About.me Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

About.me Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalar hemen herkesin en az iki sosyal mecrayı aktif bir şekilde kullandığını gösteriyor. Hangilerini kullandıkları ise yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. About.me ise size sosyal bir merkezde topluyor. Şimdi onu daha yakından tanıyalım:

Selim Ateş

Sosyal medya ağlarının ilk kullanılmaya başlandıkları zaman ile bugün arasında dağlar kadar fark var. About.me gibi sosyal bir kimlik oluşturmanızı sağlayan bir mecra ise tüm ağlarınızı tek bir kanalda toplamanızı sağlıyor. Bu sayede de sizin hakkınızda bilgi almak isteyen bir kişi profilinize girdiği zaman, hem kısaca sizi tanıyor hem de diğer ağlarınızı bulabiliyor.

Tek sayfalık bir blog olarak tanımlayabileceğimiz About.me, sosyal medya araçlarını tek bir çatı altında toplayarak işlevsel bir portföy oluşturmanızı sağlıyor. Oldukça popüler bir sitedir ve sosyal medya dünyasının bir nevi CV merkezidir. Kullanımı da basit olan bu yeri, internet dünyasındaki varlığınızı diğer insanlarla paylaşmak için kullanabilirsiniz.

[renkbox baslik="Foursquare Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/foursquare-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/foursquare-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Şimdi sizlerle About.me hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşmak istiyoruz. Ne olduğunu ve kısaca gelişimini verdikten sonra kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz. En son kısımda ise ne işe yaradığı ve size sağlayacağı faydaları anlatacağız. Navigasyon kısmını kullanarak istediğiniz başlığa geçiş yapabilirsiniz.

About.Me Nedir?

About.Me Nedir?About.me yaklaşık 4-5 yıllık bir geçmişe sahip olan bir projedir. Projenin dünyada alanında bir ilk olması sebebiyle oldukça ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip bir sosyal platformdur. Kullanıcılar kendi profillerini istedikleri gibi oluşturarak siteyi kullanmaya başlayabilmektedir. Kullanıcılar burada bir nevi CV oluşturmaktadır. Kullanım bakımından oldukça basit olan bu site üzerinde pek çok tasarım ve uygulama bulunmaktadır.

Bu sosyal medya platformlarından biri de son dönemlerde popülerliği artan About.me ağıdır. Diğer tüm sosyal ağlardaki hesaplarını ekleyip, yönetebilme imkanı sunan About.me sade ama içerikli bir sitedir. Eğer Twitter, Facebook, Instagram, Google+, Pinterest, Tumblr ve daha birçok sosyal paylaşım sitelerinde hesabınız var ve bunların isimleri, şifreleri gibi bilgileri unutan biriyseniz About.me sizin için ideal olabilir. Bir e – kartvizit olarak düşünebileceğiniz About.me sayesinde tüm kişisel bilgilerinizi paylaşabilir ve insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

About.Me Nasıl Kullanılır?

About.Me Nasıl Kullanılır?Site üzerinde öncelikle üye olunması gerekmektedir. İstenen bilgiler girildikten sonra kullanıcılar istedikleri gibi profillerini oluşturmaktadır. Kişi hakkında bölümleri, profil fotoğrafı, web siteler, sosyal medya ağları gibi isteğe bağlı seçenekler de kullanıcı sayfası üzerine eklenebilmektedir. Böylece bir anlamda site üzerinde CV oluşturulmaktadır. Oldukça kolay kullanıma sahip olan site üzerinde çok sayıda tasarım ve uygulama bulmak mümkündür. Bu tasarımlarla sayfanıza istediğiniz şekli verebilir, yeni görünümler elde edebilirsiniz.

Günümüzde teknolojinin etkisi ve internet kullanımının artışıyla birlikte internet kullanıcıları birden fazla sosyal medya platformlarında hesap oluşturmaktadır. Bu hesaplar farklı sitelerde olacağından hakkınızda bilgi almak isteyen kişiler, sizle ilgili bilgilere oldukça büyük bir vakit harcayarak araştırma yapmak zorunda kalabilmektedir.

Ancak About.me ile tüm sosyal medya hesaplarınızdaki kişisel bilgiler bir arada toplanmakta ve bu bilgiler diğer kullanıcılara sunulmaktadır. Oldukça kapsamlı olan About.me; Facebook, Instagram, Twitter, Google Plus ve daha birçok sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızı about.me üzerinde bulunan kişisel sayfanıza eklemekte ve bir bakıma dijital bir kartvizit elde edilmesini sağlamaktadır.

Oldukça sade bir tasarıma sahip olan bu sosyal platformda arka planı değiştirme imkânınız bulunmaktadır. Arka plana hoşunuza giden resimleri ya da kendinize ait olan fotoğrafları koyarak sayfa görünümünüzü özelleştirebilir, farklı ve özel bir görünüm elde edebilirsiniz. Sayfanız üzerinde bulunan size ait sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza ait olan simgeler yer almaktadır. Bu hesap simgelerine tıklayarak diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza erişim sağlama imkânı sunulmaktadır.

Sayfayı düzenle özelliği ile kullandığınız yazıların boyut, renk ve font gibi özelliklerini değiştirebilir, istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda anahtar kelimelerle link verebilme imkânı da bulunmaktadır. Sayfanıza ekleyeceğiniz uygulamalar diğer kullanıcıların size ait sosyal medya sitelerinden sizi takip edebilmesini sağlamak bakımından oldukça önemlidir. Sizin için en önemli olan sosyal medya sayfalarını uygulamalara ekleyerek hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlayabilirsiniz.

About.me üzerinde yapmış olduğunuz değişiklik “hakkımda” bölümü üzerinde de otomatik olarak yenilenmektedir.

About.Me Ne İşe Yarar?

About.Me Ne İşe Yarar?About.me sayfası oldukça düzenli bir yapıda olması ve e-kartvizit özelliği taşıması sebebiyle kullanılması önerilen bir sosyal medya hesabıdır. Diğer sosyal medya hesaplarınızı tek bir sayfada birleştirerek düzenli bir yapı içerisinde diğer kullanıcılara sunan bu profil üzerinde sizinle ilgili bilgilere yer verebilir, site üzerindeki farklı tasarımlarla görsellik bakımından farklı görünümler elde edebilirsiniz.

Kullanıcıların kendilerine ait bir alan adı oluşturabilme imkânı bulunmaktadır. About.me üzerinde diğer sosyal medya ağlarını kullanan kişiler sizi bularak diğer sosyal medya ağlarında sizi takip edebilme imkânına sahip olmaktadır.

About.me Hizmetini Daha Etkili Kullanmak için 5 Öneri

About.me Hizmetini Daha Etkili Kullanmak için 5 ÖneriHem kendiniz hem de yaptığınız işler ile ilgili bilgileri sunacağınız About.me hizmetini, yeni iş bağlantıları bulmak için etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle işiniz, insanların sizin hakkınızda bilgi edinmesini ve güven duymasını gerektiriyorsa size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Şimdi etkili bir kullanım için önerilerimize geçelim:

İlgi Çekici Olun

Eğer dikkat çekmek istiyorsanız profilinize sizi anlatan ama ilgi çekici bir metin eklemelisiniz. Nasıl bir CV oluştururken, dikkat çekeceğiniz artılarınızı süsleyerek yazıyorsanız About.me için de aynısı geçerlidir.

Hakkınızda cümleler kurarken, sizi tanımlayan bilgileri uzatmadan ve sıkmadan verebilmelisiniz. Aynı zamanda hatasız, imla ve yazım kurallarına dikkat etmeniz de gerekmektedir. Etkileyici cümleler kurmak için saçmalamaktan da kaçınmalısınız.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Bağlayın

Platformun sizlere sunduğu en iyi yönlerden birisi, tüm sosyal medya hesaplarınızı bağlayabilmenizdir. Facebook, Twitter, Pinterest veya diğer sosyal ağlarınız için profilinizde bağlantılar oluşturmalısınız.

Elbette bunları yaparken işinizle ilgili paylaşımlarınızın olduğu hesaplarınızı bağlamaya özen gösterin. Kişisel kullandığınız hesaplarınız yerine, işinizle ilgili sosyal hesaplarınız hakkınızda bilgi edinmek isteyen kişilere farklı kanallardan ulaşma imkanı verecektir.

Kişisel Markanızı Oluşturun

Sonuçta internette bir kişi yaratıp, potansiyel müşterilerinizin bilgilenmesini sağlayacaksınız. Sizin gibi daha birçok kişi olduğu için farkınızı göstereceğiniz markanızı oluşturmaya özen göstermelisiniz.

[renkbox baslik="Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/linkedin-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/linkedin-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kişisel yazıyı oluştururken, tıpkı bir marka gibi kendinizi ön plana çıkartacak özelliklerinizi eklemelisiniz. Elbette bunu yaparken, hitap ettiğiniz kesimi bilmeli ve buna uygun bir dil kullanmalısınız.

Profesyonel Bir Profil Fotoğrafı Kullanın

Genellikle sosyal medya hesaplarımıza herhangi bir fotoğrafı ekleriz. Ama About.me için bu geçerli değil. Çünkü online bir kartvizit veya CV yaratıyorsunuz. Bu nedenle profesyonel bir fotoğraf olmasına özen gösterin.

Profilinizi Paylaşın

Bir About.me profiliniz olduğunu paylaşarak insanların size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Basılı ve dijital mecralarda platformdaki profilinizi paylaşmalısınız. Eğer işiniz daha fazla kişiye hitap etmekse bunu yapmanız son derece önemlidir.

Tanıtım videoları, kartvizit tasarımları ve dijital yayınlarda insanların sizi bulması için About.me profilinizi görünür kılmanız gerekmektedir. Ayrıca bu şekilde hedef kitlenizi geliştirebilir ve yeni iş fırsatları yaratabilirsiniz.

Tüm kişisel bilgilerinizi bir arada sunabileceğiniz, kartvizit görevi gören About.me’dir. Diğer tüm sosyal ağlardaki hesaplarını ekleyip, yönetebilme imkanı sunan About.me sade ama içerikli bir sitedir. İlk kez duyan ve hiç kullanmayanlar için about.me hakkında bilgi alabileceğiniz bir yazı, okumalısınız.
About.me hesabınız var mı? Eğer hesabınız varsa oluştururken nelere dikkat ettiğiniz?
Sizce About.me gibi platformlar gerçekten faydalı mı?
Eskinin kartvizitleri, günümüzde bu tip platformlara taşınmış olabilir mi? Yorumunuz nedir?Okur Yorumları