Rokoko Sanatı Nedir? Özellikleri, Temsilcileri ve Tarihçesi

Rokoko Sanatı Nedir? Özellikleri, Temsilcileri ve Tarihçesi

Barok stiline tepki olarak doğan Rokoko deyimi "Modası geçmiş olan" anlamında kullanılmıştır. Bir süsleme sanatı olan rokokoda; iç dekorasyon, mimari, soylu kişiler ve sarayların resmedildiği, sade ve kolay anlaşılır teknikler kullanılmaktadır. Bu makalemizde sizlere barok akımını bitiren ve rokoko akımıyla başlayan zenginlik ve sade süslemelerin bulunduğu sanat akımından bahsedeceğiz.

Yasemin Saygın

Süsleme sanatı alanında geçmişi 18. yüzyıla dayanan rokoko sanatı, Avrupa ülkelerinin güzel sanatlar konusundaki zevkleri ile benzerlik gösteren süslemeler olup, birçok tarihi yapının iç mekan süslemesinde kullanılmıştır. Fransızca dilinde çakıl taşı anlamına gelen rokoko, yapı dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir.

Barok akımına tepki niteliğinde oluşmuş ve barok stilinden daha zarif ve ince çizgilere sahiptir. Barok stili rokoko akımına göre daha gösterişli ve cesur çizgileri içermektedir. 1750 yılından sonra gelişmesi süren rokoko sanatı, İngiltere, Fransa ve Güney Almanya gibi ülkelerde yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır.

[renkbox baslik="Fütürizm (Gelecekçilik) Akımı Nedir? Özellikleri, Temsilcileri ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/futurizm-gelecekcilik-akimi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/futurizm-gelecekcilik-akimi-nedir-ozellikleri-ve-turleri-nelerdir-960x560.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yüzey süslemesi sanatı olmasından dolayı mimarlık işi ile ilgisi olmayan rokoko sanatı, birçok örneğinde görkemli süslemesi ile dikkat çeker.  Duvar süslemelerinin yanı sıra, heykelcilerin ve ressamların da etkilendiği rokoko bu alanlarda birçok eserin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Rokoko Sanatı Nedir?

Rokoko Sanatı Nedir?

Barok akımının son aşaması olarak ortaya çıkan rokoko, barok stilinin ardından gelen sanat akımlarına verilen addır. 16. yüzyıl sonlarına doğru, Hollanda’nın denizlere olan egemenliği sona erince Fransa’da rokoko denilen sarayların ve soyluların yaşamını yansıtan bir resim sanatı ve dekorasyon türü ortaya çıkmıştır. 1789 Fransız İhtilali Avrupa barok saray saltanatını sona erdirerek, yeni bir akım olan rokoko akımının başlamasına neden olmuştur. Fransa'da XV. Louis (1715-1774) döneminde soyluların çok değer verdiği bir akım olarak anılmaktadır.

Rokoko Sanatının Özellikleri Nelerdir?

Rokoko Sanatı Özellikleri Nelerdir?

Fransa rokoko sonrası Venedik’te bu sanatın etkisi altında kalan ülkelerden biri olmuştur. Fransa’da soylu kesimin beğendiği ve kullandığı bir sanat olması pek çok ülkenin de bu sanata olan ilgisini artırmıştır. Motif olarak deniz kabuğu ve bitki motiflerinin yanı sıra C ve S harflerinin sıkça yer verildiği desenler yapılmaktadır.

Desenlerde anlam yerine görsellik ön plana çıkarılmak istenmektedir. Daha önce baskın bir sanat akımı olan Barok sanatındaki gösterişli ve fazlasıyla görkemli hale dönüştürülen yapıların yanı sıra rokoko sanatında daha sade ve yalın bir tarz benimsenmiştir. Kullanım alanı her geçen birçok alana yayılan rokoko, mücevherden, porselene kadar birçok konuda etkisini göstermiştir.

Rokoko ile yapılan bir eserin; zarif, eğlenceli, zeki, kolay anlaşılır, oldukça yapay, abartı zenginlik gösteren, cilalı ve süslü özellikleri bulunmaktadır. Barok sanatına nazaran yumuşatılmış renkler ve motifler kullanılan bir akımdır. Barok kadar süslü özellikleri olan ancak süslemeleri detaylarda gizli ve küçük boyutlarda çalışılmaktadır. Rokoko stili ile çalışılmış eserlerde süslemeler ayrıntılı ve dikkatle ince ince işlenmektedir. Rokoko stilinde çerçeve kullanılmamakla birlikte serbestliğe önem verilse de simetrinin dışına çıkılmasına izin verilmez.

Rokoko Sanatının Dünyadaki Temsilcileri Kimlerdir?

Rokoko Temsilcileri

Büyük yapı ve sarayların dekorasyonu amacıyla kullanılan rokoko sanatında gösteriş ve pahalı giysilerin çizilmesi ön plandadır. Rokoko sanatının birçok eser vermiş sanatçılarından biri olan William Hogard, Şölen isimli çalışması ile bilinmektedir. Eserinde erkeklerin kadınlardan daha fazla süslü olduğu motifleri ele almıştır.

Diğer önemli sanatçısı ise Wattaea’dır. "Parkta Toplantı" isimli eseri ile sarayın bahçesinde yer alan insanlar bulunmaktadır. Eserin en belirgin özellikleri yüzlerin aynı, kıyafetlerin ise oldukça gösterişli olmasıdır. Çizimlerdeki yüzlerin aynı olma özelliği rokoko sanatının genel bir özelliği olmasının yanı sıra, pahalı, gösterişli kıyafet ve mekanlar da bu sanatın vazgeçilmez ögeleri arasındadır.

Rokoko akımında İngiltere'de Reynold, Thomas Gainsborough ve Van Dyck‘ın resimlerinden çok şey esinlenilmiştir. Bu kişiler genellikle İngiliz sosyetesini resmetmişlerdir. İtalyanlar da rokoko akımında güzel işler çıkarmışlardır. Canaletto ve Guardi Venedik şehrinin zengin kesimlerini, bayram eğlencelerini ve kentten genel görünümleri resmetmişlerdir.

İspanya’daki temsilcisi olarak, Francisco Goya resimleriyle trajik anlatımı benimsemiştir. Saray ve soyluların portrelerinde onları eleştiren nitelikte eserler ortaya çıkarmıştır. Resimlerinde hoppa ve salaş bir hava sezilmektedir.

Rokoko Sanatının Tarihçesi

Rokoko Sanatı Tarihçesi

1715 yıllarında ortaya çıkan ve yapıların süslemesi için kullanılan rokoko sanatı, dekorasyon amacıyla ortaya çıkmıştır. Ülkemizde Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi önemli tarihi yapıların bazı kısımlarında bulunan rokoko işçiliği, yapılara ayrı bir değer kazandırmaktadır.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın isteği ile yaptırılan çeşme Türk rokoko stilini en etkili şekilde yansıtan örneklerden biridir. Sanat amacı ile yapılan bir akım olmasından dolayı çok fazla ilgi görmüştür. Ancak buna rağmen günümüze kadar yoğun bir şekilde ulaşmamış bir sanat şeklidir.

Günümüzde Rokoko Sanatı ve Kullanım Alanları

Günümüzde Rokoko Sanatı Ve Kullanım Alanları

Aristokratların resmedildiği bir sanat eseri olarak ortaya çıkarılan rokoko tarzı, eski dönemlerde olduğu kadar, günümüzde de kullanılan bir akımdır. Rokoko sanatının ilerleyen yıllarda yerini neoklasisizme bırakmıştır. Samimi olmayan duyguların resmedilmesinden hoşnut olmayan toplum eleştirmenleri, rokoko sanatının yozlaşmış bir toplumu yansıttığını ileri sürmüşlerdir.

[renkbox baslik="Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Tarihçesi Nedir?" link="https://bilgihanem.com/ebru-sanati-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/ebru-sanati-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Barok sanatı sonrasında ortaya çıkan rokoko, kendinden önce benimsenen barok sanatının tüm dünyaya duyurulmasını sağlarken, bir yandan da yıkılmasına neden olmuştur. Avrupa’da yaşayan ve toplumsal üst sınıflarda yer alan insanların haz düşkünlüklerini yansıtan rokoko stili aılı geride bırakır ve duyguya ağırlık verir. Bu sebeple görsellik her zaman bu sanat akımının en önemli temasıdır.

Rokoko sanatı net, zarif ve gösterişli süslemelerle kendini gösteren bir akımdır. Barok akımını sonlandıran ve genellikle zengin hayatı resmeden eserler mevcuttur.
Rokoko sanatında ilginizi çeken detaylar nelerdir?
Rokoko sanatı temsilcilerinden en çok kimleri beğeniyorsunuz?
Rokoko sanatı eserlerinden beğendiğiniz ve sizde merak uyandıranlar hangileri?
Barok ve rokoko akımlarını karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?Okur Yorumları
  1. Rokoko dönemine ait eserlerden bazıları Osmanlı döneminde de etkilerini mimaride göstermeye devam etmiştir. Örn;Osmanlı’ dan günümüze kadar gelmiş olan çeşmelere veya sebillere bakılarak bu yorumu destekleyebilirim.
    Rokoko, Barok Dönemine tepki olarak doğduğu da söylenebilir.Barok deyince aklımıza ihtişam gelir.Her ihtişamlı bir süslemenin altında aranması gereken bir anlam vardır o dönemin yapılarında.Fakat Rokoko Dönemindeyse amaç sadece zarif ve güzel görünmesini sağlamaktır ve bir anlam aramamıza da gerek kalmaz.

  2. Ben evimin duvarlarına rokoko sanatını yansıtan tablolar asıyorum genelde.