Leylak Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Leylak Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu mucizeler saymakla bitmiyor. Şifalı bitkilerin faydalı yönlerini genelde çay olarak alırız. Bir diğer fayda sağlama yöntemi ise yağlarını çıkarmaktır. Örneğin bezir yağı, leylak yağı, argan yağı bunlardan bazıları. Leylak çiçeğinden elde edilen, eterli bir yağ türü olan leylak yağı sağlıktan kozmetiğe birçok alanda kullanılmaktadır. Leylak yağının kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler aşağıdaki yazımızda mevcuttur.

Yasemin Saygın

Güzel kokulu bir çiçek olan leylak, Zeytingiller ailesinden hoş kokulu bir bitkidir. Leylak çiçeklerinden elde edilen leylak yağı birçok alanda kullanılmaktadır. Leylak bitkisi çok faydalı olmakla birlikte, leylak çiçeğinden elde edilen yağ da hoş kokusu ile sağlık için faydalıdır. Leylak yağı cilt bakımı için direkt olarak kullanılırken kozmetik ürünlerin içeriğinde de tercih edilmektedir.

Leylak yağı çiçeğinin güzel kokusundan bir şey kaybetmeden elde edildiği için insanı rahatlatan ve sakinleştiren etkisi bulunmaktadır. İlk olarak 19. yüzyılda keşfedilmiş olan leylak yağı, günümüzde de yoğun bir şekilde pek çok sektörde kullanılmaktadır.

[renkbox baslik="Jojoba Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/jojoba-yagi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alan leylak yağı aynı zamanda kimyasal temizlik maddelerin içinde de hoş koku vermesi açısından tercih edilmektedir. Sağlık için faydalı olması ilk olarak Amerika’da bağırsaklarda oluşan kurtların yok edilmesi ile anlaşılmıştır.

Leylak Yağı Nedir?

Leylak Yağı Nedir?Leylak yağı tıpkı okaliptus yağı gibi, bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Mide ve bağırsak sağlığına olan faydaları yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan leylak yağı, özellikle mide rahatsızlıklarının yatıştırılmasında büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda hazımsızlık sorunu çekenlere önerilirken gaz söktürme özelliği ile de doğal şifa yöntemi olarak kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Sağlığı içten tedavi edici özelliğinin yanı sıra, çeşitli cilt hastalıklarının da iyileşmesi için leylak yağı cilt yüzeyinde güvenle kullanılabilir. Ağrı kesici özelliği de romatizmal ağrıların ve aniden giren krampların dinmesi için kullanılmaktadır. Yaz aylarında güneş yanığı sorunu olanlar için leylak yağı kullanımı birebirdir.

Leylak Yağı Nasıl Kullanılır?

Leylak Yağı Nasıl Kullanılır?Leylak yağının kullanım şekli genellikle dışarıdan uygulama şeklinde önerilmektedir. Rahatsızlık duyulan herhangi bir ağrı bölgesi için su ile karıştırılarak ya da tercihe göre diğer faydalı yağlarla da karıştırılarak cilde masaj yapılarak uygulanabilir. Rahatlatıcı ve hoş kokusu zihnin sakinleşmesi için esans şeklinde el ve bileklere uygulanması uygundur. Leylak yağı kullanıldığı ortama hoş kokusunu yayar. Bu da orada bulunan insanların rahatlamalarına ve ferah bir ortamda olmalarına olanak tanır. Leylak yağının ilginç ve oldukça keyifli kullanım şekillerinden biri de oda spreyi formuna getirilerek kullanılmasıdır. Diğer güzel yağlar ile de uyumlu bir ahenk yakalanması mümkün olan leylak yağı su ile karıştırılıp sprey şişede kullanıldığında hafif ve hoş bir oda kokusu elde edilebilir.

Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?Leylak yağı pek çok açıdan faydalı olan ve kullanımı kişiye hoşluk sağlayan bir yağ türüdür. Antioksidan özelliği taşıyan bir yağ olması, bakteri ve mantarlara karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Diğer yandan yüksek ateş durumlarında hararetin azalmasında ve ateşin düşmesinde olumlu etki sağlar. Ağrıyan bölgelere masaj yapıldığında ağrıları hafifletmeye ve kadınlarda regl günlerine bağlı olarak gelişen karın ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Günümüz insanlarını ilgilendiren en önemli sorunlardan olan stres ve depresyon ile doğal olarak başa çıkmanın en etkili yollarından biri de leylak yağıdır. Düzenli olarak leylak yağının kullanılması motivasyonun artmasına ve ruh sağlığının yerinde olmasına yardımcı olur.

Leylak Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Leylak Yağının Yan Etkileri Nelerdir?Leylak yağı leylak bitkisinden elde edilen bir yağ olmasından dolayı, bu tür çiçek ve bitkilere alerjisi olan kişilerin leylak yağını dikkatli bir şekilde kullanmaları önerilir. Ayriyeten hassas cilt yapısına sahip olan kişiler leylak yağını yoğun hali ile kullanmak yerine su ile karıştırarak kullanmalıdır. Bu sayede alerji riskini de en aza indirebilirler. Çocuk ve bebekler için kullanımı uygun olmayan leylak yağını aynı zamanda düzenli ilaç almak zorunda olan kişiler de, doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Okur Yorumları