Tanju Çolak Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Tanju Çolak Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Daha çok Galatasaray üniformasıyla tanıdığımız Tanju Çolak, birçok futbol kulübünde oynamış, eski milli futbolcudur. Oynadığı her maçta attığı gollerle adından söz ettiren ünlü oyuncu, defalarca gol krallığı elde etmiştir. Futbolseverlerin ilgiyle okuyacağı bu yazıda; Tanju Çolak kimdir, hayatı hakkında kısaca bilgi, futbol kariyeri, ödülleri ve meslek hayatıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

1963 yılında dünyaya gelen Tanju Çolak, Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden bir tanesidir. Eski milli futbolculardan olan Çolak, en çok gol atan 2. futbolcu olarak pek çok ödülün de sahibidir. Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde attığı gollerin yanı sıra başarılı oyunuyla da dikkat çeken futbolcu, asıl ününü Galatasaray’a transfer olduktan sonra kazandı.

Galatasaray’da bulunduğu süre içinde 3 kez gol krallığına erişen Tanju Çolak, Avrupa Ligi'nde de en çok gol atan futbolcu unvanına kavuştu. 1991 yılında futbol kariyerini zirveye taşınan ünlü futbolcu, 1994 yılında futbolu bıraktı. Rıdvan Dilmen ile beraber dünya karmasında da oynayan futbolcu, kendi kariyerinde birçok ilke imza attı.

[renkbox baslik="Metin Oktay Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/metin-oktay-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/metin-oktay-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bugün televizyon programlarında futbol yorumcusu olan Tanju Çolak, aynı zamanda spor sayfalarında değerlendirme yazılarına da yer vermektedir. Birikimlerini ve deneyimlerini ekran karşısında seyirciye taşıyan ünlü isim, aradan uzun süre geçmesine rağmen unutulmayan futbolculardan biridir.

Tanju Çolak Kimdir?

1963, Samsun doğumlu olan Tanju Çolak, eski milli futbolcularımızdandır. Ayrıca 240 gol ile, Süper Lig'de en çok gol atan ikinci futbolcudur. 10 yaşında futbola adım atan Tanju Çolak ilk kez Samsun Yolspor’da oynamaya başlamıştır. Sonrasında Samsunspor’a transfer olan ünlü futbolcu, tüm futbol hayatı boyunca 7 kez gol krallığı elde etmiştir. Yolspor ile başladığı futbol macerası Samsunspor, Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbulspor gibi büyük kulüplerle devam etmiştir.

Başarılı oyunu ile kısa sürede adını duyuran futbolcu, taraftar tarafından da en çok sevilen isimlerden biri olmuştur. Yaklaşık 55 kez milli takım formasını giyen Tanju Çolak, toplamda 12 gol atmıştır. Başarılı ve hızla yükselen bir kariyeri olsa da 1994 yılında Kaçak Mercedes davası sebebiyle hapis cezasına çarptırılmıştır. Son oyununu Fenerbahçe’de oynayan ünlü isim 1994 yılında futbol kariyerini sonlandırdı.

Tanju Çolak’ın Hayatı

10 Kasım 1963 yılında dünyaya gelen Tanju Çolak, aslen Samsunludur. Futbol hayatına ilk kez 10 yaşında Yolspor ile adım atan futbolcu, kısa sürede golleri ile dikkat çekmiştir. 1985 ve 1986 yılları arasında attığı gollerle ilk kez gol kralı seçilen Tanju Çolak, 1986 ve 1987 yılları arasında da ikinci kez gol kralı seçilmiştir. İlk iki krallığını Samsunspor’da yaşayan futbolcu sonrasında Galatasaray’a transfer olmuştur. 1987 ile 1988 yılları arasında Galatasaray forması giyen futbolcu, attığı 39 gol ile üçüncü kez gol krallığına erişmiştir.

1987-1988 yılları arasında hem Türkiye hem de Avrupa Ligi'nde en çok gol atan futbolcu unvanına sahip olmuştur. 1990-1991 yılları arasında dördüncü kez gol kralı olan Tanju Çolak sonrasında Fenerbahçe’ye transfer edilmiştir. 1992-1993 yılında Fenerbahçe’de oynayan futbolcu, bir süre Fenerbahçe’de oynadıktan sonra İstanbulspor’a transfer olmuştur. Kaçak Mercedes davası ile gündeme gelen ünlü futbolcu, hapis cezasının ardından futbol hayatını sonlandırmıştır. Futbol bilgisini televizyon ve gazete aracılığı ile taşıyan Tanju Çolak, yorumculuk yapmaya devam etmektedir.

Tanju Çolak’ın Teknik Direktörlük Dönemi

Futbol hayatına Fenerbahçe ile devam ettiği sırada hapis cezasına çarptırılan Tanju Çolak, yaşanan bu olumsuz durumdan sonra futbolu bırakmıştır. Sahalara futbolcu olarak geri dönmese de teknik direktör olarak dönmeyi denemiştir. Futbolu bıraktıktan bir süre sonra Siirtspor'da teknik direktörlük yapan Tanju Çolak daha sonra Göztepe’de devam etmiştir.

Tanju Çolak’ın Menajerlik Dönemi

Futbolcu olarak 1994 yılında sahalarla vedalaşan Tanju Çolak daha sonra teknik direktörlüğe adım atmıştır. Teknik direktörlükle bir süre adından söz ettirse de 2000 yılında bu alandan uzak kalmayı tercih etmiştir. Progol adı altında kendi kurduğu menajerlik bürosunda menajerlik yapan Tanju Çolak, bugün hala menajerliğe devam etmektedir.

Tanju Çolak'ın Özel Hayatı

Futbol dünyasının unutulmayacak isimlerinden biri olan Tanju Çolak, özel yaşamıyla da sıkça dile gelmiştir. 1983 yılında Aysu Çolak ile dünya evine giren ünlü futbolcunun Anıl adında bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Evliliği devam ederken Hülya Avşar’la aşk yaşadığı iddia edilse de futbolcu bunu net bir şekilde dile getirmemiştir.

Tanju Çolak’ın Futbol Hayatını Bitiren Kaçak Mercedes Davası

Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra büyük başarılara imza atacağı düşünülen Tanju Çolak’ın aynı yıl aldığı Mercedes 550 SL marka aracının kaçak olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sırada yurt dışında olan Tanju Çolak, kendini ihbar etmiştir. 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ünlü futbolcu, Üsküp’te yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmiştir. 23 ay hapis cezasının ardından 28 Şubat 1995’te serbest bırakılan Tanju Çolak, bu yaşanılanların ardından futbola geri dönmemiştir.

Tanju Çolak’ın Başarıları ve Ödülleri

Hızla yükselişe geçen ve birçok kez gol kralı seçilen Tanju Çolak, futbol dünyasının unutulmayacak isimlerinden biridir. Futbol başarıları ile altın, gümüş ve bronz ayakkabı kazanan futbolcu, aynı zamanda A milli takım futbolcularından biridir. Gol krallıklarının yanı sıra kazandırdığı kupalarla da tanınan futbolcu Samsunspor’da oynadığı yıl 1 kupa, Galatasaray’da oynadığı yıl 2 kupa kazandırmıştır.

[renkbox baslik="Şahika Ercümen Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/sahika-ercumen-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/sahika-ercumen-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Takım başarılarının yanında kişisel başarıları da bulunan Tanju Çolak, bir maçta en fazla gol atan futbolcu unvanına da sahiptir. 1992 yılında Fenerbahçe - Karşıyaka karşılaşmasında 6 gol atan futbolcu adını tarihe kazımıştır. Bir sezonda en çok gol atan futbolcu rekorunu da taşıyan Tanju Çolak, 1987-1988 yılları arasında 39 gol atarak rekor kırmıştır. Türkiye futbol tarihinde oynadığı tüm maçlar ve attığı goller göz önüne getirildiğinde maç başına en yüksek gol ortalamasına sahip olan ikinci futbolcu olarak bilinmektedir.

Tanju Çolak, Türk futbolunun en başarılı isimlerinden biridir. Birçok kez gol krallığı unvanını alan ünlü futbolcu, yaşadığı sansasyonel hayatıyla da sürekli gündemde olmayı başarmıştır.
Tanju Çolak'ın futbolcu yanını başarılı buluyor musunuz?
Diğer futbolcularla kıyasladığınızda, Tanju Çolak kaçıncı sıralarda geliyor?
Hülya Avşar ile çıkan aşk dedikodularına ne diyorsunuz?
Birçok olayla gündemde olan Tanju Çolak sizce kendisine yöneltilen suçlamaları hak ediyor mu?Okur Yorumları
  1. Aynen ya çok iyi bir futbolcu imiş. Mercedes kaçakçılığı olmayaymıştı.

  2. Vay bee bir zamanların gol kralı, ama sonradan kendi adını rezil etmeseydi iyiydi.