Arı Poleni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Arı Poleni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünyadaki canlılığın devamına katkısı konusunda arıların rolü çok büyüktür. Binbir çiçekten toplanılan arı poleni çocuklarda ve yetişkinlerde her derde deva niteliğindedir. Arı poleninin faydaları ve zararlarıyla, nasıl kullanıldığı ve nereden temin edildiği ile ilgili kilit bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Oldukça eski zamanlardan beri kullanılan arı poleni, en besleyici şifa kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Kullanıldığı dönemlerden bu yana polen ile insan doğasına besin takviyesinin yapıldığı bilinmektedir. Polenler, arıların taşımacılık işini profesyonelce yaptığı ve asırlardır sürdürdüğü tozlarıdır.

Çiçeklerin üzerinde bulunan polenler, arılar konduğunda kanatlarına ve ayaklarına yapışırlar.  Sonrasında arı, başka bir çiçeğe giderek polenleri o çiçeğe taşımış olur. Böylece çiçekler arasında çiftleşme sağlanır. Bu şekilde asırlardır ekolojik dengeyi sağlayan arılar, dünyanın ayakta kalmasını desteklemektir. Yapılan bilimsel araştırmalar arıların polen taşımayı bırakması durumunda dünyanın yalnızca birkaç yıl içinde son bulacağını göstermektedir.

[renkbox baslik="Bal Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/bal-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/bal-nedir-cesitleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Arılar, gün içerisinde ilk olarak hangi çiçek türüne konarsa bütün gün aynı çiçekten polen toplamaya devam etmektedir. Çiftleşme işleminin dışında kanatlarında sakladığı polenleri ise bal yaptığı kovanına götürmektedir. Binlerce çiçekten toplanan bu besin, aynı zamanda arıların da beslendiği kaynaktır. Besleyiciliği oldukça fazla olan polen en az arılar kadar insanlara da faydalıdır.

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni, arının gün boyunca kanatlarında biriktirdiği besinleri kovanında bir araya getirmesiyle ortaya çıkan bir besindir. İnsanın ihtiyacı olan tüm besin değerini içinde barındıran arı poleninde; vitamin, mineral, aminoasit ve protein bulunmaktadır.  Arılar tarafından hazırlanan arı polenlerinin renkleri, şekilleri ve yapıları farklılık gösterebilmektedir. Çoğunlukla sarı olan arı polenleri görülse de kırmızı, mor ve siyah polenlere rastlandığı da bilinmektedir.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleni oldukça etkili bir besindir. Bu nedenle tüketirken dikkatli olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.  Yetişkin bir bireyin gün içinde en fazla 30 gram arı poleni tüketmesi gerekmektedir. Çocuklar içinse 6 aydan itibaren daha az miktar yeterlidir. Kullanım şekillerinden ilki içeceklere takviye ile mümkündür.

Gün içinde bir bardak suya ya da süte bir çay kaşığı arı poleni atıp karıştırabilirsiniz. Yemeklerden birkaç saat önce içtiğinizde etkisini daha rahat hissedebilirsiniz. Besinlerle beraber tüketmek isteyenler ise meyve eşliğinde yemelidir. Meyve salatasının içine karıştırabileceğiniz arı polenini, düzenli olarak tükettiğinizde birçok hastalığa şifa olacaktır.

Arı Poleninin Özellikleri Nelerdir?

Arı Poleninin Özellikleri Nelerdir?

Arı poleni sağlık açısından yararlı ve çok besleyicidir. Yapısında bulunan tüm yapı taşları hem arılar hem de insanlar için mucizevi değer taşır. Çiçeklerin çeşitliliğine göre toplanan polenler, renk renk yapılarıyla insanlar için gerekli olan tüm besin değerlerini bulundururlar. Ancak elde edilmesinden tüketilmesine kadar dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur.

Arı Poleni Nasıl Elde Edilir?

Balın meydana gelmesini sağlayan mucizelerin kaynağı olan arı poleni, kovanlardan toplanmaktadır. Arılar kovanlarına girerken gün içinde topladıkları polenleri de getirmektedirler. Dolayısıyla besleyici arı polenleri de kovanda yapılmaktadır. Kovana yerleştirilen polen tuzakları sayesinde kovan içerisinde bulunan arı polenleri arıya dokunulmadan alınabilmektedir. Kovanın giriş kısmına konulan polen tuzaklarında ise arının kanatlarında bulunan polenler toplanmaktadır. Daha sonra bal uzmanları tarafından kurutularak kullanılır hale getirilmektedir.

Arı Poleni Nereden Alınır?

Arı poleni alırken bilmeniz gereken ilk şey bu alanda dolandırıcı yoğunluğunun fazla olduğudur. Hemen her markette, her aktarda arı poleni adı altında pek çok ürün satışa sunulmaktadır. Ne yazık ki ciddi paralarla alınan bu polenlerin herhangi bir faydası da bulunmamaktadır. Arı poleninin alınabileceği en ideal yer tanıdığınız bir arı yetiştiricisidir. Anlaştığınız arı yetiştiricisi ilaç kullanmadan sizin için kolay bir şekilde poleni temin edebilecektir.

Gerçek Arı Poleni Nasıl Anlaşılır?

Arı poleninin taze ve gerçek olduğunu anlamanın püf noktası tadına bakmaktır. Ağzınıza aldığınızda hemen eriyen arı poleni gerçek polendir. Dişlerinizle ezdiğinizde kolaylıkla parçalanıp dağılan polenden emin olabilirsiniz. Taze olan poleni yerken herhangi bir zorlanma hissetmezsiniz. Poleni aldıktan sonra taze kalmasını isterseniz muhakkak soğuk alanlarda muhafaza etmelisiniz. Güneş almayan yerde bulunan polenin besin değerinde herhangi bir kayıp olmaz. Bu şekilde 1-1,5 yıl boyunca taze şekilde saklayabilirsiniz.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat, protein ve vitamin konusunda zengin olan arı poleni, tüketen kişinin enerji dolu hissetmesini sağlamaktadır. Yorgun ve halsiz hissedildiğinde yenilen arı poleni, vücudun daha zinde olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelen arı poleni aynı zamanda iltihaplanmalarda da şifa sağlamaktadır. Bu nedenle vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon ortaya çıktığında arı polenini tüketebilirsiniz.

Akciğerin temizlenmesine yardımcı olan arı poleni, solunum yolu tıkanıklarını da engellemektedir. Bunun yanında kan dolaşımını düzenleyen polen, kişinin kalp ve damar hastalıklarından kurtulmasına da yardımcı olmaktadır. Kalp kaslarının güçlenmesini sağlar. Kısırlık tedavisinin bir parçası olan arı poleni, erkek ya da bayan fark etmeksizin kısırlığa çözüm olabilmektedir. Ayrıca prostat sorunu yaşayan erkekler için de oldukça şifalıdır.

Bunlardan başka; iştah açma, bağırsak iltihaplarını iyileştirme, daha zinde ve enerjik hissetme, hafızayı kuvvetlendirme, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruma gibi faydaları da vardır. Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.  Alerjisi olmayan her bireyin, bebeklerin de 6 aydan sonra düzenli olarak polen tüketmesi daha sağlıklı bir bünyeye sahip olunmasını sağlayacaktır.

Kansızlığa iyi gelir, ishali giderir, bağırsak sorunlarını çözer, hafızayı kuvvetlendirerek düşünme yetisinin artmasını sağlar. Göz sağlığı için faydalıdır. Stresi ve siniri azaltarak, daha sakin bir ruh haline kavuşmanızı sağlar. Yüksek tansiyonu düzene sokar. Kuvvetli bir antioksidandır, kanser hastalıklarında tedaviye yardımcıdır.

Arı Poleninin Yan Etkileri Nelerdir?

Arı Polenin Yan Etkileri Nelerdir?

Arı polenini kullanmadan önce muhakkak arı testini yaptırmanız gerekmektedir. Alerjik reaksiyon yaşamamak adına testlerin yapılması önemlidir. Aksi halde polen de arı da öldürücü etkiye sahip olabilmektedir. Arı polenin en büyük yan etkisi, kullanılan ilaçlarla reaksiyona girmesidir. Düzenli kullanılan diyabet, kolesterol ve kalp ilaçları varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

[renkbox baslik="Vanilya Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/vanilya-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/vanilya-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kullanımında aşırıya kaçırılan arı poleni, mide bulantısı ve baş dönmesi yapabilmektedir. Bunun dışında ışığa duyarlılık ortaya çıkabilir. Baş ağrısı ve şakak bölgelerinde şiddetli zonklamalar, ortaya çıkabilecek diğer yan etkilerdir. Kişi, arı poleni tüketmeden önce ve sonra kendindeki değişimi bir süre takip etmelidir. Ciltte meydana gelebilecek deri döküntüleri ve kızarıklıklar arı polenine olan alerjinin göstergeleridir. Ayrıca gerginlik ve sinir de yan etkiler arasında kabul edilmektedir.

Arı poleni batı dünyasında süper besin olarak adlandırılan, özellikle protein açısından zengin, çok faydalı içeriğe sahip bir besindir. Her derde deva olarak tabir edilen arı poleni çok kuvvetli etkiye sahip olduğu için tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.
Arı poleni hiç yediniz mi? Tadı hakkında yorumunuz nedir?
Arı polenini sade olarak mı yoksa başka bir gıdaya karıştırarak mı tüketiyorsunuz?
Kanser hastalarına iyi geldiği söylenen arı poleninin, bu alanda gözle görülür bir faydasını tespit ettiniz mi?Okur Yorumları
  1. Ben 70 yaşındayım ve 2-3kovan arı bakıyorum,sandıklarının altında da polentuzakları var ve dolayısıyla biriken polenleri 100 gr.lık bir kavanoza topladım.Sabahları aç karnına bir çay kaşığının 1/3 ü kadar ağzımda eritip yedim.Yaklaşık bir hafta devam ettim ama ağzımın içinde kızarıklar,mukoza da hassasiyetleri oluştu,bu nedenle kullandığım diş prpotezlerimi 15 gün kadar kullanamadım ve bir daha polen kullanmadım.

  2. ben ovacık urunlerinden olan petek bal aldım..içinde meğer polen de varmış..arayıp sordum isterseniz değiştirelim dediler ama polan olması işime geldi..petek yerken hemen ağzınızda eriyor hafif bir ekşi tad ve polen tozları ağzıma gelıyor..ilk gun biraz fazla yemişim baş dönmesi oldu tansiyonumu yukseltti..bugun daha az kahvaltıyla birlikte yedim…kontrollu tuketin..

  3. Geçtiğimiz yaz aylarında kızımın iştah sorununun giderilmesini için kullandım ve çok faydasını gördüm. Tavsiye ettiğiniz bir marka var mıdır ?

    1. Merhabalr iştah için günde ne kadar ve açmi tüketmek gerek tesekkurler dedi ki:

      Merhaba iştah için günde kaç ve ne kadr kulanmak gerek teşekkürker