Benito Mussolini Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Benito Mussolini Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Avrupa’nın ilk faşist lideri olarak bilinen Benito Mussolini, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın başbakanı olarak görev aldı ve Adolf Hitler ile birlikte çalıştı. Diktatörlük hevesine kapılması sonucu öldürülmüş ve halk tarafından asılarak sergilenmiştir. Bu yazımızda sizlerle Benito Mussolini’nin hayat hikayesi, diktatörlükleri ve ölümü hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

Erkan Karaca

Forli'de dünyaya gelen Benito Mussolini, İtalya'yı yönettiği süreçte Duce unvanını kullanmıştır. Duce, lider anlamına gelmektedir. Mussolini, Adolf Hitler ile birlikte o dönemde faşizmin en mühim isimlerinden olmuştur. Mussolini politikacı olmasının yanında iyi bir öğretmen ve gazeteci olarak bilinmektedir.

Mussolini, sevgilisi ve birkaç yandaşıyla birlikte ölüme gitmiştir. Gazetelerde editörlük görevinde bulunan Benito Mussolini'nin gençlik yılları da yoğun geçmiştir. Askerlik görevinden kaçması, üniversite eğitimi, gazetecilik yapması gibi birçok önemli gelişme gençlik döneminde gerçekleşmiştir.

[renkbox baslik="Josef Stalin Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/josef-stalin-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/josef-stalin-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tarihte birçok önemli faşist hareketinde kendini gösteren Mussolini, en çok da ölümü ile hafızalarda kalmıştır. Partizanların ve kendisini destekleyenlerin sayısının çok olması, onun dönemine damga vurmasına ve adının tarih sayfalarında geçmesine sebep olmuştur. Gerek görev icabı gerekse zorunlu olarak dünyanın birçok yerinde bulunmuştur. Benito Mussolini özellikle 2. Dünya Savaşı’ndaki taarruz faaliyetleri ile adını duyurmayı başarabilmiştir. Ancak birçok başarılı girişimin sonucu Mussolini için olumsuz olmuştur. 

Benito Mussolini Kimdir?

Benito Mussolini Kimdir?

1883 yılının 29 Temmuz günü dünyaya gelen Mussolini, Ulusal Faşist Partisi'nin kurucusu ve lideridir. İtalyan politikacı, 1922 ve 1943 yılları arasında İtalya Krallığı'nın başbakanı olarak görev almıştır. Mussolini, 2. Dünya Savaşı öncesinde de savaş sırasında da önemli bir yere sahip olmuştur. Siyasi hayatında diktatörlük hevesine kapılarak önce zirveye ulaşsa da netice onun için kötü olmuştur. Mussolini öldükten sonra bile rahat bırakılmamış; halkın nefreti ile karşı karşıya kalmıştır.

Benito Mussolini'nin Hayatı

Benito Mussolini'nin Hayatı

Mussolini 1919 yılında Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı isimli örgütü bir arada toplamayı başarmıştır. 1922 yılında Mussolini önderliğinde toplanan 26 bin faşist, Napoli'den Roma'ya yürüme kararı almıştır. Partisinin az oy almasına karşın Kral Emanuele, Mussolini'yi başbakan olarak atamıştır. Bu süreçte Mussolini destekçilerinin sayısı artmıştır. Mussolini, Adolf Hitler için de ilham kaynağı olmuş ve bir dönem birlikte hareket etmişlerdir.

Benito Mussoli'nin İktidarlık Dönemi

İktidar olduğu dönemde liberallerin desteğini de almıştır. Ardından diktatörlüğün en keskin kurallarını bir bir hayata geçirmiştir. Çok zaman geçmeden İtalya polis devleti olarak anılmaya başlandı. Kitaplarda ve gazetelerde sansür, faşist olmayan partilerin kapatılması en ağır uygulamalardır. Bunların yanında çiftçileri teşvik eden hareketleri ile endüstriyi canlandırdı ve işsizlik azaldı. Diktatörlük döneminde İtalya'da kanunlar yeniden yazılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı Dönemi

Gücünü ispat etmek için 1935 yılında Habeşistan'a asker çıkartan Mussolini, uzun bir savaş sonrası başarılı olmuştur. Almanya, Berlin ve Roma Mihverini kuran Mussolini sayesinde Hitler'in İtalya üstündeki etkisinde artış olmuştur. Alman nazisinin, İtalya faşizminden daha yoğun olduğu biliniyordu. Hitler Almanya'yı topraklarına katmak istediği için 1939 yılında Polonya sınırını geçmiş ve 2. Dünya Savaşı'nı başlatmıştır. Mussolini, Almanya ile birlikte Mihver Devletleri kapsamında savaşa girmişti. Birçok cephede mağlup olunca İtalya'da aldığı destek azaldı.

Benito Mussoli'nin Tutuklanması

Ülkede direnişçilerin etkili olması ile Kral Emanuele, Mussolini'yi görevden almıştır. Görevden alınan Mussolini tutuklandı. Kendisini Hitler'in emri ile özel Fallschirmjager birimi Benito Mussolini'yi 12 Eylül 1943 tarihinde kaçırdı. Tutuklu bulunduğu otelden kaçırılan Mussolini, önce Roma'ya sonra Viyana'ya kaçırıldı. Rastenburg'da Hitler tarafından bizzat karşılandı.

Benito Mussolini'nin İtalya'ya Dönüşü

Mussolini, İtalya'ya dönerek Rocca delle Caminate isimli kıyı köşe bir yere yerleşti. Mussolini ve ailesi sürekli olarak korunuyordu. Sonraki yıllarda Cumhuriyetçi Faşist Parti ile birlikte İtalyan Sosyal Cumhuriyeti'ni kuran Mussolini, hükümet işlerini de üstlendi. Bu kurulan hükümet Almanların kuklası olmaktan öteye gidemedi ve başarıya ulaşamadı.

Benito Mussolini'nin Kaçışı ve Yakalanması

Savaşın son döneminde beklediği Alman delegenin gelmemesi ile kandırıldığını anlayan Mussolini, İspanya'ya kaçmak için İsviçre'ye gitti. Yolda çatışma çıktı ama Mussolini zırhlı araçla kaçmayı başarabilmişti. Aracı Dongo köyü yakınlarında durduruldu ve Mussolini böylece yakalandı. Ulusal Kurtuluş Komitesi'nden Mussolini'yi öldürme emri alan Walter Audisio olmuştur.

Benito Mussolini'nin Ölümü

Benito Mussolini'nin Ölümü

Ölüm emri geldikten sonra Audisio, Mussolini'nin bulunduğu eve gitmiş ve Mussolini ile metresini vurarak öldürmüştür. Anlatılanlara göre silah ilk etapta tutukluk yapmış ve patlamamıştır. Audisio sonra muhafızlardan birinin silahını alarak tekrar ateş etmiştir. Önce metresi Petacci vurulunca Mussolini'nin, göğsümden vur beni diyerek haykırdığı biliniyor. Audisio hiç beklemeden ateş etti ama Mussolini hala nefes alıyordu. Toplam beş kurşun ile ikisi de 1945 yılında hayatını kaybetti.

Mussolini beraberindeki diğer üyeler aynı günün akşamı idam mangasında idam edilmiştir. Sonraki gün Mussolini, sevgilisi ve yandaşlarının cesetleri Milano'da bulunan Loreto Meydanı'nda sallandırılmıştır. Esso benzin istasyonunun çatısından sallandırılan cesedi daha sonra teşhir edilmiştir. Son derece kızgın olan halk tekmeler ve tükürüklerle cesede saldırmıştır.

[renkbox baslik="David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/david-rockefeller-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/david-rockefeller-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Cesedin halka teşhirinden sonra cenazesi kentin kuzeyine götürülmüş ve Musocco mezarlığında defnedilmiştir. Ancak defin işleminden sonra da Mussolini ile ilgili her şey bitmemiştir. 1946 yılında ceset iki neo-faşist ve İtalyan politikacı Domenico Leccisi tarafından mezarı kazılarak kaçırılmıştır. Kaçırılan ceset Milano dışına götürülmüştür. Certosa di Pavia isimli yerde 10 yıldan fazla bir gardırop içinde muhafaza edilmiştir.

Benito Mussolini savaşlar, kaçışlar, politika, cezalar ve sonucunda öldürülmesi ile kötü bir hayat sürmüştür. Ancak Hitlerle beraber çalışması ve beraber bulundukları hareketler adından sıkça söz edilmesine neden olmaktadır.
Benito Mussolini hakkında ne düşünüyorsunuz?
Benito Mussolini’nin politika anlayışı ve iktidarlık dönemi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Benito Musssolini’nin ölümü hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Tarihe adını yazdıran isimlerden, tarafsız yazı için teşekkürler.

  2. Benito Mussolini hakkında araştırma yaparken yazınız ile karşılaştım. Bilgiler için teşekkürler.