Su İzolasyonu (Yalıtımı) Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Su İzolasyonu (Yalıtımı) Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Su yalıtımı, su ve yağmur gibi olayların etkisiyle yaşam alanlarımızın korozyona karşı korunması, yapınızın uzun ömürlü olması amacıyla yapılmaktadır. Evde bulunan rutubet solunum yolu enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Çatı katlarında bulunan sızıntılar da eve zarar vermektedir. Su izolasyonu nedir? Nerelerde ve hangi malzemeler kullanılır? öğrenmek için yazımızı okuyunuz.

Yasemin Saygın

Binaları dış tehditler olarak kabul edilen yağmur, dolu, kar, toprak nemi, yeraltı suyu gibi ıslak sorunlardan korumak aynı zamanda; iç tehditler olarak kabul edilen banyo, tuvalet ve mutfak sularından arındırmak için su izolasyonu yapılmaktadır.

Suyu kontrol altında tutmak, binanın yaşını uzatmak için koruyucu tabakaların ve sistemin kurulmasına su izolasyonu adı verilmektedir. Bir diğer adı yalıtım olan izolasyonun binaların kullanımını %100 oranında etkilediği bilinmektedir. Deprem gibi doğal afetlerle yıkılma tehlikesine karşı, evinizi her türlü problemden arındırmanın öncelikli yollarından biri su izolasyonudur.

[renkbox baslik="Asbest (Amyant) Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler" link="https://bilgihanem.com/asbest-amyant-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/asbest-amyant-nedir-ozellikleri-kullanim-alanlari-ve-cikarildigi-yerler-960x560.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle nem oranının fazla olduğu evlerde sağlık sorunlarının çok daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bunun önüne geçmenin en temel yolu ise yalıtım konusunda profesyonel olan ekiplerle çalışmaktır. Evinizin hem daha sağlıklı hem de daha güvenli olması için yalıtımı kaliteli ürünlerle yaptırmalı, düzenli olarak bakımını ve kontrolünü sürdürmelisiniz.

Su izolasyonu (Yalıtımı) Nedir?

Su izolasyonu (Yalıtımı) Nedir?

Suyun ahşap, metal, taş ve tuğla üzerinde oluşturabileceği zararı en aza indirebilmek için uygulanan yalıtıma su izolasyonu adı verilmektedir. Bina yapılarında temel malzemeler olan ahşaplar, mermerler, tuğlalar su izolasyonu söz konusu olduğunda rahatlıkla uzun ömürlü ve güvenli olabilmektedir. Aksi söz konusu olduğunda ya da yalıtıma gereken hassasiyet gösterilmediğinde banyo, mutfak ve tuvalet suları yapı içine zarar vermeye başlamaktadır. Önce evin rutubetini artıran sorun daha sonra binayı içten içe çürütecektir. Buna engel olabilmek için su izolasyonu her şeyden önce tamamlanmalıdır.

Su İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Su İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Yapının güvenirliği açısından su izolasyonunun en kaliteli ürünlerle tamamlanması gerekmektedir. Örtü kısmı için bitümlü ve sentetik örtüler, sürme kısmı için çimento, akrilik, bitüm, poliüretan esaslı malzemeler kullanılmaktadır.

İzolasyonun sonraki kısmı olan yapısal aşamada yapı kimyasalları ve derz malzemeleri kullanılmaktadır. Tüm bu malzemelerle birlikte yapı tamamlanacak ve kullanıma hazır olduğunda suya dair herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Her malzemenin muhakkak kalitelisi ve kalitesiz olanı mevcuttur. Bu noktada sürecin araştırılması ve güven veren malzemelerin kullanıldığı binaların tercih edilmesi önemlidir.

Su Yalıtımı Nerelerde Yapılır?

Su Yalıtımı Nerelerde Yapılır?

Su yalıtımının en çok evlerde kullanıldığı bilinmektedir. Evlerin çatı katı, yalıtımın en önemli alanlarıdır. Yağmur, kar veya dolu gibi doğal sorunların verdiği zararların ilk belirtileri çatılarda ortaya çıkmaktadır. Akmalar ya da çökmeler olmaması için su yalıtımının hassasiyet gerektiren yerleri teras ve çatılardır. Sonraki uygulama alanı ise temel ve döşemelerdir.

Binanın uzun süre dayanıklı olması, herhangi bir sorun yaşanmadan sağlıklı kullanılması için her kata ayrı izolasyon sistemi uygulanmalıdır. Bununla beraber duvar ve cephelerde de su izolasyonuna rastlanmaktadır. Duvarlar, yalıtım sorununun dışarıya yansıyan kısmıdır. Bu nedenle yalıtım sorunu ortaya çıkmadan duvar izolasyonu tamamlanmalıdır. Tüm bunların dışında bina içinde istenen herhangi bir alanda da su izolasyonu yapılabilmektedir.

Temellerde ve Duvarlarda Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Yapının temeli yeraltı sularının basıncına maruz kalır. Yalnızca beton atmak bu sıkıntının önüne geçmez. Buna engel olmak için su izolasyonunun da dört dörtlük yapılması gerekir.

Yeraltında meydana gelebilecek su sorunlarına önlem olarak bohçalama metodu kullanılmaktadır. Membran tabakası kullanılarak binanın tüm temelinin sarılması sağlanır. Bu şekilde hangi açıdan olursa olsun giren su binaya zarar verememektedir. Bu süreçte bitüm esaslı membran kullanılır ve binanın ömrünü en az iki katı uzatır.

Teras ve Çatılarda Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Kullanılan çatılar için uygulanan su izolasyonu ile kullanılmayan çatılara uygulanan su izolasyonu aynı değildir. Eğer çatınızı kullanıyorsanız bu durumda su izolasyonu seramik kullanılarak yapılacaktır. Yalnızca seramiğin yeterli olmayacağı göz önünde bulundurulmalı buna binaen su ve ısı yalıtımı beraber yapılmalıdır.

[renkbox baslik="Prefabrik Yapı Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/prefabrik-yapi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/prefabrik-yapi-nedir-ozellikleri-ve-avantajlari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kar ve şiddetli don olan günlerde ise ısı yalıtımı su yalıtımına ciddi manada destek olmaktadır. Bu yüzden ısı yalıtımı için köpük levhalar, su yalıtımı içinse bitüm membran kullanılmaktadır.

Banyo ve Mutfaklarda Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Banyo, mutfak ya da balkonlar gibi ıslak yüzeyler su izolasyonunun en dikkatli yapılması gereken yüzeylerdir. Aksi halde rutubet, kabarma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Banyo ya da mutfaklarda izolasyon yaparken kullanılan malzeme çimentodur. Çimento esaslı su geçirmez malzeme olduğundan, yalıtımı güçlü ve sağlıklı kılacaktır. Bir noktaya kadar suya doyurulması gereken yüzeyde de, duvarların belli bir yerinde de yalıtım yapılması önemlidir. Islak zeminlerde su izolasyonunu desteklemek için seramik ya da fayans kullanılması önemlidir. Bu şekilde zeminin daha korunaklı olması sağlanır.

Su İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Su İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Su yalıtımı binanın kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Özellikle tüm yapının yükünü taşıyan demirlerin paslanmaması ve taşıma kapasitesinin yarı yarıya azalmaması için su izolasyonu yapılmalıdır. Su izolasyonu sayesinde binanın daha güvenilir olması sağlanabilir çünkü ilerlemiş su sorunu çökmelere ve kabarmaya dayalı düşüklüklere neden olabilmektedir. Kontrol edilemez hale gelen su, binayı adım adım çürütmektedir. Su izolasyonu bu çürümenin önüne geçmek için tercih edilir.

Su izolasyonu, binanın ömrünün uzun olması ve nemden kaynaklanan hastalıklara yakalanmamak için gereklidir. Su izolasyonu için kaliteli malzeme kullanmak bu açıdan önemlidir.
Oturduğunuz binanın su yalıtımı hakkında bilgi sahibi misiniz?
Su yalıtımı için hangi malzemeyi ve markayı önerirsiniz?
Evinizde nem bulunuyor mu? Buna bağlı hastalıklarınız oldu mu?
Su yalıtımı konusunda deneyim sahibi iseniz, bizimle bilgilerinizi paylaşır mısınız?Okur Yorumları
  1. Araştırdığım bir konuydu. Paylaştığınız bilgiler çok işime yaradı sağ olun.

  2. Böyle bir bilginin varlığından bile haberdar değildim, yarın yöneticiye sorcam bizim apartmanda su yalıtımı var mı diye.