Frenk Üzümü Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Frenk Üzümü Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hazmı kolaylaştırması, iştah açması ve yüksek besin değeri ile bilinen frenk üzümü, çalı formunda yetişen bir meyvedir. Mayhoş bir tadı olan frenk üzümünün bilimsel adı, Ribes'tir. Yapraklarını döken, çalı formunda olan frenk üzümü 1,5-2 metre boyuna ulaşabilirler. Ülkemizde yetişen birkaç türü bulunmaktadır. Genellikle şurubu yapılarak tüketilebilen frenk üzümünün özellikleri ve faydaları makalemizde anlatılmıştır.

Yasemin Saygın

Doğanın bize getirdiği en değerli ve en şifalı bitkilerden birisi olan frenk üzümü, meyve olarak yediğimiz üzüme benzer şekilde, uzun salkımlar halindedir. Küçük ve kırmızı renkli tanelere sahip olan bu bitkinin tadı ne ekşi ne de tatlı olarak nitelendirilebilir. Mayhoş lezzeti ile genellikle şurubu hazırlanarak tüketilen bitkinin içeriğinde çok sayıda organik ve faydalı madde yer almaktadır.

Doğada en çok günün yarısında gölge olan ve diğer yarısında güneş alan bölgelerde büyümeyi seven, çalılar halinde yetişen bodur bir bitkidir. Toprak seçimi konusunda esnek olan bu bitki pek çok iklimde de kolaylıkla gelişebilir.

[renkbox baslik="Kapari (Gebre Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kapari-gebre-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/kapari-gebre-otu-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Fazla bir ilgiye ihtiyaç duymadığı ve doğanın koşulları içerisinde kendi kendine yetebildiği için frenk üzümünün bahçe bitkisi olarak ideal bir bitki olduğu ve özellikle su sıkıntısı olan bölgelerde rahatlıkla tercih edilebileceği söylenebilir. Şimdi dilerseniz frenk üzümünün genel özelliklerinden, çeşitlerinden ve insan sağlığına olan faydalarından ayrıntılı bir şekilde bahsedelim.

Frenk Üzümü Nedir?

Frenk Üzümü Nedir?Frenk üzümü salkımları uzun, taneleri küçük bir meyvedir. Bilimsel cins adı Ribes'tir. Boyları 1-1,5 metreye ulaşabilen frenk üzümü, yapraklarını döken çalı formunda bir bitki türüdür. Frenk üzümü kolay yetişebilen ve neredeyse her iklime uyum sağlayabilen yapısı ile ülkemizde de sıklıkla yetiştirilmekte ve oldukça geniş bir alanda üretilmektedir. Bu sayede Türkiye'de rahatlıkla temin edilebilir. Frenk üzümü ve işlenmesi ile elde edilen suyunun bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Dileyen herkes sağlıklı bir yaşam için her gün 1 bardak frenk üzümü suyunu gönül rahatlığı ile içebilir.

Frenk Üzümünün Çeşitleri Nelerdir?

Frenk Üzümünün Çeşitleri Nelerdir?Evrenin bizlere sunduğu harikalardan birisi olan frenk üzümünün doğada yetişen farklı pek çok çeşidi bulunmaktadır. Tüm türlerinin içerisinde en bilineni ve en lezzetlisi ise büyük taneli olan ve kırmızı renkteki frenk üzümü bitkisidir. Pek çok hastalık üzerinde de etkili ve adeta bir şifa kaynağı olan bitkinin oldukça sulu bir halde bulunduğu da söylenebilir.

Benzer İçerik: Bektaşi Üzümü Nedir?

Şurup yapımı konusunda en elverişli olan kırmızı frenk üzümünü kullanmaya başlamadan önce iyice olgunlaşmasını beklemek ve sonrasında bitkiyi hasat etmek ise çok önemlidir. Bir diğer tür siyah frenk üzümü, kalp hastalığına neden olan çok sayıda virüsü bloke edici özelliği ile yine sağlıklı yaşama önem veren kişiler tarafından yoğun ilgi görmesi ile bilinir. Beyaz frenk üzümü ise,kırmızı olan türüne göre daha tatlıdır.

Frenk Üzümünün Özellikleri Nelerdir?

Frenk Üzümünün Özellikleri Nelerdir?Frenk üzümünün içerisinde A, B, B2 ve C vitamini bol miktarda yer almaktadır. Bu bitkinin en büyük özelliği, özellikle aşırı yenilen yemeklerden sonra tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıcı bir besin olmasıdır. Vücudu rahatlatan ve ferahlatan bu üzüm besin değerleri açısından da oldukça kaliteli bir bitki olarak bilinir.

Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?Almanya'da bir bilim merkezinde son yıllarda pek çok denek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda her gün içilen 1 bardak frenk üzümü suyunun böbrek taşı oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Ancak elbette ki bitkinin bilinen tek yararı bu değildir. Bu bitki aynı zamanda iştah açıcı olarak da tüketilebilir. Bu da özellikle kilo alma problemi yaşayan ve aşırı zayıf olmalarından şikayet eden bayanlar için frenk üzümünü adeta bir kurtarıcı haline getirmektedir. Böbrek taşı oluşumunu engellediği gibi vücutta var olan böbrek taşlarını düşürme konusunda da çok etkilidir. İdrar söktürücü özelliği de bulunan bitki bu sayede idrar kanallarındaki tıkanıklıkların önüne geçebilmektedir. Vücudu aşırı şekilde su tutarak ödem yapan kişiler her gün 1 bardak frenk üzümü suyu içerek fazla suyu vücutlarından kolaylıkla uzaklaştırabilirler. (Ödem Nedir?) Bitki ayrıca karaciğerde meydana gelen şişlikleri indirmede de etkilidir. Ses kısıklığına ve boğazda meydana gelen kuru öksürük ile çeşitli boğaz ağrılarına da meyvenin suyunu içmek çözüm getirebilir.

Okur Yorumları