Bezir Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bezir Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu nimetler saymakla bitmiyor. O kadar çok şifalı bitki ve bunların yararları var ki... Bunlardan biri de keten tohumundan elde edilen bezir yağıdır. Keten tohumu hakkında kapsamlı bir yazıyı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bezir yağı ise keten tohumundan elde edilir. Bu sebeple keten tohumu yağı olarak da tanımlanabilir. Oldukça etkili bir yağ çeşidi olduğundan, doktora danışarak kullanılmalıdır.

Yasemin Saygın

Özü keten tohumu olan ve bu nedenle keten yağı olarak da bilinen bezir yağı, faydaları ile bilinen bir yağ özelliğindedir. Bezir yağı elde edebilmek için iki farklı teknik kullanılır. Bunlardan biri keten tohumunun ısıtılması diğeri de, soğuk pres tekniği uygulanarak elde edilmesidir. Isıtılarak üretilmiş olan bezir yağı, kozmetik ve boyacılık sektöründeki ürünlerin içeriği için kullanılmaktadır.

Soğuk pres uygulanarak elde edilen bezir yağı ise, insan sağlığına fazlaca faydalı olmasından dolayı, direkt besin takviyesi olarak kullanılması önerilmektedir. Etkisi büyük bir yağ çeşidi olması sebebiyle, mutlaka doktorun önerisi altında bezir yağı kullanımına başlanmalıdır. Aksi halde yararları kadar yan etkileri de söz konusu olan bu yağdan zarar görmek de mümkündür.

[renkbox baslik="Hibiskus (Kerkede) Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/hibiskus-kerkede-cayi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/hibiskus-bitkisi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu noktada keten tohumunun faydalarına da değinmek gerekir. Sağlık için oldukça faydalı olan keten tohumunu besin maddesi olarak sıkça tüketmek, sindirime faydaları başta olmak üzere, pek çok konuda yarar sağlayacaktır. Keten tohumu hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Bezir Yağı Nedir?

Bezir Yağı Nedir?Hammaddesi keten tohumu olan ve yararları ile adından söz ettiren bezir yağı, kullanım alanı oldukça geniş olan bir yağ çeşididir. Sağlık için faydalı bir bitkiden elde edilmesinden dolayı, doğal ve yararlı olan bezir yağını dolaylı yoldan kozmetik ürünlerinde kullanmak mümkünken, direkt olarak gıda takviyesi olarak da kullanılabilir. Her gıda takviyesinin dozunda tüketilmesi gerektiği gibi, bezir yağı da önerilen dozajda tüketildiği takdirde yarar görülebilecek bir yağdır. Aksi halde bezir yağını fazla tüketmek, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlere yol açabilir.

Bezir Yağı Nasıl Kullanılır?

Bezir Yağı Nasıl Kullanılır?Doğal ve faydalı ürünlere merakı olanların ilgisini çekebilecek yağ çeşitlerinden biri olan bezir yağı, iki farklı şekilde üretilmesinden dolayı, kullanım genişliği artmaktadır. Birinci yöntemde ısıl işlem görerek elde edilen bezir yağı, kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alırken, soğuk pres yöntemi ile elde edilen bezir yağını direkt olarak ağız yoluyla kullanmak mümkündür. Faydaları oldukça çok olsa da, henüz insanlar tarafından tam anlamıyla keşfedilmiş bir yağ değildir. Gıda takviyesi olarak kullanıldığında sağlığı içeriden onarıcı etkisinin yanı sıra, cilt ve saç bakımında da bezir yağ önemli bir yere sahiptir.

Bezir Yağının Faydaları Nelerdir?

Bezir Yağının Faydaları Nelerdir?Bezir yağı genellikle sindirim ve boşaltım sisteminde sorun yaşayanlara önerilen doğal bir yağ çeşididir. En önemli faydası ise, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi olurken, doktor kontrolünde çocukların da kullanabileceği bir yağdır. Diş eti çekilmesi gibi diş hastalıkları ve sinirleri yatıştırıcı etkisi ile asabiyet sorunu olan kişilerin kullanımları için oldukça uygundur. Yara iyileştirici özelliği ile yara üzerine direkt olarak sürüldüğünde, yaranın hızla iyileştiği gözlenir. Kan şekerini ve tansiyonu dengeleyici özelliği nedeniyle, yetişkinlerin kullanmaları gereken en faydalı yağlar arasında yer almaktadır.

Bezir Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Bezir Yağının Yan Etkileri Nelerdir?Doğanın insanlara armağanı olan ürünleri kullanırken bilinçli olmak, bu ürünleri kullanırken yan etkilerine maruz kalmaktan sizi kurtarır. Bu noktada bezir yağı etkisi yüksek bir yağ olduğu için son derece dikkatli ve doktor önerisi ile kullanmak gerekir. Aynı zamanda günlük ne kadar ve nasıl kullanılması gerektiği gibi detayları da iyi bilmek gerekir. Bezir yağı fazla kullanıldığı zaman, sindirim sistemini direkt olarak etkileyici özelliğe sahiptir. Bilerek ya da bilmeyerek fazla kullanılan bezir yağı sonucunda karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmadan doktordan bilgi almak ve sonrasında bezir yağını daha dikkatli kullanmaya çalışmak gerekir.

Okur Yorumları