Rusların Facebook’u olarak anılan VK, benzer özellikler göstermesiyle bilinmektedir. En çok Rusya’da kullanılan sosyal ağ, alternatif sitelerden birisidir. Kendine özgü özellikleri de bulunan platformun tam adı VKontakte’dir. Şimdi hakkında bilinmesi gerekenlere ve özelliklerine göz atalım.

Selim Ateş

Kısa sürede büyük ilgi görmüş olan VK, 2006 yılının Ekim ayında kullanılmaya başlanmıştır. Pavel Durov tarafından kurulan platform, 6 yıl içinde 140 milyon üyeye ulaşmıştır. Facebook’a benzerliği ve ona alternatif bir ağ olmasıyla da tanınmıştır. Diğer sosyal ağların içermediği özelliklere de sahiptir. Hisselerinin yüzde 12’si kurucusuna aitken, kesin olmamakla birlikte yüzde 33’ünün Mail.Ru Group’a aittir.

Görünüm itibariyle de Facebook’a benzeyen platformda, daha basit bir arayüz kullanılmaktadır. Arkadaşlar, fotoğraflar, videolar, mesajlar gibi özellikler vardır. Aynı zamanda müzik dinlemenizi sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda sahte hesap açmak neredeyse imkansızdır. Çünkü hesabınızı aktif edebilmek için mutlaka cep telefonu onaylaması yapmanız ve size gönderilen kodu ilgili kısma girmeniz gerekmektedir.

[renkbox baslik="Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/tumblr-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/tumblr-hakkinda-bilgi.jpeg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yoğun bir şekilde kullanılan VK, dünya genelinde 20. sırada yer alan bir sosyal ağdır. Kullanım konusunda Beyaz Rusya ilk sırada yer alırken, ikinci Rusya, üçüncü Ukrayna ve beşinci Kazakistan’dır. İlk başta yüksek eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve mezunların birbiriyle iletişimi için kurulmuştur. Buna karşın bir süre sonra herkesin kullanımına açılmıştır.

VK Nedir?

VK Nedir?Rusya’nın Facebook’u olarak da bilinen VK bir sosyal paylaşım sitesi özelliği taşımaktadır. Kullanıcılar bu ağda bulunan arkadaşlarını bulmak ve yeni arkadaşlar edinmek amacıyla siteyi kullanmaktadırlar. VK üzerinde şarkı, makale, video paylaşımları yapılabilmekte, oluşturulmuş olan gruplara üye olunabilmekte ya da yeni gruplar oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda kişisel sayfalar yayınlayarak istenilen konularda paylaşım yapılması imkânı da bulunmaktadır.

Yapılan istatistiklere göre özellikle Rusya üzerinde daha çok yükseköğrenim görmekte olan kişiler VK platformunu kullanmaktadır. Yeni kişilerle tanışabilmek ve arkadaşlarının hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen pek çok kişi VK kullanımını tercih etmektedir. Kullanıcıların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturmaktadır.

Siteye Türkçe dil seçeneğinin eklenmesi ile birlikte özellikle erkek kullanıcılar siteyi yabancı uyruklu kullanıcılar ile sohbet amacıyla kullanmaya başlamıştır. Türkiye’de de oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan VK, kullanıcıların günlük paylaşımlar yaptığı ve gündemi takip edebildiği bir oluşumdur.

Her geçen gün sosyal paylaşım sitelerine yeni bir tanesi eklenmektedir. Yeni çıkan bu sosyal sitelerle vakit geçirmek daha eğlenceli ve keyifli hal almaktadır. Bunlardan biri de VK adı verilen web sitesidir. Site adresi VK.com'dur. VK’nın dünya genelindeki popüleritesine bakılacak olursa Beyaz Rusya’da birinci, Rusya’da ikinci, Ukrayna’da üçüncü, Kazakistan’da beşinci ve tüm dünyada yirminci sırada yer almaktadır.

Aslında sitenin kuruluş amacı yüksek eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve mezun olmuşların daha kolay iletişim sağlaması içindi. Fakat daha sonları VK her yaştan, tüm sosyal çevreden, eğitim seviyesi gözetmeksizin her kesimden insanların kullandığı bir sosyal ağ haline gelmiştir.

VK sayesinde herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, okulda, dershanede, kursta eğitim gördüğünüz veya birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıza ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Etrafınızdaki insanların merak ettiğiniz özelliklerini buradan öğrenebilir ve bunları yaparken aynı zamanda müzik de dinleyebilirsiniz.

VK Nasıl Kullanılır?

VK Nasıl Kullanılır?Vkontakte’nin kısaltması olan VK özellikle Rusya ve Ukrayna’da kullanılmakta olan sosyal web sitesidir. Bunların yanı sıra en çok kullanıldığı bölgeler arasında Beyaz Rusya ve Kazakistan yer almaktadır. Eylül 2006 tarihinde kurulmuş olan sitenin kullanıcı sayısı kısa bir süre içerisinde artmıştır.

Eylül 2012 tarihinde ise üye sayısı 140 milyondan fazla kişiye ulaşmıştır. Sitenin tüm hisselerinin %12’si Pavel Durov’a ait olmakla birlikte diğer büyük bir hissedar ise Mail.Ru Group’tur. Nisan 2011 verileri incelendiğinde holdingin tüm hisselerin %32.49’una sahip olduğu görülmektedir. 80 dilde hizmet vermekte olan VK’ya üye olmak ücretsizdir.

VK’ya üye olabilmek için öncellikle https://vk.com adresine giriş yapılmalıdır. Giriş yapılmasının ardından herhangi bir işlem yapılmadan önce “Hızlı Üye Ol” formu doldurulmalıdır. Bu formda ad, soyad ve cinsiyet gibi standart bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bilgiler doldurulduktan sonra “Kayıt Ol” butonuna basılmalıdır. Bundan sonra ikinci aşamaya geçilmektedir.

İkinci aşamada ise ülke ve şehir bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Bilgilerin doldurulmasından sonra “Sonraki Adıma Geç” butonuna tıklanmalıdır. Son aşama olan bu aşamada ise cep telefonu bilgileri istenmektedir. Bunun amacı ise sahte hesapların engellenmesidir.

Cep telefonu bilgilerinin girilmesinin ardından “Aktivasyon Kodunu İste” butonuna basılmalıdır. Cep telefonunuza gelen kodu kullanarak üyeliğinizi aktive ederek VK üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra istediğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Facebook hesabı ile VK kullanımı da mümkündür.

VK Ne İşe Yarar?

VK Ne İşe Yarar?Sosyal paylaşım ağı olan VK ile herhangi bir zamanda birlikte öğrenim gördüğünüz ya da çalıştığınız, tatil yaptığınız kişileri bulabilme imkânına sahip olabilirsiniz. Etrafınızda bulunan kişiler hakkında daha fazla bilgi edinebilme ve yeni arkadaşlar bulma fırsatınız bulunmaktadır. Değer verdiğiniz arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınızla her zaman bağlantı içinde olabilme imkânınız bulunmaktadır.

VK ile birlikte düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu etkinliklerle ilgili fikirlerinizi paylaşmanız da mümkündür. Grup kurma, oluşturulmuş gruplara üye olma gibi seçenekler de bulunmaktadır. Kişisel sayfaların oluşturulması gibi özellikler de VK üzerinde yer almaktadır. Ayrıca tüm bu işlemleri gerçekleştirirken müzik dinleme imkânınız da bulunmaktadır.

Daha çok yüksek lisans yapan ya da üniversite okuyan üyelerin oluşturduğu bu platform üyelerinin büyük çoğunluğunu kadın kullanıcılar oluşturmaktadır. VK kullanımının en yoğun olduğu ülkeler arasında ise Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Almanya, Özbekistan ve Türkiye yer almaktadır.

[renkbox baslik="About.me Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/about-me-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/about-me-ne-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

VK ile MP3 Müzik Dinlemek ve Yüklemek

VK ile MP3 Müzik Dinlemek ve YüklemekVK’nın diğer sosyal ağlarda bulunmayan özellikleri de vardır. Bunların başında da kesintisiz bir şekilde MP3 müzik dinleyebilmeniz gelmektedir. Sitede kendiniz için bir müzik çalma listesi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda MP3 formatında müzik yüklemeniz de mümkündür.

Yüklemiş olduğunuz ya da daha önceden yüklenmiş olan şarkılardan kendi çalma listenizi oluşturabiliyorsunuz. Bu listeyi ise siteyi gezerken kesintisiz bir şekilde dinleyebiliyorsunuz. Yani sayfa değiştirseniz bile müziğiniz kesilmez ve dinlemeye devam edebilirsiniz.

Müzik ile ilgili bir diğer özelliği ise MP3 dosyasını VK üzerine kim yüklemişse onun adını görebilirsiniz. Paylaşımlarda da geçerli olan bu özellik, en çok site sahipleri ve arkadaş çevresini genişletmek isteyen kişiler tarafından beğenilmektedir.

Temel olarak Facebook ile benzerlik gösteren, daha çok Rusya'da kullanımı yaygın olan sosyal paylaşım platformlarından VK hakkında bilmediklerinize ve kullanma tekniklerine yazımızdan ulaşabilirsiniz. VK aracılığıyla etrafınızdaki insanların merak ettiğiniz özelliklerini buradan öğrenebilir ve bunları yaparken aynı zamanda müzik de dinleyebilirsiniz.
VK hesabınız var mı? Platformu nasıl buluyorsunuz?
Sizce bir gün VK, Facebook’u kullanım konusunda geçebilir mi?
Facebook’a benzemesinin iyi bir durum olduğunu düşünüyor musunuz?Okur Yorumları
  1. cep telefon da türkce nasıl yapabilirim bilgisi olan var mı arkadaşalar

  2. Ben iki aydır kullanıyorum ve canlı yayın nasıl yapılıyor bulamadım bi yardımcı olurmusunuz

  3. VK Türkiyede dizi – film sitelerinde çok kullanılıyordu kısa bir süreye kadar ama aldıkları önlemler vs. artık kullanıcılar uzaklaşmaya başladılar.

  4. Bir kere profil açmıştım bir iki kişi benimle konuşmaya başladılar. Rahatsız etti biri beni. Diğeri de dedi ki sen bu siteye girmek için çok küçüksün. Ben sadece video izlemek için üye olmuştum halbuki, resmen tacize uğradım. Bu ne sitesi böyle ya diye aklıma takıldı bugün. Alakası yokmuş sitenin öyle şeylerle.

  5. Aynen öyle 3 – 5 kendini bilmezin girdiği rus sosyal arkadaşlık sitesidir.

Daha Fazla Yorum