Hale Soygazi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Hale Soygazi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Yeşilçam diyince akla ilk gelen kadın oyunculardan biri olan Hale Soygazi, hafızalardan silinmeyen birçok sinema filminde rol aldı. Türkiye ve Avrupa Sinema Güzellik yarışmalarında birinci olan Soygazi, hem modellik hem de oyunculuktaki yeteneğini ispatlamıştır. Gelin şimdi Hale Soygazi'nin kısaca hayatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız yazımıza geçelim.

Erkan Karaca

Türk sinemasının ünlü isimlerinden biri olan Hale Soygazi, güzelliği ve yeteneği ile Yeşilçam’ın en gözde oyuncularından biridir. En iyi kadın oyuncu ödülünü hakkıyla alan ünlü isim, başarılı bir geçmişe sahiptir. Birçok sinema filmi ile hafızalara kazınan Hale Soygazi, genellikle güçlü ve başarılı kadın rollerinin üstesinden gelmiştir.

Zor dönemlerden geçen, açlık ve yoklukla mücadele eden güçlü kadın rollerinin en iyi oyuncusu olan Hale Soygazi, oyunculuğu ile akıllara kazınmıştır. Bir süre manken ve modellikle ekranlarda yer alan Hale Soygazi daha sonra sinema sektörü tarafından keşfedilen eşsiz yeteneklerden biri olmuştur.

[renkbox baslik="Gülşen Bubikoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/gulsen-bubikoglu-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/gulsen-bubikoglu-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Podyumlardan uzaklaşarak kamera önüne geçen usta oyuncu, güzellik yarışmasında birinci olmasının avantajını da en iyi şekilde kullanmıştır. Hem güzel hem de inanılmaz bir yeteneğe sahip olması tekliflerin arka arkaya gelmesini sağladı. Kaliteli ve kalıcı yapımlarda yer alan oyuncu, bugün zaman zaman ekran karşısında görülen isimlerdendir. Bilgihanem okurlaır için hazırladığımız bu yazımızda, Hale Soygazi'nin kısaca hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hale Soygazi Kimdir?

Hale Soygazi, daha çok Yeşilçam filmleriyle hatırladığımız, Türk aktristir. İsviçre’de mankenlik eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönen Hale Soygazi, güzellik yarışmasına katıldı. Türkiye Sinema Güzellik Yarışması'na katılıp birinci olan oyuncu sanat camiasınca tanınmaya başlandı. Daha sonra yurt dışına yayılan ünü ile İtalya’da düzenlenen Avrupa Sinema Güzellik Yarışması'nda birinci oldu.

Avrupa’da bir süre yaşayan oyuncu Türkiye’ye döndükten sonra fotomodellik ve mankenlik tekliflerinin yanı sıra sinema tekliflerini de değerlendirmeye başladı. Değerlendirmeleri sonucunda 10 film çekeceğini açıklayan güzel oyuncu, anlaşmalarını yaparak sinema dünyasına adım attı.

Hale Soygazi’nin Hayatı

6 Mayıs 1950 tarihinde dünyaya gelen Hale Soygazi, İstanbulludur. Eğitiminin ilk yıllarını küçük mahalle mekteplerinde geçiren güzel oyuncu, liseyi Erenköy Kız Lisesinde tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Fransız Filolojisi üzerine almaya başlasa da ikinci sınıfta okulu bıraktı. Eğitimini yarıda bırakıp İsviçre’ye giden oyuncu, burada mankenlik eğitimi aldı.

1972 yılında Saklambaç gazetesinin yarışmasında birinci seçilen Hale Soygazi daha sonra Avrupa Sinema Güzeli seçilmiştir. Mankenlik ve fotomodelliğin ardından sinema sektörüne Kara Murat Fatih’in Fedaisi isimli filmle adım atmıştır. Bu filmin sonrasında Bir Garip Yolcu, İtham Ediyorum, Bir Kız Böyle Düştü gibi kaliteli yapımlarda yer almıştır.

1976 yılında Ahmet Özhan ile evlenen Hale Soygazi, 1985 yılında bu evliliği sonlandırmıştır. Sonrasında yönetmen Barış Pirhasan’la adı anılan oyuncu, uzun süre ilişkisini devam ettirmiştir. 10 yıl süren ilişkilerinin sonucunda 2006 yılında Murat Belge ile dünya evine girmiştir. Güzel oyuncunun Türkiye’nin en gözde entelektüellerinden biri olan Murat Belge ile olan evliliği devam etmektedir.

Hale Soygazi’nin Yer Aldığı Çalışmalar

Başarılı ve bir o kadar da güzel olan Hale Soygazi, başarısı ile birçok ödülün sahibi olmuştur. Güzelliği dışında kısa sürede fark edilen özel yeteneği de hızla yükselmesini sağlamış, Türk sinemasında kalıcı olmasına yardımcı olmuştur. Hale Soygazi’nin oyunculuk alanında başarılı olmasının ardından 1964 ve 1979 yıllarında Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldığı bilinmektedir. 1980 ve 1999 yıllarında da aynı ödüle sahip olan oyuncu, 2000 - 2009 yıllarında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır.

Hale Soygazi'nin Yer Aldığı Sinema Filmleri

İlk olarak 1972 yılında Kara Murat Fatih’in Fedaisi isimli filmle sektöre giriş yapan Hale Soygazi onun arkasından Selma rolüyle İtham Ediyorum filminde oynadı. Aynı yıl, Mahkum, Bir Garip Yolcu filmlerinde yer aldı. 1972 yılında son olarak Ayşe rolüyle Bir Kız Böyle Düştü sinema filminde başrol oyuncusu oldu. 1973 yılında Oh Olsun, Aşkımla Oynama, Bataklık Bülbülü filmleri ile adından sıkça söz ettirdi. Aynı yıl Aliye karakterini canlandırdığı Vurun Kahpeye isimli eseriyle büyük ilgi topladı.

[renkbox baslik="Yılmaz Güney Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/yilmaz-guney-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/yilmaz-guney-hayati-hakkinda-bilgi.png" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

1974 yılında Mirasyediler filmi ile herkesçe tanınan oyuncu, 1976 yılında Süt Kardeşler filminde Bihter rolüyle güzelliğine hayran bıraktı. Usta oyuncu; Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey, Usta Beni Öldürsene, Kadının Adı Yok, Geçerken Uğradım, Bir Umut, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Maden, Kördüğüm, Sevgili Dayım, Nereden Çıktı Bu Velet, Gece Kuşu Zehra, Ölüme Koşanlar, Arap Abdo gibi pek çok film ile sektörde kalıcı olduğunu da ispatladı.

Hale Soygazi’nin Yer Aldığı Televizyon Dizileri

İlk kez 2004 yılında Gülizar karakteri ile Sil Baştan dizisinde yer alan Hale Soygazi daha sonra Semiha Tütüncüoğlu rolü ile Bu Kalp Seni Unutur mu? isimli dizide yer aldı. Bir süre devam eden dizisinin arkasından Arka Sokaklar dizisine 3. sezonda konuk oyuncu olarak katıldı. 2011 yılı ile 2013 yılı arasında Kuzey Güney dizisiyle uzun süre ekranlarda yer alan usta oyuncu Ebru rolünü canlandırdı. 2015 yılında ise Kaderimin Yazıldığı Gün dizisi ile seyircisiyle tekrar buluştu.

Hale Soygazi’nin Yer Aldığı Tiyatro Oyunları

Güzelliği ile kısa sürede sanat camiasında tanınan Hale Soygazi, mankenlik ve fotomodellik dışında oyunculukta da oldukça başarılı oldu. Kısa sürede pek çok film ve dizide adını duyuran oyuncu, tiyatroya biraz daha uzak kalmayı tercih etti. Başarılı oyuncunun 2001 yılında Antoine de Saint Exupery’nin yazdığı Küçük Prens ile tiyatroda yer aldığı bilinmektedir. 2003 yılında ise Ettore Scola’nın Özel Bir Gün isimli eserinde de sahnede bulundu.

1950 doğumlu olan Hale Soygazi, Türk sinemasının en güzel ve zarif kadın oyuncularından biridir. Birçok başarılı projelerde yer alan ünlü isim, son yıllarda daha çok televizyon dizileriyle karşımıza çıkmaktadır.
Hale Soygazi'nin oyunculuğunu beğeniyor musunuz?
Sizce sinemalarda mı yoksa dizilerde mi daha iyi oyunculuk sergiliyor?
Hale Soygazi'nin filmlerinden en beğendiğiniz ve mutlaka izlememizi önerdiğiniz hangisi?Okur Yorumları