Dostoyevski Kimdir? Hayatı ve Eserleri

İnsancıklar, Budala, Suç ve Ceza gibi dünyaca bilinen eserlerin sahibi Rus roman yazarı Dostyoyevski'nin oldukça zor ve sıradışı bir hayatı olmuştur. Tam adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski olan, dünyaca ünlü yazar, 1821 yılında, Moskova'da dünyaya geldi. Yazdığı kitaplarda Gogol ve Pusti gibi yazarların etkisi altında kalmıştır. Bu başarılı ismin biyografisi detaylı bir şekilde makalemizde yazılmıştır.

Ünlü romanların ve öykülerin yazarı olan Rus kökenli Dostoyevski, kendi zamanında yaşamış önemli yazarlardan biridir. Dünyaca ünlü yazarı farklı kılan ise sıradışı aile yapısıdır. Yoksullar hastanesinde çalışan babasının yanı sıra, tüccar bir babanın kızı olan annesi, Dostoyevski’nin evde ilk eğitimini aldığı kişiler olmuştur. Annesinden aldığı eğitimini özel bir okulda devam ettiren ünlü yazar, yaz aylarını ise, babasının kendisine olan sert yaklaşımından uzaklaşmak için Tula’da bulunan aile çiftliğinde geçirmeyi tercih etmiştir.

15 yaşına geldiğinde annesi vefat etmiştir. Tam adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski olan başarılı yazar, 1837 yılında Petersburg Askeri Mühendislik Okulu’nda göreve geldi. Burada yoğun geçen talimlerden kendine zaman oluşturarak şiddet içerikli romanlar okumaya çalışmıştır.

Dünya edebiyatına duyduğu ilgi sonucunda Rus ve Avrupa edebiyatında öne çıkmış kişilerin eserlerini okuma fırsatı bulmuştur. Karakterinin şekillendiği okul dönemine ait Dostoyevski’ye ait çok detaylı bilgiler hiçbir yerde bulunmamaktadır.

Dostoyevski Kimdir?

Dostoyevski Kimdir?11 Kasım 1821 Moskova doğumlu olan Dostoyevski ilk eğitimini annesinden sonrasında özel bir okulda bitirdikten sonra askerlik alanına yönelmiştir. Daha sonraları askerliği bırakarak kendini tamamen edebiyata vermiştir. Babasının öldürülmesinin ardından maddi olarak sıkıntı içine giren Dostoyevski, roman yazmaya 1846 yılları sırasında başlamış ve ilk romanı olan İnsancıklar isimli kitabını tamamlamıştır. Yakın arkadaşı vasıtasıyla Dostoyevski’nin ilk romanını inceleme fırsatı bulan Vissarion Belinski, romanındaki karakterleri betimlemedeki sanatsal yeteneğini keşfetmiş ve bu konuda gelecekte başarılı olacağına dair övgülerde bulunmuştur. Ünlü yazarın ilk romanı olan İnsancıklar, içeriği nedeniyle aynı zamanda Rus toplumu için ilk toplumsal roman niteliği taşımaktadır.

Dostoyevski’nin Hayatı

Dostoyevski’nin HayatıEserlerinde oldukça başarılı olsa da, dış görünümü ile Dünya edebiyatının ileri gelen isimleri arasında yer edinememiştir. Sakarlıkları, sürekli sinirli ve gergin hali ile insanlar üzerinde hastalıklı bir insan izlenimi uyandırmasından dolayı edebiyat sosyetesi Dostoyevski’yi çok fazla benimsememiştir. Bu durumdan kendisi de rahatsız olan başarılı yazar, kendini yeni bir roman yazma heyecanı içinde bulmuş ve 1978 yılında Öteki isimli romanı için çalışmaya başlamıştır. Bölünmüş kişilik temasını Öteki romanında ele almış olan Dostoyevski, bu romanında okuyucularının olumsuz yorumlarını almış ve en büyük destekçisi sayılan Belinski’nin dahi desteğini kaybetmesine neden olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Agatha Christie Kimdir?

Kendisi gibi Rus yazarlardan olan Gogol ve Pusti isimli yazarların etkisi altında kalarak yeni eserler kurgulayan Dostoyevski, Dünya edebiyatı için önemli eserlere imza atmış bir isimdir. Gençlik yıllarında aykırı bir örgüte katıldığı nedeniyle hapis edilen ve ölüm cezasına çarptırılmış olan Rus yazar, kısa süre sonra affedilerek Sibirya’ya sürgün edilmiştir. Hapishanede yattığı dönemde içinde bulunduğu ruh hali ile İsa’ya olan inancı katlanmıştır. Öyle ki İsa artık Dostoyevski için günahkarların kurtuluşu konusunda tek çıkış yolu olmuştur 1854 yılında cezasının sona ermesi ile Sibirya’da askerlik görevine devam eden yazar, görevindeki başarısı ve sadakati neticesinde subaylığa kadar yükselmiş ve burada sıkı arkadaşlar edinmiştir. Çalkantılı bir hayat süren Rus yazar, 1881 yılında hayata gözlerini yummuş ve cenaze törenine yaklaşık 30 bin kişi katılmıştır.

Dostoyevski’nin Eserleri

Dostoyevski’nin Eserleri1846 yılında roman yazmaya başlamış olan Dostoyevski, roman alanında yaklaşık 12 eser geride bırakmıştır. Uzun soluklu ve sürükleyici roman en önemli klasikler arasında yer edinmiş olan Suç ve Ceza, Dostoyevski’nin başyapıtları arasında sayılır. Budala, Delikanlılar, Ecinniler, Ezilmiş ve Aşağılanmışlar, Ölüler Evinden Anılar, Kumarbaz ve Karamazov Kardeşler, Rus yazarın günümüzde halen beğenilerek okunan eserleri arasındadır. Eserlerinin teması genellikle insan psikolojisi üzerine kurulu olan Dostoyevski aynı zamanda karakterlerinin ruh halini okuyucuya etkili bir şekilde aktarabilmesi, eserlerinin bu denli ilgi görmesine neden olmuştur.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir