Karpuz Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz, yaz aylarında sofralarımızın baş tacıdır. Kırmızı görüntüsü, lezzetli tadı ve serinletici özelliğiyle, herkesin buzdolabında mutlaka bulunur. Bu kadar sevilen karpuzun, üstelik saymakla bitmeyen faydaları bulunuyor. Örneğin; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mide ve bağırsak sorunlarına iyi geliyor, spordan sonra oluşan kas ağrılarını da giderdiği biliniyor. İşte karpuz hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler...

Anayurdu Afrika olan karpuz, kalın ve yeşil kabuklu, içi sulu bir meyvedir. Dünyanın birçok yerinde yetişmeye elverişli olan karpuz, yıllık ve otsu bir bitkinin meyvesidir. Tarihi eski Mısırlılar dönemine kadar uzanmış olan ve iri meyvesi ve tatlı lezzeti ile yaz günlerinin en çok aranılan meyveleri arasındadır.

Tüm toprak yapılarına ılımlı yapıda olan karpuz, ayrıca sıcak topraklarda yetişmeyi sevmektedir. Gübre ile daha çok verimli hale gelen karpuz, kuş gübresinin bulunduğu toprakları çok sever. Sulak alanlarda yetişmeyi sevdiği için göl ve nehir kıyıları karpuz için en elverişli ortamlardır.

Rambutan Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğuğa karsı çok fazla dayanıklı olmadığı için don ve kırağı zamanının geçmesinin hemen ardından ekilir. Yaklaşık 3 cm derine ekilen tohumlar bir yere 4 tohum atılarak ilerlenir. Karpuz çeşitliliğinde yetişmekte olan yerler ve şekil özellikleri etkilidir.

Karpuz Nedir?

Karpuz Nedir?Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından olan karpuz (Citrullus lanatus), otsu ve sürüngen gövdeli bir meyvedir. Geniş yaprakları ve kalın kabukları ile dünyanın her tarafında yetiştirilmek için elverişli özelliklere sahiptir. Ülkemizde Diyarbakır karpuzu olarak bilinen oldukça iri ve lezzetli olan çeşidi, en çok tercih edilen karpuzlardan biridir. Karpuza kırmızı rengini veren likopen maddesinin aynı zamanda insan sağlığı için oldukça faydalı olması, karpuzun da oldukça yararlı olmasına neden olmaktadır. Domateste de bulunan likopen maddesinin kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki yüksek orandaki su sayesinde yaz aylarındaki su ihtiyacının büyük bölümü karpuzla karşılanmaktadır. Türkiye, dünya karpuz üretiminde ikinci sırada gelmektedir. Listenin başında ise Çin bulunmaktadır.

Karpuzun Çeşitleri Nelerdir?

Karpuzun Çeşitleri Nelerdir?Yıllık bir bitkinin sevilen meyvelerinden biri olan karpuz, yaz aylarında tıpkı kavun gibi, sofraların vazgeçilmez meyvesinden biridir. (Kavun Nedir?) Farklı çeşitleri ile aynı lezzeti sunan karpuzun en bilinenlerinden olan, Diyarbakır karpuzu ülkemizin en meşhur karpuzlarından biridir. Ayrıca Tekirdağ ve Bursa taraflarında en çok yetiştiği görülen yeni dünya karpuzu da oldukça sulu ve tatlı özelliktedir. Bu karpuz çeşidi ülkemizde görülen en iyi karpuz çeşitlerinden biridir. Kabuğunun alacalı renkte olmasından dolayı alacalı karpuz adını alan çeşidi de, oldukça lezzetli bir yapıdadır. Bursa ve Çorlu’da sıkça yetiştirilir. Kış mevsiminde dayanıklı kalabilmesi ile ideal kış karpuzu olan gülle karpuzu da, koyu yeşil kabuğu ve kırmızı etli içi ile çok tatlı bir karpuzdur. Tekirdağ karpuzunun kabuğu ise oldukça gevrek ve boz renktedir.

Karpuzun Özellikleri Nelerdir?

Karpuzun Özellikleri Nelerdir?Düşük kalorisi ve bolca ihtiva ettiği su miktarı ile yaz aylarının en makbul meyvelerinden biri olan karpuz, yararları ile adından sıkça söz ettirmektedir. Tohumla ekilen ve sıcak toprakları seven bir meyvedir. Sulak bölgelerde yetişen karpuzun büyüme hızı daha fazladır. Toprak yüzeyine yayılan dalları üzerinde küçük çiçekleri bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştıran yararı ile genellikle yemeklerden sonra tercih edilmektedir. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle, detoks diyeti etkisi yaratarak vücuttaki tüm zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Karpuz, vücuda içeriden sağladığı yararların dışında, cilt sağlığı için de oldukça uygundur. Sulu bir meyve olmasından dolayı, cildin daha nemli ve parlak olmasını sağlar.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?Göz sağlığı için son derece faydalı olan karpuz, aynı zamanda bağışıklık sistemine olan yararı nedeniyle her yaştan insanın, mevsiminde mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir. (Bakınız: Bağışıklık Sistemi Nedir?) Astım hastalığı olanların düzenli karpuz tüketmeleri sonucunda astım ataklarının azaldığı görülmektedir. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile mide ve bağırsak sorunlarının önüne geçerken, kuvvetli bir idrar söktürücü olması nedeniyle de vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca böbrek sağlığı için de oldukça değerlidir.

Karpuzun özellikle çok tüketildiğinde kilo verdirici özelliği, yağ hücreleri içinde yağın birikmesine engel olmasından kaynaklanmaktadır. İçeriğindeki fazlaca elektrolit sayesinde, merkezi sinir sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Spordan sonra oluşan kas ağrılarını hafifletir. Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterolü düşürür. Bu sayede kalp-damar hastalıklarının önüne geçer.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler