Tevfik Fikret Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde yetişen bir sanatçı olan Tevfik Fikret; Türk şair, yazar, yayıncı ve öğretmendir. Yenilikçi ve ileri görüşlü olan Fikret'in Türk edebiyatına armağan ettiği birçok değerli eser bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Tarih-i Kadim, Haluk'un Defteri, Şermin, Hasta Çocuk, Millet Şarkısı, Sis, Balıkçılar ve Haluk'un Çocukluğudur. Tevfik Fikret'in biyografisi hakkında kısaca bilgi sahip olmak için, sizin için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ü bile aydın görüşü ve batılı anlayışı ile kendisine hayran bırakan, idol almasını sağlayan bir isim… Tevfik Fikret. Yaşamı, öğretileri, hayatı ve ileri görüşlülüğü sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin batılılaşmasını sağlayan en öncü isimler arasında gelmektedir.  Osmanlı İmparatorluğu’nun tam yıkıldığı döneme gençliği ve orta yaşları denk gelen Tevfik Fikret pek çok siyaset ve edebiyat insanını, idealleri, vazgeçmeyen tavrı ve devrimci kişiliği ile etkilemiştir.

Bir devrin kapanıp başka bir devrin açıldığı o yıllarda, devirlerin kapanıp açılmasını yazan en usta isimlerden birisidir. Devirlere yön veren, yine kendi kalemi ve sözleridir.

Sadece siyasi konularda değil, ülkesinin gelişmesine yönelik her konuda kalem oynatmış bir yazardır. Özellikle eğitim yönünün ağır basmasından dolayı kariyeri boyunca, pek çok çocuk şiirine ve hikayelerine yer vermiştir.

Tevfik Fikret Kimdir?

Tevfik Fikret Kimdir?1867’de İstanbul’da doğan ve 1915’de henüz 47 yaşındayken hayata gözlerini yuman, unutulmaz şair, lider ve öğretmendir. Henüz 12 yaşındayken kolera yüzünden kaybettiği annesi içinde, hayatı boyunca bir yara olarak kalmıştır. Arabistan’a sürgüne gönderilen babası ise 19 yıllık esaret hayatından hiç dönemeyerek, orada hayatını kaybetmiştir. Küçük kız kardeşi ile yalnız kalan Tevfik, anneannesinin yanında büyümüş sonrasında ise kendine rol model olarak öğretmenlerini almıştır.

Öğretmenleri sayesinde kendisini keşfeden Tevfik Fikret, tanzimat edebiyatı ile başlayan kariyerini Türk edebiyatı ile bitirmiştir. Türk edebiyatının gelişmesindeki en önemli isimlerden birisidir. Yahya Kemal ve Ahmet Haşim gibi pek çok isme hem eserleri, hem de yaşayış tarzı ile büyük örnek olmuştur.

Tevfik Fikret’in Hayatı

Tevfik Fikret’in HayatıHayatta her şeyin öğrenimle hal olabileceğini düşünen Tevfik Fikret, şimdiki adı Galatasaray Lisesi olan okulunda 11 yıl eğitim görmüştür. Bu lise onun hayatında bir dönüm noktası yaratmıştır. Hocaları arasında Recaizade Mahmut Ekrem ve Muallim Naci gibi isimlerin bulunduğu Galatasaray Lisesi, onu şiir ile tanıştıran ilk yer olmuştur. Özellikle Recaizade Mahmut Ekrem’in oldukça etkisinde kalan Tevfik Fikret ilk şiirini o yıllarda yazmıştır ve şiiri hocalarının desteği ile Tercüman-ı Hakikat’te yayınlanmıştır. İlk zamanlar “Nazmi” mahlasıyla yazan Fikret zaman içerisinde kendi adını kullanmaya başlamıştır.

Tevfik Fikret’in Eserleri

Tevfik Fikret’in EserleriHem günlük hem de biçimsel olarak kusursuza yakın şiirler yazmayı kendine hedef edinen Tevfik Fikret hayatı boyunca hep yeniliği benimsemiştir. Esas amacı her zaman yalnızca kendisini geçmek olmuştur. Bu nedenle o güne kadar kimsenin sahip olmadığı bir estetik zevke ve şiir tarzına sahip olan Fikret, sonraki yıllarda onlarca şairin eserlerinin mimarı haline gelmiştir. Her zaman kendisi ile rekabet içerisinde olan Fikret, ayrıntılar üzerinde durarak ilerleyebileceğine inanmış ve bu nedenle tüm çalışmalarını büyük bir titizlilikle gerçekleştirmiştir. Bu hassas tavır, kendisine ait bir üslup oluşturmasına sebep olmuştur.

Şiirlerinde doğa ile iç içeymiş algısı yaratmak için, sanki sözlerini ağaçların üzerine yazarmış gibi bir uyum kurmuştur. Bu uyum tüm eserlerinde doğal metaforlar ile inanılmaz bir ahenk duyulmasına yol açmıştır. Konu bakımından öğretici eserler yazmasına rağmen, biçiminden ödün vermemiş, adeta sözlerini resmetmiştir. Bir resmin renkleri tonlarına göre ayırdığı gibi, sözleri vurguları ile bütünleşmiştir.

Benzer İçerik: Mehmet Rauf Kimdir?

Oldukça karamsar eserleri olmasına rağmen oğlu Haluk’un etkisi ile özellikle gençleri bilgilendirmek ve yetiştirmek amaçlı, pek çok yol gösterici, iyimser şiirleri de bulunmaktadır. Hiç şüphesiz en önemli eserleri oğlu Haluk ile ilgili olan eserleridir. Haluk’un Defteri iyimserliği ile bilinmesine rağmen, Hasta Çocuk adlı eserinde adı geçen çocuk kendi oğlu Haluk’tan başkası değildir. Şiirlerindeki karamsarlık pek çok insan tarafından ustaca bulunmaktadır ve neredeyse hemen hemen hiç aşk şiiri yoktur. Bazı insanlar tarafından aşk şiiri denilerek kabul edilen, bazıları tarafından ise aşk şiiri değil denilerek reddedilen en önemli eseri Tesadüf’tür.

Eserleri yıllar boyunca uyak ve içerik bakımından tartışmalara sebep olmuştur. Özellikle Servet-i Fünun dergisinde basılan eserleri o dönemin insanları tarafından kafiye seçimi bakımından eleştirilmiştir. Diğer önemli eserlerinden bazıları şunlardır; Rübab-ı Şikeste, Tarih-i Kadim, Haluk’un Defteri, Şermin, Hasta Çocuk, Millet Şarkısı, Sis, Balıkçılar, Haluk’un Çocukluğu ve Bir İçim Su’dur.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler