Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Thomas Edison, gelmiş geçmiş en ünlü bilim adamlarından biridir. Yaşadığı dönemdeki buluşları şu an insanoğlunun bilim temelini oluşturmaktadır. Edison'un hayatı, icatları ve daha birçok bilgiye sizin için hazırladığımız makalemizden ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

Herkesin bildiği gibi dünyanın en ünlü mucitlerinden birisi olan Edison, genellikle ampulün mucidi olarak bilinir. Dünya üzerinde binden fazla icadın patentine sahip olan Edison, aynı zamanda son derece başarılı bir iş adamıdır. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarında film endüstrisi dahil olmak üzere pek çok sektörde atılımlar gerçekleştirmiş olup, sinema tarihi açısından da son derece önemli bir yere sahiptir.

Kinetograf adını verdiği buluşu sayesinde hareketli görüntülerin çekilebildiği bir kamera icat eden Edison, sinemanın temellerinin atılmasında büyük rol oynamıştır. Bilim hayatına Menlo Park'ta mütevazı bir laboratuar kurarak başlayan Edison, zaman içerisinde teknolojinin mucidi olarak yükselmiştir. Binlerce patentli icadın içinden geliştirdiği ürünler arasında; telgraf, fonograf, elektrikli ampul, alkalin pil ve kinetograf bulunmaktadır.

[renkbox baslik="Arşimet Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/arsimet-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/arsimet-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Etrafında da sürekli zeki ve başarılı insanları bulunduran Edison, aklını ticari zekası ile birleştirmesi sayesinde son derece zengin bir hayat yaşamıştır. Hayatını bilime adamış ve insanlığın hayatını kolaylaştıracak değerler katmıştır.

Thomas Edison Kimdir?

Thomas Edison Kimdir?Edison, Yankee yaratıcılığının özünde yer alan Amerikalı mucittir. Kariyerine, elektrik enerjisinin neredeyse tek kaynağı olan düşük voltajlı bir akım veren, ilkel bataryalardan ibaret olan telekomünikasyon endüstrisinin başlangıç döneminde yani 1863'te başlamıştır.

19. yüzyılın ortalarında elektrik kelimesinin varlığından dahi söz etmek zordu. Bu nedenle pek çok bilim adamına ilham kaynağı olmuş dev bir isim ve çağının en az 100 yıl ilerisinde bir adam olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

1931'de modern çağın enerjisini sunmada kritik bir rol oynamıştır. Laboratuvarlarından ve atölyelerinden; fonograf, telefon hoparlörü ve mikrofonu için karbon düğmeli verici, akkor lamba, benzeri görülmemiş verimlilikte devrim yaratan bir jeneratör, ilk ticari elektrikli ışık ve güç sistemi, deneysel bir elektrikli demiryolu ve temel unsurlar ortaya çıkarmıştır. Hareketli görüntü aygıtı gibi çeşitli buluşları da bulunmaktadır.

Thomas Edison'un Hayatı

Thomas Edison'un HayatıThomas Edison 11 Şubat 1847'de Milano, Ohio'da doğdu. Yedi kardeşin en küçüğüdür. Çocukluğunda adı yerine "Al" lakabı kullanılırdı. 11 yaşındayken, Edison çocukluğunun geri kalanını geçirmek üzere Michigan'a taşındı. Thomas Edison okula giderken, evde annesi ile beraber deneyler yapardı ve bu deneyler sayesinde bilimi öğrendi.

Küçükken kitap okuma alışkanlığı vardı ve eline geçen her kitabı okuyordu. Annesi Edison'a seçici olmasını ve bir alana yönelmesini söyleyince Edison da fizik ve kimya kitapları okumaya başladı.

Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşti ve burada öğrenimine başladı. Başladıktan 4 ay sonra algılamasının yavaş olması nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu.

Özellikle kimya deneylerine ve volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara başladı. Bir süre sonra bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini keşfetti. O günlerde geçirdiği orta kulak iltihabı ve kızıl hastalığı nedeniyle kulakları zor işitmeye başladı.

12 yaşındayken bir trende dergi ve meyve satıyor, bir yandan da trenin yük vagonunda küçük bir baskı makinesi ile haftalık bir gazete basıyordu. Bir gün iςinde kimyasal madde bulunan parçalardan biri kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison hem trendeki işinden oldu hem de ömür boyu ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralandı.

Daha sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison 1863-1868 arasında ABD ve Кanada'da telgrafhanelerde çalıştı. Bir kerede dört mesaj gönderebilecek bir sürüm icat etti. Bu arada Edison, Mary Stillwell ile evlendi, üç çocuğu oldu.

1868'de bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston'dan New York'a gitti. 1884'te büyük şöhret ve servete kavuştuktan sonra Mary Stillwell öldü.

Edison 1886'da 20 yaşındaki Mina Miller ile evlendi. Üç çocuğu daha oldu ve New Jersey West Orange'a taşındı. West Orange'da, dünyanın en büyük laboratuvarlarından birini kurdu. Çok sert çalıştı ve 1.093 patent kaydetti.

Thomas Edison'un Eserleri

Thomas Edison'un Eserleri1093 patentli icada sahip birisinden bahsederken, yalnızca en önemlileri hakkında konuşulabilir. Çünkü Edison'un 1093 patent sahibi olması demek, en az 5-6 bin icadı olması demektir. Ünlü bilim adamının eserleri konusu başlığı altında en önemli icatlarına ve insanlığa ışık tutacak nitelikteki sözlerine yer vereceğiz.

Thomas Edison'un İcatları

Edison denince akla ilk olarak ampul ve elektrik gelmektedir. Çünkü yaşadığı sürenin en önemli kısmını elektrik santralleri kurmaya, elektrik enerjisini ve ampulü geliştirmeye adamıştır. Ayrıca daktilo, telgraf, el fenerleri, radyo alıcıları, şarjlı piller ve çeşitli boyalar icat etmiştir.

Edison, 15 yaşındayken her harf için farklı tıklamalar kullanarak, elektronik olarak iletilen bir alfabe olan mors kodu yoluyla mesaj gönderip alabilen "Tramp Telegrapher"ı icat etti. Sonunda, Birlik Ordusu için telgraf operatörü olarak çalıştı. 1870'de Edison New York'a taşındı ve borsa kodunu geliştirdi. Kısa süre öncesinde ise hisse senedi üreten kendi şirketini kurmuştu.

1877'de fonografiyi icat etti. Fonograf, sesleri kaydedip oynatan bir makinedir. 1878 yılında elektrik üretebilen ve teller ağı vasıtasıyla evlere teslim edebilen elektrikli ızgarayı ve yanı sıra ampulü icat etti. Daha sonra 1878 Ekim'inde Edison Electric Light Company'yi kurdu.

Edison, ürünleri icat etmeye veya geliştirmeye devam etti. X-ray teknolojisi, piller ve hareketli resimler (filmler) için önemli katkılarda bulundu. Ayrıca dünyanın ilk konuşan oyuncak bebeğini icat etti. Buluşları dünyayı sonsuza dek değiştirdi. Buluşları sayesinde hala yaşadığımız dünyayı etkiliyerek yeni buluşlara ilham kaynağı oluyor. Edison 18 Ekim 1931'de ölünceye kadar çalıştı.

[renkbox baslik="Galileo Galilei Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/galileo-galilei-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/galileo-kimdir-hayati-eserleri.png" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Renkler ile arasında son derece güçlü bir bağ bulunan Edison, renklerin çeşitlerini görebilmek için son derece olağan dışı metotlar geliştirmiştir. Ses kayıt cihazının günümüzdeki haline gelmesini sağlayan Edison, günümüzde aktif olarak kullandığımız pek çok icadın mucididir.

Thomas Edison'un Sözleri

Dünyanın en büyük mucidlerinden biri olan Thomas Edison, yaptığı çalışmalar kadar söylediği sözlerle de örnek alınacak bir bilim insanıdır. Edison'un kulaklara küpe olacak nitelikteki bazı ünlü sözleri şunlardır;

 • Hiç yanılmadım, 10000 işe yaramayan yol buldum.
 • Sıkı bir çalışmanın yerini hiçbir şey alamaz. Deha %1 ilham ve %99 terdir.
 • Hayatın en büyük hataları, başarıya ne kadar yaklaştıklarını bilmeyen insanların vazgeçmelerinden dolayı olur.
 • Bir şey sizin istediğinizi yapmıyor diye kullanışsız demek değildir.
 • Cesaretimi kaybetmiyorum, çünkü vazgeçilen her yanlış girişimleri doğru atılmış yeni bir adımdır.
 • Biz hiçbir şeyin milyonda birini bile bilmiyoruz.
 • Ben iyi bir süngerim, başkalarının kullanmadığı fikirleri kullanırım.
 • Ben, benden öncekinin bıraktığı yerden başladım.
 • Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mahkum olmaktır.
Thomas Edison, şu anki kullandığımız teknolojinin temelini atmış olup, hayatımızı kolaylaştıracak icatlarıyla adını sonsuza kadar yaşatacak bir bilim insanıdır.
Edison'un icatları sizce günlük hayatta neleri kolaylaştırmıştır?
Edison'un bu kadar başarılı olmasının nedeni sizce nedir?
Edison ile Tesla arasındaki gerginlik hakkında ne düşünüyorsunuz?
Günlük kullandığımız aletlerden hangilerinin Edison'un icatları arasında yer aldığını biliyor musunuz?Okur Yorumları
 1. Yüce Edison 🙂 Ödevimi burdan yaptım hoca 95 verdi aslansın Bilgihanem!

 2. Fen bilgisi derslerinin olmazsa olmaz konularından biriside icatlar. Bu nedenle icatları üreten kişileri de çok iyi tanımamız gerekiyor.