Ali Nasuh Mahruki Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ali Nasuh Mahruki Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Kaptan-ı Derya Ali Paşa'nın 6. kuşak torunu olan ve kökeni Osmanlı'ya dayanan bir aileden gelen Nasuh Mahruki, adını tüm dünyada duyurmayı başarmış, dağcı, fotoğrafçı ve yazar kimliğine sahip bir Türk'tür. Ayrıca AKUT'un kurucu üyelerinden olan Mahruki'yi buyrun daha yakından tanıyalım. 1968 yılında, İstanbul'da dünyaya gelen Ali Nasuh Mahruki'nin anne ve babası çok küçük yaşlarda ayrıldığı için, babaannesi tarafından büyütülmüştür.

Erkan Karaca

Ali Nasuh Mahruki, gerçek anlamda 1999 yılındaki büyük deprem sonucunda tanınmaya başlanmış bir isimdir. Kısaltması AKUT olan Arama Kurtarma Derneği'nin başkanı olan Ali Nasuh Mahruki ayrıca Dünya’nın en yüksek dağı olarak bilinen Everest Dağı'na tırmanış gerçekleştiren ilk Türk olarak kayıtlara geçmiştir.

1968 İstanbul doğumlu olan Mahruki’nin babası Cem Mahruki’dir. Anne ve babası ayrı olan Ali Nasuh'u babaannesi büyütmüştür.

[renkbox baslik="Agatha Christie Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/agatha-christie-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/agatha-christie-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

1988 yıllarının sonlarına doğru dağcılık sporu ile yakından ilgilenmeye başlamış ve sonrasında ismini kendisinin verdiği Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nda görev yapmıştır. Profesyonel sporcu olmasının yanında fotoğrafçı ve yazar kimliği ile de tanınan ünlü sporcu, yamaç paraşütü ve mağaracılık alanları ile de yakından ilgilenmektedir.

Ali Nasuh Mahruki Kimdir?

Ali Nasuh Mahruki Kimdir?AKUT Derneği'nin başkanı olarak tanınan ve pek çok gazetede köşe yazarlığı ile tanınırlığını artırmış olan Ali Nasuh Mahruki, profesyonel sporculuk alanlarında başardığı ilklerle de adından söz ettirmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde verdiği liderlik ve takım çalışması dersleri ile de çok sayıda öğrencisi olmuştur. 1995 yılında dünyadaki en yüksek dağ olan Everest’e tırmanarak, bu tırmanışı gerçekleştiren ilk Türk unvanına sahip olmuştur. Ali Nasuh Mahruki’yi bu denli önemli yapan özelliklerinden biri ise, 1999 yılında gerçekleşen büyük Marmara depremi sonrasında 3 yıl önce kurduğu AKUT derneği sayesinde 220 kişiyi kurtarmış olmasıdır.

Ali Nasuh Mahruki’nin Hayatı

Ali Nasuh Mahruki’nin Hayatı21 Mayıs 1968 İstanbul doğumlu olan Ali Nasuh Mahruki, Akut Derneği’nin başkanı olması ve profesyonel sporcu kimliği ile pek çok kişi tarafından tanımaktadır. Dağcılık sporunda birçok başarıya imza atmış olan Akut Başkanı, elde ettiği başarılardan sonra yaklaşık 7 adet kitap yazmıştır. 2001 yılında tanıştığı Mine Özvardar ile Himalayalar’da Bhutan Krallığı'nda evlenmişlerdir. Mahruki ailesinin Bilge ve Barlas isimlerinde iki çocukları bulunmaktadır. 1999 yılındaki deprem sonrasında Ali Nasuh Mahruki tarafından kurulmuş olan AKUT’un bilinirliği daha çok artmıştır. Hala AKUT Derneği'nin başında durmakta ve yönetim kurulu başkanlığı görevinde yer almaktadır.

1968 yılında doğmuş olan Ali Nasuh Mahruki, Orta ve lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Bilkent Üniversitesindeki İşletme eğitimi sonrasında kariyerinin büyük bölümünü dağcılık sporu alanında şekillendirmiş bir isimdir. 7000 metrelik tırmanışları ile Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından "Kar Leoparı" ismine layık görülmüştür. Ayrıca Türkiye’de ilki gerçekleştirilen oksijensiz dağ tırmanışı başarısı da kendisine aittir. Motosiklet ile Türkiye’den başlayarak İran, Hindistan, Pakistan, Bhutan ve Moğolistan gibi ülkelere yolculuk gerçekleştirmiştir. Takım çalışması, liderlik ve kişisel gelişim gibi konularda pek çok üniversitede seminerler gerçekleştirmektedir.

Ali Nasuh Mahruki’nin Eserleri

Ali Nasuh Mahruki’nin EserleriAli Nasuh Mahruki karakterindeki çok yönlü özelliklerin oluşu ile pek çok alanda başarıları olan bir isimdir. Uzun yıllar önemli gazetelerde köşe yazarlığı yapmanın ardından 7 adet önemli eser hazırlamıştır. Bir Dağcının Güncesi isimli eserinde, dağcılık anılarını bir araya toplamış olduğu görülmektedir. Diğer önemli eserinden Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir kitabında ise, vatanına ve görevine ne kadar bağlı olduğunu ifade etmiştir. Bir Hayalin Peşinde isimli kitabı da Ali Nasuh Mahruki’nin oldukça ilgi gören kitapları arasındadır. Müslüman bir Türk olarak dünya genelinde bir ilke imza attıktan sonra Everest’te Bir Türk isimli kitabını çıkarmıştır. Diğer iki önemli eseri ise; Yeryüzü Güncesi, Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi ve son olarak 2010 yılında çıkardığı Kendi Everest'inize Tırmanın isimli kitaplarıdır.

Okur Yorumları
 1. Nihat bey Nasuh Mahruki AKUT Türkiyede ilk kamu yararına acil kurtarma Teşkilatını kurmuş ve 17 Ağustos depreminde muazzam faydaları dokunmuş bir kişidir.Sonraki ve evvelki feleketlerdede ve halen yapılmaktadır. Kendisi Everest dağına Türk bayrağını dikmiş ilk müslüman Türktür. Çeşitli bilgi kazandırıcı kitapları vardır.Büyük dedesi Osmanlı donanmasında Amiralken Savaşta Yanarak şehit olmuşdur.
  Mahruki yanarak ölmek anlamındadır.Ailesi Mason değildir. Cahil cühela takımı her değerli kişiye affedersiniz B.. atarak son günlerin geçerli davranışını sergilemektedirler.
  Yalakalık yapdıklarını zannediyorlar çünkü Nasuh Mahruki erkekce siyasi görüşlerini açıklamakda ve işlerine gelmemekde.Kişilerin cahilce hakaret etmeleri kendilerinin pek bir muteber kişiler olmadıkları izlemini veriyor.
  siz hangi mantığa dayanarak bana Nasuh Mahrukiye yalakalık yapdığım suçlamasını yapıyorsunuz. Yalakalık yapanlar şu anada despot iktidara yaranmak istiyenlerdir.
  Cahillik insanlığın felaketidir biline. Mehmet Emre Bayındır

  1. Sayin Mehmet Emre, son cumlenizde haklisiniz. Cahillik felakettir.

   Masonlarin kendi sitesinde Mahruki ailesinin mason gecmisiyle ilgili detaylari bulabilirsiniz. Baslik: Cem Mahruki’nin Masonik Koleksiyonu. Tarihimiz o’nda saklı.

   1. yine cahillik kokan bir cevap Tarafsızdan. Masonluğun ne olduğu araştırılmadan söylenmiş Türk tarzı ifade.
    Türkiyede çok değerli ülkesine, insanlığa faydalı olmuş olmakda mason derneğine üye şahsiyetler bulunmaktadır.
    Mason olmayıpta ülkesine ve insanlığa çoookkkk faydalı ne kişiler gördük.
    Ayrıca Nasuh Mahrukinin Mason olduğunu yazarak niye hakaret eder gibi ifade ediyorsunuz?

 2. Ayıp bu söyledikleriniz. Yapdıkları, yazdığı kitaplar meydandadır.
  siz beş para etmezler yalakalıkdan başka hayatda ne yaptınız?

  1. Tam olarak eleştiriniz nedir Mehmet bey? Ayıp olan nedir? Ben konuyu bilmiyorum ve yorum yapmıyorum. Siz biliyorsanız yukarıda yazılanların hangisinin yanlış olduğunu lütfen söyleyin. Sizin deyiminizle kitap yazmak veya “ünlü” olmak bir kişiyi makbul bir insan yapmaz. Ayrıca diğer yorumcuyu “yalaka” olmakla suçluyor ve hayatta hiç bir şey yapmadığını söylüyorsunuz. Bu kişiyi tanıyor musunuz? Tanıyorsanız kime ve neye yalaklık yaptığını da söyleyin lütfen. Bana daha çok siz Nasuh Mahruki gibilere yalakalık yapıyormuşsunuz gibi geldi. Muhtemelen farkında olmadan…

  2. Türkiyenin az olan değerlerinden birine saldırı yapılıyor,hakaretler ediliyor yayınlanıyor, bizim haklı yorumumuz yayınlanmıyor bari bunu yayınlayında sizin taraflılığınız birazcık belirsin

 3. Bence Nasuh Mahruki 17 Ağustos felaketini kendi reklam malzemesi olarak kullanarak şöhret olmuş vicdansız birisidir. Yıllardır 17 Ağustos’la ve diğer AKUT faaliyetleriyle kendi reklamını yaparken 17 Ağustos’ta çalışan binlerce gariban askeri, polisi, itfaiyeciyi, madenciyi ve sonrasında AKUT gönüllülerini hiçe saymıştır. Şimdilerde hayatında hiçbir kariyeri olmamış bu adam üç kuruşluk tarih-siyaset bilgisiyle anlamsız sansasyonlar yaratarak siyasete girmeye çalışıyor. Bir programda Lozan ve Mondros arasındaki farkı bilmediği ortaya çıktığında “ben tarihçi değilim, ne bileyim diye” durumu örtmeye çalıştı. Tarihçi değilsin ama ortaokula gittin herhalde 🙂 Ya da en azından bir Google yapsaydın programdan önce! Bu insanlar ortalıkta aydın, yazar diye dolaşıyorlar işte. Yazık bu ülkeye!

 4. Nasuh Mahruki üç kuşaktır mason olan bir aileden gelmiş ve babasının masonluk bağlantısıyla elde ettiği sponsorluklarla sansasyonel tırmanışlar yapmıştır. Daha sonra hem bu tırmanışları hem de AKUTtaki faaliyetlerini yine nufuz ticareti ile elde ettiği medya desteğiyle kendi reklamı için kullanmıştır. AKUT gonüllülerinin tüm başarılarını kendine mal etmiş ve kişisel anlaşmaları için kullanmıştır. Hayatında hiç çalışmamış ve herhangi bir işi mesleği olmamıştır. Bu nedenle sürekli kendini ispatlama çabası içindedir. Saçma ve anlamsız politik çıkışlar yaparak ve AKPye küfür ederek politikada bir yer edinmeyi ve hayatını milletvekili maaşıyla çalışmadan sürdürmeye devam etmeyi hayal etmektedir.