KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Başvurulur? Kimler Faydalanabilir?

Kendi işini kurmak isteyen küçük girişimcilerin imdadına yetişen bir kuruluş KOSGEB... Ancak bu konuda, yeni iş kurmak isteyenlerin akıllarında cevaplanmamış bir sürü soru bulunuyor. 1990 yılından bu yana küçük ölçekli kuruluşlara karşılıklı ve karşılıksız yardım yapan KOSGEB'e nasıl başvurulduğu, kimlerin faydalandığı, kısacası aklınıza takılan her türlü sorunun cevabı bu yazıda yer almaktadır.

Kendi işini kurmak isteyen, ticaret hayatına atılmak isteyen, yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı sağlamak isteyen kişilerin, bu planlarını hayata geçirmek için sadece istemeleri yeterli değildir. Elbette herhangi bir işte başarılı olabilmek için öncelikle düşünmek, istemek, planlamak ve adım atmak gerekir. Ancak işin bir de maddi boyutu vardır.

Eğer yeterli miktarda sermayeniz yoksa bu planlar hayalden öteye geçemez. İşte bu noktada, yeni girişimcilerin öncelikle kendine daha sonra da ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından devlet tarafından verilmiş destek kredileri devreye girmektedir. Girişimcilerin yaptığı projeler için devletin yaptığı yardıma hibe denmektedir.

Girişimcilik Nedir? Kimlere Girişimci Denir?

Bu girişimcilerin belli kurallar ve sertifika dahilinde başvurmaları sonucu, harcamalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanması ise KOSGEB hibesidir. KOSGEB girişimci ruhunu yaygınlaştırmak, girişimcilerin rekabet duygularını geliştirmek, ülke ekonomisindeki paylarını artırmak ve bu çalışmalarıyla dünyada örnek olmaya çalışan bir kurumdur.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.

Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmektedir. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini artırmak ve ihracat, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

TÜBİTAK Nedir? Ne İşe Yarar? Görevleri ve Çalışma Alanları Nelerdir?

Belirtilen tüm bu hedefler için KOSGEB girişimciliğin yaygınlaşması ve başarı elde edecek işletmelerin kurulmasını sağlamak için tüm girişimcilerle ve adaylara farklı destekler sağlamaktadır. Çünkü girişimcilik arttıkça istihdam problemleri ve ekonomik kalkınmadaki sorunlara çözümler sağlayacaktır. KOSGEB hibelerinden ve uygun faiz oranları gibi banka desteklerinden faydalanabilmek adına kayıtlı bir işletme olmanız gerekmektedir. Henüz işletme yokken desteklerin birçoğu verilmemektedir.

KOSGEB Ne İşe Yarar?

KOSGEB Ne İşe Yarar?Temel hedefi yeni işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda desteklemektir. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak katkı sağlamak için vardır. KOSGEB’in verdiği destekler arasında; KOBİ proje destek programı, kredi faiz desteği, işbirliği güç birliği destek programı, Ar-ge, genel destek programı, tematik proje destek programı, laboratuvar hizmetleri, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı yer almaktadır. KOSGEB henüz her ne kadar son derece gelişmemiş olsa da ülke ekonomisine katkısı göz ardı edilemez. Üstelik gelişimine de hala devam etmektedir.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimci Kredisiİşe yeni başlayacak girişimcilere destek olmak amacıyla kurum kredi sağlıyor. Ancak bu krediyi alabilmenin belli şartları bulunuyor. Bir işletme açmak ve hayallerinizi gerçekleştirmeye karar verdiyseniz; siz de KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Kurumun girişimci desteği kredisini kullanabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Kuruma ait Girişimcilik eğitimini tamamlamanız ve sertifikanızı almış olmalısınız.
 • Sertifikanızı almanızın ardından şirket kurma işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Yalnız sertifika olmadan kurulan şirketler destek kapsamında değildir bilmelisiniz.
 • Kurduğunuz şirket ortaklı bir şirketse; hissenizin en az %30 olması gerekir.
 • Erkek girişimcilere %60 oranında destek verilirken; kadın girişimcilere verilen desteğin oranı %70’tir.
 • Şirket için yaptığınız her harcamanın gider olduğunu belirtecek faturalarını kesinlikle alın ve saklayın. KOSGEB bu faturalar üzerinden destek oranını belirleyecektir ama bedellere KDV dâhil olmayacaktır. Yani önce siz harcamalarınızı yapacaksınız ardından bu harcamaları fatura ile ibraz edeceksiniz ve kurum size belirleyeceği oranda 2-3 ay gibi kısa bir sürede destek verecektir.
 • Şirkete alınan malzemelerden demirbaş olanlarını 3 yıl boyunca kesinlikle satamazsınız.

KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

 KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

Halk arasında mutlaka bu konu hakkında konuşulduğunu duymuşsunuzdur. Birileri iş kurmak ister ve KOSGEB kredi desteğine güvenir. Fakat bu desteklerden her iş kurmak isteyen ne yazık ki yararlanamıyor. İşte KOSGEB kredi desteğinden faydalanabilecek kişiler;

 • Kurum tarafından verilen iş kurma danışmanlığı eğitimini ya da uygulamalı olarak verilen eğitim desteğini alanlar
 • Kurumca üniversite sınırları içinde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programı'na katılıp; mezun olanlar
 • İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcilerden 1 yıl içinde işletme kurmuş olan şahıslardan faydalanabilmektedir.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?Kurumun vereceği desteklerden faydalanmak için uygulamanız gereken çok basit birkaç adım bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kurum Veri Tabanına Kayıt: Kuruma ait web sitesine girerek Kayıt İşlemleri bölümünden kaydınızı tamamlamalısınız.
 • KOBİ Beyannamesi: İşletmenin KOBİ niteliğinde olup olmadığının belirlenebilmesi için bu beyannamenin doldurulması gerekir.
 • Beyanname Kontrolü: Doldurulan beyanname, KOSGEB kurumuna ait uzmanlarca kontrol edilir ve netice ile ilgili olarak size geri dönüş yapılır.
 • Desteklere Başvurmak: Aklınızdaki planlara uygun desteklere KOSGEB uzmanları ile bir görüşme yaparak başvurabilirsiniz.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video

Sonuç ve Okura Sorular

KOSGEB; küçük ve orta ölçekli işletmelere destek veren resmi bir kuruluştur. Genç girişimcileri teşvik etmek amacıyla faaliyet süren bu kuruluş, hibe ve geri ödemeli olmak üzere farklı destek programları sunmaktadır.
Bugüne kadar herhangi bir iş kurmayı denediniz mi, veya aklınızda bu konuda bir plan var mı?
KOSGEB desteğinden faydalananlar, bu süreçte yaşadıkları zorlukları veya aşamaları paylaşabilir mi?
Bazı kişilerden KOSGEB'in kredi onayı vermesine rağmen ödeme yapmadığını duyuyoruz. Siz bu konuda mağdur olan birini duydunuz mu?
Genç girişimcilere ülke ekonomisinin kalkınması adına ne gibi önerilerde bulunursunuz?Okur Yorumları

68 yorum
 1. Herkesin dilinde bir kosgeb var ama ben devletin bu kadar kolay para dağıtacağını düşünmüyorum. Tabi tam olarak incelemeden atıp tutmakta çok mantılı değil. Sitenizi beğendim bu arada oldukça güzel ve anlatıcı makaleler yazmışsınız elinize sağlık.

 2. çok güzel açıklanmış gerçekten ama sistemin saçma olduğunu düşünüyorum. girişimcinin hibe veya krediye işi kurduktan sonra değil önce ihtiyacı var. önemli olan harcamaları karşılayacak sermayenin önce sağlanması.

  1. Evet doğru diyorsun. Birde hadi diyelim borç harç bir yerden para bulduk açtık dükkanı ya kosgeb para odemezse o zaman ne yapacaz yani %100 ödeme yapacak mi.

 3. Hayırlı Günler Arkadaşlar

  Öncelikle elinize sağlık açıklayıcı olmuş Teşekkürler

  Olumsuz düşünen arkadaşlara gelince araştırmadan yorum yapmayın açık açık yazıyor tekrarlayalım kısaca;
  İşi kurmadan Eğitim Sertifikanı alacak ve işi kurarken yaptığınız yapacağınız harcamaları fatura ve ödeme dekontları ile birlikte proje planınızı hazırlayarak sunuyorsunuz yani ilk önce sizin belirli bir sermayeniz olacak siz işinizi kurarak bir adım atacaksınız sonra KOSGEB 2.adımda size desteğini sağlamaya başlayacak ve bu destek ilerde yapacağınız iş ile ilgili yatırım ve diğer çeşitli harcamaların belirli bir tutarları da destek kapsamına girmektedir.
  Kursa Girmedim Nisan Ayında Başlayacağım Bu Arada Sadece Ön Bilgimi Sizlerle Paylaştım…

  1. Ümit bey bende yeni açtım 2ay oldu kosgepe başvurmak istiyorum nerden başvuru yapmak daha doğru? Ayrıca siz nisanda kursa katılmışsınız yararlanabildinizmi

   1. Belge almadan açılan iş yerlerine girişimcilik için destek vermiyor .Önce belge alınacak sonra kayıt yapılıp daha sonra işletme açılışı yapılacak her iş için de vermiyor ör: Hayvan besicilik için vermiyor ama hayvan ürünleri nin satışlarında veriyor vs prosüdürleri var eyer yukarıdaki makaleyi dikkatlice okursak yazmış lar .İş yerini açmadan KOSGEB e gelip fikir almamızı önermişler.Lakin işyeri vergi başlatmadıysanız hala şansımız var demektir.En doğru bilgi yı KOSGEB e giderek öğrenmek en doğrusu olacaktır.

  2. Ümit Bey merb, Ben bankacılık ve sigortacılık önlisans mezunuyum.elimde diplomam var sertifika derken ne demek istiyolar neyin sertifikası konu hakkında fazla bilgim yok sigorta acentesinde bi çalışanım suanda nerdeyse 1 yıl olacak.ama kendi işimi kurabilirim bi sigorta acentesi acmak benim hayalim.bu konu da kosgeb den nasıl destek alabilirim.sermayem yok suanda kafamda birsürü soru.yardmcı olur musunz?

   1. Mrh Büşra Koç benim girişimcilik belgem var aklınızda yapacak güzel ve gelirli bir iş kurma hayali varsa birlikte ortak yapabiliriz.

 4. İş kuruyorum vergi mukellefi oldum ve ak partiye kurulduğundan beri sulalece destek veriyoruz. 1 kuruş destek alamadim. Hangi kapiyi çaldimsa olmadi . Vatanım sağ olsun.

  1. Hayir üniversiteyi bitirip hangi bolümü bitirdiyseniz o ise dahil is yeri acip sadece is yerini kiralayip kosgebe gidilir ve sonra gelip bakarlar dogrumu değilmiş DİE ve sonra 2 hafta içinde kurd alirsiniz ben aldim oda kurs sayilmaz gidip geldim iste 10€ bin verdiler o zaman 30 bin TL Zadar ettim sadece 500€ ödedim hibe ettiler

 5. Merhabalar ben meslek lisesi mezunuyum tavuk ciftligi kurup organik yumurta üretimi yapmak istiyorum nakit param yok herkes birseyler konuşuyor benimde kafam karıştı mesela diyorlarki kosgep eğitimi al sertifika sahibi olduktan sonra yapican işi beyan et ardından kurmak istediğin ciftligin yerini göster sonra istanbul başla harcamalar cepten tabiki harcamaları faturalandir sonra kosgepe git harcaması beyan et ödemeni al bu sekildeki söylemler ve daha fazla farklilarida var ben kısaca anlattım sadece tam bilgisi olan biri varsa yardimci olursa sevinirim saygilar

 6. Ben kendi işimi kurmak istiyorum ama hiç bi sertifikam yok nerden nasıl başlıcam bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 7. Vallaha kosgeb hakkında bir sürü kişiyle görüştüm ve internetten araştırma yaptım. Ancak siteniz kadar çok konu hakkında bilgi veren bir kaynak göremedim, bu yüzden teşekkür etmek istedim.

 8. Net bir açıklama olmuş.tamam ama zaten ben hayalimdeki iş yerini kurup harcalamaları yaptıktan sonra zaten işim yürüyor demektir.önemli olan hayalimdeki iş yerinde bulunacak makineleri alabilecek desteğin sağlanması.zaten bende o makineleri alacak para olsa yapardım yani düz mantık.o yüzden bence gereksiz

 9. Saçmalığa bak ulan benim onları yapacak param olsa saten şimdiye kadar yapmıştım madem öyle bişey yapıyorsunuz ben size yapacağım işi gösteriyim bana baştan yardımcı olunki giriyim o işe yok ben yapacakmışımda faturalarla baş vuracakmışımda ölme eşeğim ölme okadar param olsa saten yapmıştım sizimi bekliycektim yani o girişime kendim girmiştim siteye lafım tok açıklama güzeldi

 10. kosgeb de neden yaş sınırı var diyerleri ne olacak benim nişanlım 32 yaşında maddi durumu yetmediği için kendi işini kuramıyor benim nişanlım mekanik oto ustası bunun gibi insanların hakkı yok mu iş yeri açmaya yaş sınırı olmasın

 11. Kosgeb için eğitim ne düzeyde olmalı ortaokul lise yada üniversite sertifika almak için ne yapmalıyım sertifika kaç ayda verilir hibe geri ödemesiz mi ev hanımları da yararlana bilirmi

 12. Selamlar… yazik cok aciklayici olmasina ragmen .. benim aklimdaki lere cevap olmadi malesef. .. bu destek sadece bir is kurarken mi veeiyorlar. .. bir tv programi projem var insanliga faydalanmsk olacak gormediklerimizi gitmemiz saglayamadim bir program. .. bu bir bakkal dukkan degil. .. bu konularda destek alabiliyormuyuz….bilgisi olan varsa lutfen geri donerseniz cok sevinirim

 13. Git sen kimse ilgilenmiyor bi gün gömücem duvara hepsini kendileri olsa naparlar acaba devlete bulasilmaz yoksa sıkıcan makatı biraz kendin acarsin Kredi falan kimseye muhtaç oluncak gibi değil içinizi karartmim giden gitsin

 14. Sevgili Umit Yörük Bey;

  Ben devren iş yeri alacağım, zaten cebimde para olsa KOSGEB’e gerek kalmaz ama devren işyerini alacağım kişiye diyemem ki bir süre bekle abi diye. Saçma yani önce işi kuracağız, sonra dekont biriktireceğiz.

 15. Herkese selam sıfırı tüketmiştim 10000 de borcum vardı KOSGEB (DOSTGEB) e müracaat ettim evyemekleri salonu açtım dostlardan aldığımı para ile giriştim faturaları verdi 1 yıl oldu işimi kuralı 15000 aldım geri kalanı içinde faturalı müraccatım devam ediyor SİZ CİDDİ OLUN işinizi kurun gerisi gelir NOT hilecileri elemek için önce işin kurulmasın nı istiyor KOSGEB değilse parayı alan işi kurmuyor ve parayı da cukkalıyor yine herkes değil tabiki istisnalar var

 16. Taksi durak hat almak istiyorum KOSGEB yardımcı olur mu parayı hibe şeklinde almak istiyorum iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum okuldan girişimcilik belgesi aldım yardımcı olun lütfen

 17. Bu bas ettiğiniz şeyler zenginler için geçerli bütün arkadaşlar yorumlarinna katlıyor işi kurduk dan sonra para gerekmez işi kurmadan gerek buda zengin olmak lazım

 18. kosgeb bütün illerde müdürlükleri ile kobi ve esnaflara güzel destekler sunuyor. özellikle son kampanyası 50.000 lira faizsiz krediye aşırı derecede başvuru oldu. bu kampanyalardan yararlanmak için her zaman takipte olmalı ve fırsatları kaçırmamalı

 19. Merhaba ben 15 senedir özel sektörde sağlıkçı olarak çalışıyorum kosgebden sağlık hizmeti yada sağlık ürünleri ile ilgili destek alabilirmiyim

  1. Merhaba Sultan Hanım,

   KOSGEB’in resmi web sitesinden, “Destekleyen Sektörler” kısmını bulup, oradan bakabilirsiniz. 100’lerce sektöre destek veriliyor ama kesin bilgiye oradan ulaşmanız daha doğru olacaktır.

   Teşekkür ederiz.

 20. sertıfıka almak sacma ben sertıfıkasız bır ıs kurmak ıstıyorum su satısına sertıfıkamı gerek

 21. Merhaba benim belgem var işyerimi açtım tüm evraklarım tamam kosgeb veri tabanına yükledim mülakata çağırıldım ama eşim de aynı işi yaptığı için yararlanamayacağımı söylediler çok üzüldüm vergimi ödüyorum sigortalı işçim de var her şey kanuna uygun daha ne yapmam gerek anlamıyorum

 22. Yukaridaki bilgileri okudum hatta uc yildir Takip ediyorum projemi yaptim kosgepten belgemi aldim isletmemi kurdum kosgepe muraacettim sonuc yok corbaci Berber torpili olan aliyor bu da bizim uzuyor kosgebin misyonuna uygun ornek bir projeme kredi alamiyorum tum yetkililere muracaat ettim netice yok projem 30 Milyon tl lik atil plan kumes ciflikleri yaklasik ikiyuz tavuk cifligini islet duruma getirmek icin etlik tavsan cifligi isletmesini kurdum ulkemizde elli bin tl ye Boyle bir firma ornegi yoktur kosgep belgemi bu konu uzerine aldim. daha önce alanlar bu yazima cevap verirse memnun olurum

  1. Egitim durumu farketmez yaş sınırı yok.kosgebden girisimcilik sertifikasi aldiktan sonra iş kurmak için adım at her harcamayı faturalandirip kosgebe ver parasini al.toplamda 50 bin hibe faizsiz 100 bin ise iki yil sonra 30 ay taksitle vereceksiniz.

 23. merb. arkadaşlar.Ben bankacılık ve sigortacılık önlisans mezunuyum.bi sigorta acentesi acmak için önlisans diploması yetersiz mi kalır.karsılıksız destekten yararlanabılır mıyım.aklımda bir sürü soru sermayem yetersiz suanda.ne yapmam gerekiyor.bir ortakla bile açma düşüncem var.bana akıl verin

 24. Özellikle ihracatı belirli düzeye çekmek için KOSGEB gibi kuruluşların daha da etkin faaliyet sürdürmeleri gerekiyor.

 25. Rehabilitasyon merkezi acmak icin neler yapmaliyim umit bey okuldan girisimcilik belgeside alacam kosgeb egittimi almama gerek var mi yinede?

 26. Her sektöre verse ne ala.Verdi diyelim ikiye bi denetimcileri maliyecileri yollucak.Başbakan acıkladı 4bin küsür kişiye verilcekmiş.Bir de başvuran sayısına bakın.Fakirsen sana zor kosgeb felan

 27. Mrb Ben emekli bir bayan ım, hem çalışıp hem yüksek okul okudum. Aslında turizm bölümü okudum, İngilizcem de Ana dil. TÖMER ‘in sertifika var fakat inşaat sektörüyle ilgileniyorum. Müteahhitlik için basvursam Kosgeb bana kredi verir mi?

 28. Ben hic basvuruda bulunmadim basvurmayida dusunmuyorum trk bildigim sey cok sukur memuruz az cok neyse geciniyoruz bu kosgebi cikaripta daha sonra denetleme mekanizmasi olmadigi ortaliga atilan hali gibi onune gelene kredi veriyorlar ben cevremde cok gordum adam zaten zengin utanmadan gidip muraacat ediyor fakir fukara da gercekten isi yok gucu yok parayi alirsa birseyker yapmanin hayalinde ama gel gor ki zenginlerden firsat gelmiyor ki gariban bi is sahibi olsun adama diyorsun ki zengin niye kosgebe basvurdun ya arabayi degistirecem cikarsa lafa bak ya bu ne adalet, zengin olmussun birakta garoban ekmek yesin Allahtan hak yemekten korkmayanlar benim cevremdde var koskoca ilcede bi suru muraacat oldu ne hikmetse sadece 5 kisiye cikti ve hepside birbirindrn zengin gel de simdi kufretme Allah belazi versin birakin da firsati olmayan yapsin ekmek kazansin

 29. Devletin sunmuş olduğu ama kazanması bir o kadar zor para kaynağıdır. Hem faizsiz kredi imkanları hem de hibe olarak verdiği destek ile denenmesi gereken bir katılım bence.

 30. Ben zaten hayalimdeki işi kurduktan sonra herşeyimi tamamladıktan sonra böyle bi desteğin bana katkı sağlaması anlamsız. önemli olan ben hayalimdeki işi kuramıyosan KOSGEB’in bana baştan yardım sağlaması. zaten bir şey beklenmezdide imkansız olduğu apaçık ortada. varlıklı insana işini kurmaya durumu olan insana destek versen ne olur vermesen ne olur.

 31. Ticaret Odasına gidip KOSGEB kursu almak istediğinizi belirtiyorsunuz.
  size bi tarih veriyorlar ve sözlü mülakata giriyorsunuz. Mesela 60 kişi müracaatından 25 kişi alacaklar.
  Neyse mülakatı geçenler kursa katılacaklar. Ve sertifikanızı alacaksınız.
  Amaç şu elinizde sermayeniz yoksa KOSGEB in de size faydası olmaz.
  diyelim ki 50Bin TL sermayeniz var. Bu rakamı kendi işinde demirbaşa makina parkuruna veya pc gibi varlıklara harcayacak. erkek girişimci %60 Bayan girişimci %80 alacak.
  Yani erkek 50bin harcarsa 30bini kosgeb ödeyecek, bayan girişimcide 40binini ödeyecek.
  Bu arada KOSGEB her şeyi araştırıyor. KOSGEBİ kandırırım mantığı yürütmeyin. Cezaları çok büyük.
  Kursta zaten bunları göreceksiniz. Bu arada unutmadan ödemelerinizi sakın elden yapmayın. alamazsınız.
  Banka havalesi ile yapacaksınız. Buna dikkat ediniz…

 32. Bugün hızlı ve acil bir kredi başvurusunda bulunun

  * Bir kredi almak için endişe ederek geceleri uyuyamıyorsun?
  * Borçlarınızı ödemek için paraya mı ihtiyacınız var?
  * Kendi işini başlatmak için paraya mı ihtiyacınız var?
  * Büyük projeleri gerçekleştirmek için kredi almalısınız?

 33. Kosgeb konusu üzerine hazırlanmış, okuduğum en yararlı yazılardan biri olduğunu düşünüyorum. Bende bu alanda araştırmalar yapıp, makaleler oluşturan biri olarak söylüyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 34. Ben ev hanımiyim ve kendi işimi kurmak istiyorum en büyük İdalim bir kozmetik dükkanı açmak bana koskep veririlimı

  1. KOSGEB’in destek verdiği listeye bakabilirsiniz Hülya Hanım, eğer o listede var ve şartlarınız uygunsa verilebilir.

 35. Evde çeşitli hobi işleriyle başladım bu yaptıklarımı kazanca dönüştürüp ek gelir elde etmek istiyorum
  Kosgebin hibe desteğinden yararlanmak istiyorum.. Kadınlara daha fazla öncelik tanındığını duydum doğru mu
  Bir de iş yeri açmak yerine home office tarzıyla destek almak istiyorum ama şartlarım uygun mu bilmiyorum

 36. ödemelerimizi nakit yaptık ve karşılığında fatura ve tahsilat makbuzu aldık bu şekil ödeme nasıl alıbiliriz ??

 37. Kosgeb konusunu çok güzel açıklamışsınız. ama diğer arkadaşlara da katılıyorum, bazen şartlar uygun olmasına rağmen çıkmıyor.

 38. Arkadaşlar kosgeb’in 32 saatlik girişimcilik kursuna gidip sertifikanizi aliyorsunuz ondan sonra iş kurup giderlerinizi faturalandirip kosgebden ucretini aliyorsunuz, 50 bin hibe 100 bin ise iki yil sonra 30 ay ödemeli faizsiz kredi veriyor.

 39. Ben lise mezunuyum, e devletten girişimcilik kursuna müracaat ettim. Ahşap süpürgelik atölyesi kurmak istiyorum. Abimin parke dükkanında çalışıyorum. Yakında biryerde belediyede kurs verecekleri yazıyor eğitim 3 gün yazıyor. Kursta hangi konular veriliyor.ve sonraki adımlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim 100 bin kadar param var yeterlimi kredide çekebilirim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler