Çörek Otu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Eski Mısırlılardan bu yana kullanılan ve şifa kaynağı olarak bilinen çörek otu yağının sayısız faydaları bulunmaktadır. Evde yapımının kolay olması güvenilir bir şekilde tüketimi sağlar. Neredeyse hiçbir zararı olmayan çörek otu yağının yapılışı ve faydaları için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Bir kapta öğütülen çörek otu bitkisinden ortaya çıkan yağa bir miktar zeytinyağı ilave edilir. Ortaya çıkan karışımın adına çörek otu yağı adı verilir. Yalnız başına milyonlarca insana şifa olan çörek otu, süzülen yağı ile daha da fayda sağlamaktadır. Bilhassa saç bakımından kalp sağlığına kadar insan hayatının her alanında etkili olan çörek otu yağı, salatalardan yemeklere kadar mutfakta her alanda da kullanılabilen bir yağdır.

Genellikle aktarlardan alınan çörek otu yağı, kişinin kendisinin de rahatlıkla yapabileceği bir tarife sahiptir. Pratik ve kolay yolunu öğrendikten sonra taze ve organik çörek otu yağınızı yapabilmeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. Yapılışı ise yukarıda da anlattığımız gibi son derece kolaydır. 

[renkbox baslik="Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/biberiye-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/biberiye-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kansere karşı tedavi edici özelliği olan çörek otu yağının aynı zamanda cilt hastalıklarına karşı da faydalı olduğu bilinmektedir. Düzenli kürler ve kullanımlarla etkisini daha da rahat hissedeceğiniz bu ürün, tıp dünyası tarafından da faydalı olarak kabul edilmektedir. Bronşit, astım, mide hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi gelen çörek otu yağının nasıl kullanıldığı, yapılış ve diğer faydalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Asırlardır faydaları hakkında devamlı konuşulan çörek otu yağı, eski Mısırlılar zamanından bu yana kullanılmaktadır. Kadınların saçlarının gürleşmesi, ciltlerinin parlaması için erkeklerinse bedenlerinin daha güçlü olması için kullanılan çörek otu yağı, şifa yağı olarak bilinmektedir. Dünyanın pek çok yerinde farklı isimlerle anılan çörek otu yağı, siyah tohum yağı adıyla da tanınmaktadır.

Her ne kadar uzun yıllardır kullanılmış olsa da modern dünyada çok tanınmayan çörek otu yağı, kanserin yaygınlaşmasının ardından adından daha sık söz ettirmeye başlamıştır. İnsan vücudunda a’dan z’ye her noktaya faydası dokunan yağı düzenli ve aşırıya kaçmadan kullanmak önemlidir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Elde Edilir?

Çörek otunu evde kendi imkânlarınızla yapabilmeniz mümkündür. Bu şekilde daha etkili ve sağlıklı koşullarda hazırlanacaktır. 3 çorba kaşığı çörek otu tohumu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 250 ml cam şişe yağ için yeterli olan malzemelerdir.

Çörek otu tohumlarını havanda güzelce öğütün. İyice ezilip suyu çıktıktan sonra cam şişenin içine alın. Cam şişenin üzerine bir çorba kaşığı zeytinyağını ilave edin. Ağzı kapalı şekilde yaklaşık 10 gün boyunca beklemelidir. Bu 10 gün içinde sık sık karıştırmayı ihmal etmeyin. 10 günün sonunda çörek otu yağınızı süzüp tekrar cam şişeye alın. Yağınız bu şekilde hazır olacaktır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı, sabah aç karnına içilen suyun içine 1 tatlı kaşığı dökülmelidir. Su içinde tüketildiğinde daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Bunun dışında salatalarınızın üzerine hafifçe gezdirebileceğiniz bir yapısı vardır. Rahatsız eden bir koku ya da tada sahip olmadığı için yemeklerinizde de tercih edebilirsiniz.

Cilt için kullanılmak istenen çörek otu farklı yağlarla bir araya getirilerek de kullanılabilmektedir. Cildinize pamuk yardımıyla sürdüğünüzde üzerini bir süre kapalı tutun daha sonra ılık suyla yıkayın. Kısa süre sonra şifasını fark edeceksiniz.

Saçlar için kullanılmak istenen çörek otu yağı da farklı kürler şeklinde hazırlanarak saç uçlarından diplerine doğru sürülebilir. Ayrıca gribal enfeksiyonlara da iyi gelen yağ, solunum yollarına buhar yoluyla alınabilir ya da direkt buruna sürülebilir.

Çörek Otu Yağı ile Saç Kürü Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağı saç dökülmelerine, saçların kırılmasına ve beyazlamasına karşı oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. 1 çorba kaşığı çörek otu yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağını karıştırıp saçınıza sürün. Daha sonra saçınızı saç bandı ile kapatın. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Yaklaşık 7 günde bir kez uygulayacağınız bu teknik oldukça faydalı olacaktır.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı, içinde bulundurduğu A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve potasyum oranıyla en çok tüketilmesi gereken yağlar arasında yer almaktadır. Bunun yanında cilde iyi gelen yağ, farklı nedenlerle ortaya çıkan yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir. Ciltte meydana gelen sivilce, yanık, leke sorunlarını çörek otu yağı ile aşmanız mümkündür.

Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olan çörek otu yağı, mide sorunlarının önüne geçip yanma ve ağrıların son bulmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bağırsaklarda meydana gelen parazitlerin de yok edilmesine faydalı olmaktadır. Gaz sorunu olanlara iyi gelir. Basur ve kabızlık sorunlarının önüne geçer. Öksürüğü geçiren çörek otu yağı aynı zamanda burun tıkanıklığında da fayda sağlamaktadır. 

Bronşit, astım gibi solunum hastalıklarına iyi gelen çörek otu yağı aynı zamanda kan basıncının dengede kalmasını sağlamaktadır. Bununla bağlantılı olarak yüksek tansiyonun düşürülmesine faydası olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olan çörek otu yağı, bu sayede pekçok hastalıkla da savaşmaktadır. Eklem, diş ve mide ağrılarında tedaviye destek olan çörek otu yağı aynı zamanda cinsel gücü de artırmaktadır. 

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu yağının en büyük yan etkisi, alerjik reaksiyonlara neden olabilmesidir. Kişinin geniş bir alanda kullanmadan önce muhakkak test etmesi gerekmektedir. Aksi halde cildinizde ya da saçlarınızda geniş bir yüzeye sürdüğünüzde yanma hissiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

[renkbox baslik="Shea (Karite) Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/shea-karite-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/shea-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bunun dışında çörek otu yağının ağız yoluyla çok fazla alınması midede yanmaya neden olabilmektedir. Bu sebeplere binaen yağ kullanımını kısa süreli ve düzenli tutmaya özen göstermelisiniz. 1 ay düzenli olarak kullandıktan sonra olumlu sonuç alamazsanız ara vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Çörek Otu Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çörek Otu Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çörek otu yağı almak istediğinizde her şeyden önce piyasa araştırması yapmalısınız. Eğer piyasada fiyatlar belli aralıklarla değişiyorsa o aralığın yüksek olan rakamına yakın kalmaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında çörek otu yağının cam şişe içinde satılması gerektiğini unutmamalısınız. Üzerinde soğuk pres yazısını görmediğiniz hiçbir çörek otu yağını almamalısınız.

Çörek otunun kendi kadar yağının da birçok faydası olduğu biliniyor. Düzenli kullanıldığında bağışıklığı güçlendiren çörek otu yağı, cinsel gücü artırmadan depresyona kadar her derde deva niteliğinde...
Çörek otu yağını hiç kullandınız mı? Tadı hakkında yorumunuz nedir?
Bu tür şifalı yağların faydalarına inanıyor musunuz?
Çörek otu yağını kullananlar hangi faydalarını net bir şekilde gördüler?
Evde çörek otu yağı yapmak isteyenler için pratik yöntemleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Mide ağrılarına iyi geliyor öneririm, benim annem her gün bir tatlı kaşığı içiyor