Şebboy Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Adını Farsça gece kokusu kelimesinden alan şebboy çiçeği, çok fazla renk ve türe sahip bir bitki türüdür. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde olağanüstü kokuya sahip olan şebboy çiçeğinin yetiştirilmesi de çok kolaydır. Turpgiller familyasından olan şebboy çiçeğinin bilimsel adı, Cheiranthus cheiridir. Tek ve çok yıllık olabilen şebboyların boyları, ortalama 100 cm'e kadar uzamaktadır.

Şebboy Turpgiller ailesine mensup oldukça güzel bir görüntü ve büyüleyici bir kokuya sahip bir çiçek türüdür. Kokusu ile meşhur olan bu çiçek adını Farsçadaki şebbuy yani gece kokusu kelimesinden almıştır.

Kokusunun özellikle geceleri veya kapalı havalarda artarak ortaya çıktığı bilinir. Anavatanı Akdeniz civarları özellikle de Akdeniz havzasıdır. Şebboy çiçeği bir sıra üzerinde sıralanarak çoklu bir yapı oluşturur.

Orkide Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Evcil ve yabani olmak üzere sayısız türü bulunan şebboylar 50-60 cm civarlarına varan uzunluklara ulaşabilir. Doğada yabani ot kümeleri arasında oluşumları da gözlenmektedir. Bu türlerin boyu evcil olanlara göre daha fazla uzunluk gösterir. Şebboy çiçeği, ününü borçlu olduğu kokusunu yapraklarında bulunan uçucu yağlara borçludur. Güzel kokusu nedeni ile sanayi ve kozmetikte de kullanılmakta olan bir bitki türüdür.

Şebboy Çiçeği Nedir?

Şebboy Çiçeği Nedir?Şebboy denince akla ilk gelen büyüleyici kokusudur. Bilimsel adı Cheiranthus cheiri olan şebboy çiçeği çok farklı renklere sahiptir. Kokusu ile ünlü olan bu çiçek, 50-60 cm arasında sap uzunluğuna sahiptir ve çok zorlayıcı bir bakım veya yetiştirme süreci yoktur. Bu nedenle evlerde de kolayca büyütülebilir. 100 cm uzunluğuna ulaşan şebboy türleri de bulunmaktadır. Tek yıllık ve çok yıllık bitkiler olarak gelişimlerini sürdürürler.

Şebboy Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Şebboy Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?Şebboy diğer bahçe bitkilerine nazaran kısa sürede çiçeklenen, sağlam bir gövdeye sahip otsu bir çiçektir. Dik gövdesi, şerit biçiminde griye çalan yeşil bir renk taşımaktadır. Dallarının ucunda ise kümeler oluşturan taç yapraklı çiçek kısmı görülür. Değişik renklerde yalın kat veya katmerli seçenekleri mevcuttur. Şebboy bitkisinin beyaz, turuncu, pembe ve mor renk seçenekleri vardır. Beyaz şebboy saflığı ve temizliği, mor şebboy derin sevgiyi ve bağlılığı, pembe şebboy ise aşk içerisinde olmayı ifade etmektedir.

Şebboy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Şebboy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?Turpgiller familyasından gelen şebboyun yabani çeşitlerine özellikle Avrupa kıtasının güney kesimlerinde çayırlık ve dağlık alanlarda sıklıkla rastlamak mümkündür. Özellikle sıcak renk tonlarından oluşan geniş renk skalasındaki çiçekleri ile şebboy bakımı ve görüntüsü oldukça keyif veren bir çiçek niteliğindedir. Şebboy özellikle hoş kokusu ile bilinen bir bitkidir. Kokusunun kaynağı yapraklarında bulunan uçucu yağlardan ileri gelir. Bu nedenle şebboyların kokusu nedeni ile sanayi ve kozmetikte de kullanımı yaygındır.

Şebboy Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Şebboy Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?Şebboy çiçeği bahçede yetiştirilecekse mutlaka drenajı iyi yapılmış bir toprağa ihtiyaç vardır. Buna ek olarak şebboyların humuslu toprakları sevdikleri de bilinmektedir. Eğer bahçe ekimi söz konusu ise ekim yapılacak alan yabani ot ve sarmaşıklardan arındırılmalı ve iyice bellenerek havalanması sağlanmalıdır. Aksi takdirde şebboyun büyümesi tamamen durabilir veya yavaşlar. Şebboy aşırı sıcak sevmeyen bir bitkidir bu nedenle çok yüksek sıcaklıklardan uzak tutulması büyümesine yardımcı olacaktır. Ayrıca şebboyun, güneş ışığına olan isteği yüksektir. Bu nedenle de direkt güneş ışığı alan bölgelere konumlandırılabilir. Şebboy ayrıca, dikkatli sulanması gerekli olan bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında susuz bırakılmamalı ancak kış aylarında da fazla sulamadan kaçınılmalıdır.

Diğer Bir Çiçek Türü: Begonya Çiçeği Nedir?

Şebboylar değişken ihtiyaçlara sahip ancak bakımı çok da zorlu olmayan bitkilerdir. Gündüzleri sıcaklık ve bol güneş ışığı hızlı gelişme ve büyüme göstermelerinde önemli bir etkendir. Ancak geceleri daha serin ve nemli hava koşulları şebboy için en idealdir. Bu nedenle ülkemizde şebboy en iyi Akdeniz ikliminde büyür ve gelişim gösterir. Bitkinin çoğaltılması ise tohumları yardımı ile olmaktadır. Tohumlar birden fazla olarak ekilecekse aralarda 20 cm boşluk bırakmak gelişim sürecinde bitkinin sıkıntı yaşamaması için gereklidir. Ekim dönemi olarak genellikle baharın ilk ayları olan Mart ve Nisan günleri ideal dönemlerdir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir