Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Şifalı bitkilerin kendileri kadar, onlardan çıkarılan yağlarının da mucizevi faydaları bulunuyor. Şifalı yönleri kanıtlanmış olan uçucu yağlardan biri de biberiye yağıdır. Biberiye bitkisinden elde edilen yağ, doğru yöntemlerle uygulandığı takdirde, neredeyse doktora ihtiyaç duyulmayacak kadar iyileştirici özelliğe sahip. Bu yazıda biberiye yağının zayıflamada ve saç bakımında kullanımı ile en önemli faydalarını ve zararlarını anlatacağız.

Yasemin Saygın

Biberiye bitkisinin özünden elde edilen biberiye yağı yüzyıllardır kullanılmaktadır. Biberiye yağı, 16. yüzyılda kralların ve kraliyet ailesinin romatizma ağrısı şikayetlerini gidermek için tercih edilirdi. Banyo suyu içine eklenen biberiye yağının romatizma ağrılarını ortadan kaldırdığı görülünce biberiye yağının kullanımı halk arasında da yayılmıştır.

Bu yayılma ile birlikte artık hemen herkes tarafından kullanılan biberiye yağı, askerlerin yaralarının erkenden iyileşmesi amacıyla da tercih edilmiştir. Biberiye yağının kanıtlanmış faydaları çokçadır. Ancak öncelikle hem faydasını almak adına hem de zararlarından kaçınmak adına biberiye yağının nasıl kullanılması gerektiğini ve önerilen miktarı bilmek gerekir.

[renkbox baslik="Leylak Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/leylak-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/leylak-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Biberiye yağının nasıl kullanılacağı hangi amaçla kullanılacağına göre değişmektedir. Biberiye yağını belli hastalıkları olanların kullanması sakıncalıdır. Bu nedenle biberiye yağına dair tüm detayları öğrenmeden kullanmamak gerekir. Günlük hayattaki birçok sorunu giderebilen biberiye yağı aynı zamanda birçok sağlık sorununa da alternatif çözüm olmuştur.

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye yağı, biberiye bitkisinin yapraklarından çıkarılan öz ile elde edilen bir yağdır. İçeriğinde birçok antioksidanı barındıran biberiye yağının bitkisi, fesleğen, adaçayı, nane ve lavantanın da bulunduğu familyaya aittir. Akdeniz bölgesinde özellikle yemek yapımında çok popülerdir. Bitki tıp dilinde Rosmanirus officinalis olarak bilinmektedir. Bitkisinin içeriği dolayısıyla yağın da birçok rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağının nasıl ve hangi miktarda kullanılacağı uygulama alanına göre değişiklik göstermektedir. Sivilcelerden kurtulmak için kullanacaksanız biberiye yağını şeker ile karıştırarak cilde peeling şeklinde uygulamak gerekir. Peeling uygulamasını öğrenmek için buraya göz atın. Bu uygulama sivilcelerin oluşumuna da engel olacaktır. Uyku sorunu çekenler ise 200 ml yani bir su bardağı suyun içine 3 damla biberiye yağı damlatarak kullanabilir. Uyku sorununa biberiye yağı ile çözüm arıyorsanız bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Saç Bakımı için Biberiye Yağı Kullanımı

Saçlar için ciddi bir vitamin sağlayıcı olan biberiye yağını kepeklenmeyi engellemek ve saçı güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Bunun için biberiye yağını kullandığınız krem, şampuan ya da saç bakım ürününün içine doğrudan ekleyerek kullanabilirsiniz. Orta boylarda bir şampuan kutusu için 15 damla yeterli olmaktadır. Saç maskesi yapmak için biberiye yağını badem yağı ya da zeytinyağı ile karıştırmalısınız. Bunun için olması gereken ölçü oranı 4'e 1'dir. Yani 4 ölçü badem yağına 1 ölçü biberiye yağı kullanmalısınız. Karışımı saç uçlarına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sağlıklı saçlara ulaşmanın diğer yollarını öğrenmek için tıklayın.

Zayıflamak için Biberiye Yağı Kullanımı

Yağ doğrudan kilo verdirmek yerine bölgesel zayıflama için kullanılmaktadır. Özellikle göbek ve basen bölgesindeki fazlalıklar için tercih edilir. Biberiye yağı ile karın bölgesine ve basenlere masaj yapılabilir. Uygulandığı bölgede yağ yakımını destekleyici etki sağlayacak olan biberiye yağı masajının 10 dakika boyunca yapılması yeterli olacaktır. Uygulamayı gece yapmak düşüncesindeyseniz; masaj bittikten sonra, yağı yıkamadan bölgeyi streçle sarabilirsiniz. Bölgesel zayıflama için biberiye yağı uygulamasının haftada 3 kez yapılması idealdir. Sağlıklı zayıflamanın diğer yollarını öğrenmek için tıklayın.

Vücutta Oluşan Morluklar için Biberiye Yağı Kullanımı

Biberiye yağının moraran bölgelerde iyileştirici etkisi olduğu biliniyor. Morluğun neden olduğu ağrıyı da gideren yağ, vücutta iz kalmaması konusunda da destek oluyor. Morluk oluşan bölgeye masaj yapmak şeklinde yapılan uygulama ile morluklar kısa sürede ortadan kalkabiliyor. Bitkisinin içindeki uçucu yağların çıkarılan öz ile biberiye yağında bulunması sayesinde birçok rahatsızlık ortadan kaldırılabiliyor. Morluk tedavisi için biberiye yağını kesinlikle içerek kullanmamalısınız. Herhangi bir krem, losyon ve benzeri kimyasal ile karıştırılması da uygun değildir. Saf ve sade biberiye yağını morluk olan bölgeye parmağınızla masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğadaki şifalı bitkilerin kendileri kadar tohumları, yaprakları ve bunlardan çıkarılan yağların da faydası bulunuyor. Yemeklere lezzet katması ve özellikle migren ağrılarını hafifletmesi bakımından tanınan biberiye bitkisinin yağı da insan sağlığı için çok önemli. İşte biberiye yağının en çok bilinen faydalarından bazıları;

  • Biberiye yağı eklem bölgelerindeki ağrıların, baş ağrılarının ve romatizma kaynaklı kronik ağrıların giderilmesinde çok faydalıdır.
  • Saçlara dipten uca bakım yapan biberiye yağı, kepek sorununu yok ederken saçın güçlenmesine yardımcı olur. Saçların nem kazanması konusunda da son derece etkilidir.
  • Cilt sorunlarına da çözüm olabilen biberiye yağı özellikle cildin parlak ve daha genç görünmesine yardımcı olabilmektedir. Bunun için içeriğine biberiye yağı olan ürünleri tercih edebilir ya da günlük bakım kreminizin içine biberiye yağı damlatabilirsiniz.
  • Yağın, kilo verme sürecinde yağ yakmak konusundaki faydası da kanıtlanmıştır. Özellikle bölgesel incelme alanında çok başarılıdır.
  • Biberiye yağının dikkati toparlamak, konsantrasyonu sağlamak gibi zihinsel aktiviteye yönelik etkileri de mevcuttur.
  • Sindirim sistemi alanında hazımsızlık ve kabızlık şikayetlerini gidermek konusunda etkilidir.
  • Beyin ve kalp gibi hayati önemi olan organlara oksijen taşınma kapasitesinde artışa destek olmaktadır.

Biberiye Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Biberiye yağı uçucu yağlar kategorisinde olduğundan özellikle hamilelerin, epilepsi hastalarının doğrudan kullanması önerilmez. Bu gruptaki kişiler ve yüksek tansiyon hastaları biberiye yağını mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır. Cilt üzerinde kullanacak olanlar, cilt hassasiyetlerini göz önünde bulundurmalıdır.

[renkbox baslik="Kanola Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kanola-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/kanola-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yağın kullanılmasının ardından herhangi bir rahatsızlık hissedilirse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Biberiye yağının bilinen belirlenmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yine de emziren annelerin de kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Biberiye yağı tıpkı diğer yağlar gibi buhar damıtma yöntemiyle elde edilmektedir.  Hem sağlık için hem de kozmetik alanda inanılmaz faydaları olan esansiyel bir yağdır.
Biberiye yağını kullanıp da faydasını gördünüz mü?
Bu tür bitkisel yağları daha çok hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
Kendiniz biberiye yağı yapmayı denediniz mi? Tarifini bizimle payaşır mısınız?Okur Yorumları
  1. Migren hastaları alın kısımlarına bu yağ ile masaj yapsın iyi geliyor.