hakkında bilgi almak ve diğer faydalarını öğrenmek için ceviz nedir yazımıza da bakmanızı öneririz.

Ceviz Yaprağının En Önemli Faydaları Nelerdir?

Ceviz yaprağının saçlara, cilde ve ağız sağlığına olan yararlarına birazdan ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Ama ondan önce ceviz yaprağının genel faydaları nelerdir sorusuna açıklık getirelim. Saç uçlarından kirpiklere kadar vücudun pek çok noktasına fayda sağlayan ceviz yaprakları aynı zamanda zayıflamak isteyen bayanların da gözdesidir. Ceviz yaprağının bilinen en önemli faydaları şunlardır;

  • Ceviz yaprağının en temel faydası vücutta bulunan toksinleri atmasıdır. Düzenli olarak ceviz yaprağı çayı içtiğinizde vücudunuzda bulunan mikroplar, bakteriler ve toksinler vücudunuzdan ayrılacaktır. Bu noktada özellikle bağırsaklarda bulunan kurtlar için ceviz yaprağı önerilmektedir. Bağırsak kurtları her gün içilen çay sayesinde vücudunuzu terk edecektir.
  • E ve C vitamini eksikliği yaşayan kişiler için önerilen takviyelerden biri de ceviz yaprağıdır.
  • Ceviz yaprağı vücudun karoten ve tanen ihtiyacına da cevap vermektedir.
  • Pek çok kanser çeşidinde alternatif tıp takviyesi ceviz yaprağı ile yapılmaktadır. Vücutta hızla artış gösteren kötü huylu hücrelerin yok edilmesi konusunda ceviz yaprağı oldukça başarılı sonuç vermektedir.
  • Ceviz yaprağı kullanılarak oluşturulan merhem ve macunlar, yaralarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Deride oluşan çatlakların ya da selülitlerin de erimesine yardımcı olur.

Ceviz Yaprağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz yaprağını saçınızda renk dengesi yakalamak için kullanabilirsiniz. Özellikle açık renkli saça sahip olanlar, koyu renk isterlerse kimyasal boyalardan önce ceviz yaprağı kullanabilirler. Saçlarda hiçbir şampuanın veremediği canlılığı ortaya koyan yaprak aynı zamanda diplerin de güçlenmesini sağlamaktadır. Özellikle saç uçlarınızın çatallaşmaya başlaması, kırılması gibi sorunlar yeterince beslenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Saça ihtiyacı olan E vitaminini ceviz yaprağı verebilir. Bu yüzden yaprakları topladıktan sonra kaynatıp şampuanınızın içine karıştırabilirsiniz. Her yıkamada parlaklık ve ışıltı verecektir. Bir diğer kullanım yolu ise saçlarınızı yaprağın suyuyla yıkamanızdır. Haftada bir kez ceviz yaprağı suyu ile saçınızı yıkarsanız etkisini kısa sürede fark edebilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız bu yazımızı da okuyun.

Ceviz Yaprağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildinizde herhangi bir sorun olmaması durumunda da ceviz yaprağını kullanabilirsiniz. Botoks etkisi kılan yaprak, vücudunuzun gergin ve daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Zaman içinde ortaya çıkacak olan kırışıklıkların önüne geçmek için ceviz yaprağı suyu ile yüzünüzü yıkabilir, yapraktan oluşturduğunuz macun ile yüzünüze maske yapabilirsiniz. Bu şekilde etkisini en geç iki hafta içinde görmeniz mümkündür.

Cildinizde hamilelik ya da fazla kilolar nedeniyle ortaya çıkan çatlaklar, ceviz yaprağı ile giderilebilir. Haftada bir kez yaprak suyu ile duş alıp teninizin suyu emmesine izin verirseniz yenilendiğinizi hissedebilirsiniz. Peki ceviz yaprağı nasıl kullanılır? 

Ceviz yapraklarının henüz taze şekilde çıkmaya başladığı Haziran ayında toplayıp güzelce temizleyin. Daha sonra büyükçe bir tencerenin ya da kazanın içinde bir taşımlık kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra bir süre demlenmesini bekleyin. Hazırladığınız suyla düzenli olarak banyo edin. Bu kür, cildinizde yer etmiş olan egzama, mantar ve kaşıntıların çözümü olacaktır.

Ciltte meydana gelen deri hastalıkları için ceviz yaprağı oldukça faydalıdır. Yayılmayı önleme ayrıca kaşıntının durmasını sağlama etkisi vardır. Bununla beraber ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilcelerin de sonunu getirecektir. 

Ceviz Yaprağının Ağız Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Ceviz yaprağının faydalı olduğu alanlardan biri de ağız sağlığıdır. Ağızda meydana gelen diş iltihabı, diş eti iltihabı gibi pek çok sorunun önüne geçmektedir. İltihap oluştuktan sonra akmasını sağlayan yaprak suyu düzenli olarak kullanıldığında ağızda meydana gelen bakterileri de durduracaktır. Ağızda meydana gelen sorunlar için ceviz yaprağı suyu ile gargara yapabilirsiniz. Her gün yalnızca bir kez yapacağınız bu gargara tüm mikropların temizlenmesini sağlayacaktır.

Ceviz Yaprağı ile Kilo Verilir mi?

Gün içinde tüketmeniz gereken su miktarı 2,5 litredir. İçtiğiniz suyun bir miktarına ceviz yaprağı suyu ilave ederseniz metabolizmanızın daha hızlı çalıştığını, kilo verme çabanızın olumlu sonuç verdiğini görebilirsiniz. Kilo vermek istediğinizde yalnızca ceviz yaprağı kullanarak bunu sağlamanız mümkün değildir. Yanında muhakkak egzersiz yapmalı, yediklerinize dikkat etmelisiniz. Ceviz yaprağı tüm bunların yanında metabolizmanıza hız kazandırmaya yardım edecektir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarını öğrenmek için tıklayın.

Ceviz Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Gün içinde bir bardak ceviz yaprağı çayı tüketirseniz enerjinizin yenilendiğini hissedersiniz. Gün içinde iş temponuz, yoğunluğunuz ve stresiniz enerjinizi dibe çekebilir. Bu gibi durumlarda kendinizi yenilemek zayıf kalmamak için ceviz yaprağı çayını içebilirsiniz.

[renkbox baslik="Semizotu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/semizotu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/semizotu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Çay ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Yoğun tempo içinde hastalığa yakalanmamak için bir bardak tüketilmelidir. Ceviz yaprağı çayını bir ay düzenli olarak tükettikten sonra ara vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Hafızayı güçlendirmesi ve beyin hastalıklarını önlemesi ile bilinen cevizin, kendi kadar kabuğu ve yaprakları da faydalı bir bitkidir.
Cevizi sever misiniz? Ne sıklıkla tüketiyorsunuz?
Cevizin yaprağının bu kadar faydası olduğunu biliyor muydunuz?
Saçlarınıza düzenli olarak ceviz yaprağı suyunu sürdüğünüzde, renginde gözle görünür bir koyulaşma fark ettiniz mi?
Ceviz yaprağının diş eti hastalıklarına iyi geldiğini biliyor muydunuz?Okur Yorumları
  1. ceviz yaprağını büyükçe bir tencerede kaynatın,diye yazıyor.kurutup taze yapsak olurmu.cok yapılınca bozulmazmı.

  2. Saçlar için yazdığınız önerileri mutlaka deneyeceğim teşekkürler.

  3. Ceviz yaprağı çayını ilk defa öğrendim. Cilt faydasınıda. Saça faydasını biliyordum.

  4. çeviz yaprağının çayını açıkcası ilk kez duyuyorum, tamam diğer çayları biliyorduk ama bu biraz 🙂 iyi oldu bilgilendirme açısından. Ve ağız ile ilgili bilgilerde hoşuma gitti, ben şahsen bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum 😉 okunası gereken bir yazı olmuş, sağlık açısından herkesin dikkatli okumasında fayda var. Teşekkür ederim