Doğum Lekesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Doğum Lekesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Doğumdan itibaren ciltte leke şeklinde, kalıcı veya sonradan geçebilen türleriyle birçok insanın problemi haline gelebilmektedir. Doğum lekeleri vücutta bulunduğu yere göre kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Tedavi süreci uzun sürse de tedavisi lazer ile mümkündür. Doğum lekesinin nedenleri ve daha birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Bebeklerde doğuştan görülen bazı lekeler anne ve babaların akıllarına takılabilen bir konudur. Genellikle hastalık belirtisi zannedilen bu lekelerin ardından herhangi bir rahatsızlık çıkması çok nadirdir. Bebeklerin vücutlarının herhangi bir yerinde ya da yüzlerinde görülen lekeler mor, kırmızı ya da kahverengi renklerinde olabilmektedir. Rengi fark etmeksizin bu tür lekelerin bebeklerde neden görüldüğü hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Zaten birçoğu kendiliğinden geçerek tedavi bile gerektirmemektedir.

Doğum lekesi doğumdan itibaren görülebildiği gibi, doğumu takip eden günlerde de ortaya çıkabilir. Doğum lekelerinin büyük çoğunluğu bebeklerin genel sağlığına zarar vermeyecek özelliktedir. Bazı lekelerin bulundukları bölgede ya da sebebi ile bağlı olarak bazı görme ve yeme bozukluklarına neden olması söz konusudur.

[renkbox baslik="Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur? Önleme ve Tedavi Yolları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/gunes-lekeleri-nasil-olusur/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/gunes-lekeleri-nasil-gecer-960x560.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yenidoğan bebeklerdeki doğum lekeleri farklı büyüklüklerde ya da şekillerde ortaya çıkabilirler. Halk arasında yeni doğan bebeklerdeki lekelerin annenin hamilelik dönemindeki yediği ya da yaptıkları ile ilişkili olduğu düşünülse de her iki durumun birbiri ile yakın alakası çok fazla yoktur.

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum Lekesi Nedir?

Doğumdan sonra ya da ilerleyen günlerde bebeklerin vücudunda görülen lekeler doğum lekesi olarak adlandırılmaktadır. Bilimsel anlamda sebebi net açıklanamayan bu lekeler çeşitlerine göre özellikleri farklılık göstermektedir.

Doğum lekelerinin kalıcılığı ya da geçiciliği konusunu ise, lekenin ne zaman ve nasıl çıktığı gibi detayların belirlediğini söylemek mümkündür. Bu doğrultuda genellikle anne karnında meydana gelen doğum lekeleri kalıcı özelliktedir. Ancak sonradan meydana gelen lekelerin zamanla geçtiğini görmek mümkündür.

Doğum Lekesinin Çeşitleri Nelerdir?

Doğum Lekesinin Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde yaygın görülme sıklığına sahip olan lekelerin çok sayda çeşitleri bulunmaktadır. Ciltteki pigmentlerin artması nedeniyle oluşan doğum lekeleri arasında en çok görülen çeşidi mongol lekesi adı verilen lekelerdir. Doğumla birlikte görülen bu leke türü, bebeklerin kuyruk sokumlarında ya da kalçalarının üzerinde yer almaktadır.

[renkbox baslik="Derideki (Cilt) Çatlaklar Neden Oluşur? Nasıl Önlenir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/derideki-cilt-catlaklar-neden-olusur/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/derideki-cilt-catlaklar-neden-olusur-nasil-onlenir-tedavi-yontemleri.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Doğu Asya çocuklarında sık görülmesinden dolayı bu ismi almıştır ancak Türk bebeklerinde de yaygın olarak görülmektedir. İlk birkaç yıl içinde geçici olabilen lekeler, bazı çocuklarda ergenlik dönemine kadar aklanmaktadır. Sütlü kahve rengindeki lekeler ve benlerde doğumsal lekelerin başlıca çeşitleri arasındadır. Doğum lekelerinin sağlık açısından herhangi bir zararı olma ihtimali düşük olduğu için takibi gerekmez ancak benlerin kanser olasılığına karşın takip edilmesi gerekebilir.

Yeni doğan bebeklerin damarlarında gelişen daralma ya da genişleme sonucunda oluşan lekelerde doğum lekesi damarsal doğum lekesi olarak adlandırılmaktadır. Melek öpücüğü, leylek ısırığı ve çilek lekesi gibi türler damarlarda meydana gelen değişiklikler nedeniyle oluşmaktadır. Bu lekelerin kalıcı olma ihtimali yüksektir. Sağlığı olumsuz etkilemeyecek nitelikteki lekeler için tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak aksi hallerde lekelerin tedavi gerekmektedir.

Doğum Lekesinin Nedenleri Nelerdir?

Doğum Lekesinin Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülen lekelerin sebebi bilinmese de bazı sebeplerin baskın nitelikte bu tür lekelere neden olduğu düşünülmektedir. Genetik faktörler bu durum için de geçerli etkenlerden biridir. Anne ya da babasında bariz doğum lekeleri olan çocuklarda doğum lekesi görülme ihtimali artmaktadır.

Ayrıca olumsuz birçok dış etken ya da radyasyon gibi önemli etkenlerde anne karnındaki bebeğin cildinde lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Düşük bir ihtimale sahip faktörlerden biri olsa da anne karnında maruz kalınan enfeksiyonlarında cilt yapısında bazı deformasyonlara neden olması, doğum lekesini tetiklemektedir.

Doğum Lekesinin Belirtileri Nelerdir?

Doğum Lekesinin Belirtileri Nelerdir?

Doğumun hemen ardından fark edilen lekelerin anne karnından itibaren belirti vermesi ya da ultrason muayenelerinde görüntülenmesi oldukça zordur. Bu sebeple bebeklerdeki doğum lekelerinin belirtilerinden söz etmek güçtür.

Gözle görülecek renkte ve boyutta olan lekelerin özellikleri doğrultusunda tedavi uygulamak ya da kendiliğinden geçmesini beklemek uzman bir doktor eşliğinde karar verilmesi gereken konulardan biridir. Bebeğin gelişimi ve büyümeye başlaması ile birlikte bu tür doğum lekelerinin geçme ihtimali oldukça yüksektir.

Doğum Lekelerinden Korunma Yolları Nelerdir?

Doğum Lekelerinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bebeklerdeki doğum lekelerinin hamilelik döneminde annenin canı çekip de yiyemediği yiyecekler nedeniyle olduğu yaygın olan inanışlardan biridir. Çilek şeklinde olan doğum lekeleri bu inanışın güçlenmesindeki en basit örneklerden biridir.

Bilimsel bir açıklamasının olmaması, doğum lekelerinin genetik faktörlere dayalı olmasındaki en önemli dayanaklardan biridir. Bu sebeple bebeklerin doğum lekesi ile dünyaya gelmelerini önleyici bir müdahalede bulunmak zordur. Bunun yerine halk arasında inanılan yiyeceklerin etkisini en aza indirmek için anne adaylarının aş erdikleri yiyecekleri yemeye dikkat etmeleri gerekir denebilir.

Doğum Lekelerinin Tedavisi Nasıldır?

Doğum Lekelerinin Tedavisi Nasıldır?

Tedavi gerektirmeyen bebeklerdeki doğum lekelerinin birçoğu kendiliğinden geçici özelliktedir. Ancak varlığından rahatsız olan doğum lekelerinin ilerleyen yaşlarda lazer tedavisi ile yok edilmesi mümkündür. Doğum lekeleri için tedavinin gerekmesi için, mevcut lekenin çocuğun yaşamını ya da genel sağlığını olumsuz etkiliyor olması gerekmektedir.

Estetik açıdan düşünülen tedavi ise ancak çocukların okul çağına gelmelerinin ardından yapılabilir. Ben şeklinde olan doğum lekelerinde kanama, kaşıntı ya da iltihaplanma olması halinde vakit kaybetmeden çocuğun doktora gösterilmesi gerekir.

Doğum lekeleri bulunduğu yere göre problemli olabilmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmemekle birlikte estetik açıdan kişiyi mutsuz edebilmektedir.
Doğum lekeniz vücudunuzun neresinde ve rahatsız oluyor musunuz?
Doğum lekesi tedavisi oldunuz mu? Ne kadar sürede sonuç aldınız?
Doğum lekeniz aile bireylerinde de mevcut mu?
Doğum lekesinin nedenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sonradan kaybolan bir doğum lekeniz oldu mu? Kaç yaşında geçti?Okur Yorumları
  1. Doğum lekeleri geçer demişsiniz ama benim sırtımdaki hala duruyor. Lazerle aldıracağım.

  2. Evet benim kuzenimin birinde vardı doğum lekesi, kolunda kırmızı bir leke ama büyüdükçe azaldı.