Okaliptus Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Genellikle bataklık kenarlarında, devasa uzunluktaki okaliptus ağaçlarını bilirsiniz. Su çekme özelliğinden dolayı bataklıkları kurutmak amacıyla bu bölgelerde yetiştirilen okaliptus ağaçları ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Mersingiller familyasından ve 100 metreye kadar uzayabilirler.

Yasemin Saygın

Okaliptus Mersingiller ailesine dahil olan oldukça faydalı bir bitkidir. Yaklaşık olarak 600 türünün olduğu bilinmektedir. Okaliptus bir diğer adıyla sıtma ağacı yaşına göre, 20 ila 70 metre arasında bir uzunluğa sahip olabilmektedir. Bu uzunluk ortalama değer olmakla beraber okaliptus ağaçları bazen 100 metreye dahi ulaşabilirler ve dünya üzerindeki en uzun ağaçlar arasında gösterilmektedirler. Ayrıca gümüş grimsi odunsu yapıda gövdeye ve mavimsi yeşil renkte yapraklara sahiptirler.

Faydaları saymakla bitmeyen, alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden biri olan bu bitki yılın hemen her mevsiminde toplanabilir niteliktedir. Anayurdu Avustralya olmakla beraber okaliptus ülkemizde de özellikle Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir.

[renkbox baslik="Bergamot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/bergamot-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/bergamot-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sıcağı, bol güneşi ve suyu sevdiği bilinen bu ağaç aynı zamanda, bataklıkların kurutulması amacı ile de kullanılmaktadır. Tıbbi kullanımının yanı sıra, reçinesinden ve kerestesinden de faydalanılabilmektedir. Halk arasında okaliptüs, okaliptus ve ökaliptüs gibi isimlerle anılmaktadır.

Okaliptus Ağacı Nedir?

Okaliptus Ağacı Nedir?Okaliptus veya halk arasında bilinen adıyla ökaliptus ağacı, özellikle sıcak ve nemli yerlerde yetişmeye uygun bir bitkidir. Anavatanı Avustralya başta olmak üzere Yeni Zelanda, Brezilya, Portekiz gibi ülkelerde de yetişmektedir. Dünyanın dört bir yanına yayılmış ve özellikle su çekici olması nedeniyle bataklıkların kurutulmasında sıkça kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir.

Okaliptus bitkisi, alternatif tıpta olduğu kadar birçok ilaç içeriğinde de kullanılmaktadır. Buna ek olarak reçinesinden ve odunundan da faydalanılabilmektedir. Okaliptus türleri, tohum aracılığı ile çoğaltılabilmektedir ve hızlı büyüyen bir bitki olduğu söylenebilir.

Okaliptus Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Okaliptus Ağacının Özellikleri Nelerdir?Eucalyptus boyu 100 metreye kadar ulaşabilen bilinen en uzun ağaçlardan birisidir. Gri ve az engebeli bir gövdeye sahiptir. Gövdesi büyük ve düzgün tabaklar hallinde kuruyarak dökülür. Yaprakları ise koyu yeşil ve sarkıt biçiminde olup sarmaşık bir yapıya sahiptir. Okaliptus bitkisinin tadı oldukça acıdır.

Yaprakları gövdeye yapışık büyür ve çiçekleri, kırmızı renkte olup tek tek veya kümeleşmiş biçimde açmaktadır. Okaliptus ağacı birçok ağaç türünden farklı olarak kış aylarında yaprağını dökmez. Bu nedenle her mevsimde toplanmaya elverişlidir. Ancak yapısındaki eterik yağı sonbahar döneminde daha yoğun olacağından Eylül-Ekim civarı toplanması tavsiye edilmektedir.

Okaliptus Ağacının Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Ağacının Faydaları Nelerdir?Okaliptusun birçok faydası bulunmaktadır. Bilinen en büyük etkisi solunum yolu enfeksiyonları üzerinedir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili ve iyileştirici olduğu kanıtlanmıştır. Bileşiminde yüksek oranda sineol içeren okaliptus, bu tip rahatsızlıklarda balgam söktürücü, solunum yollarını açıcı ve göğsü yumuşatıcı etkiler göstermektedir.

Kullanımı çeşitli yağlar ile karıştırılarak sürülmesi veya buhar banyosu şeklinde yapılabilir. Buna ek olarak, antiseptik özelliği sayesinde mikrop kırıcı ve enfeksiyon giderici olduğu bilinir. Bu nedenle, diş eti çekilmesi gibi diş eti rahatsızlıklarında, ağız kokusu tedavisinde veya mide rahatsızlıklarının başında gelen ülserde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Yanık benzeri açık aralarda okaliptustan faydalanılabilir.

Okaliptüs birbirinden farklı şekillerde tüketilmeye müsaittir. Zeytinyağı veya ispirto içerisinde 10 gün süre ile bekletilen okaliptus, sonrasında gargara olarak kullanılabilir. Yaş okaliptus yaprakları üzerine kaynar su ilave edilerek çayı hazırlanabilir ve tatlandırıcı ilavesi ile kullanılabilir.

Acı tadı dolayısı ile çoğu insan okaliptusu tek başına tüketemez ancak bal ile tadı kırılabilir. Buhar banyosu oluşturmak isteniyorsa, kaynar su çerisine okaliptus yaprakları atılarak mümkün olduğunca solunması yeterlidir.

Okaliptusun hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılması ancak doktor tavsiyesi söz konusu olduğunda gereklidir. Buna ek olarak çıplak elle ellenmemesi tavsiye edilir. Göz veya ince deri ile direkt teması kaşıntıya ve kızarıklıklara neden olabileceği için böyle bir durumda bol su ile yıkanması gereklidir.

Okaliptüsün bilinen diğer faydaları şunlardır;

 • Sağlıklı saçlara ulaşmada çok başarılıdır. Hindistan cevizi yağının içine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyip saç diplerinize masaj yaparsanız, saç köklerinin beslendiğini, daha hızlı uzadığını ve çok daha parlak saçlara ulaştığınızı görebilirsiniz. Bunun için zeytinyağını da karışım olarak kullanabilirsiniz. Duşa girmeden önce saç diplerine sürdüğünüz bu karışım kan dolaşımını artırmaya ve daha sağlıklı uzayan saçlara sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Yine saç diplerinde meydana gelen kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi deri problemlerini geçirir.
 • Özellikle okul döneminde olan kız çocuklarının sık yaşadığı bir sorun olan saç bitlerinin çözümü de okaliptustan gelmektedir. Doğal bir böcek ilacı olan bu yağ direkt veya şampuanın içerisine karıştırılarak uygulanırsa, bitlerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.
 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan bitki, çay olarak tüketilebilir. Yapılan araştırmalar diyabet hastaları için uygun olduğunu ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Vücut ateşinin düşmesine yardımcı olur. Enfeksiyon kaynaklı çıkan ateşler bu bitkinin çayı veya yağı sayesinde düşürülebilmektedir. Bunun için 2 bardak ılık su içerisine 10 damla okaliptüs yağı damlatılır. Bu suya batırılan bir bez kola altlarına veya alın kısmına konularak, hastanın ateşi daha kısa süre içerisinde düşürülür. Çocuklar için karışıma bir damla da lavanta eklenerek, keskinliği giderilebilir.
 • Kötü nefes kokusu için birebirdir. Topluluk içinde yaşayan insanların çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi kuşkusuz ki kişisel bakımdır. Bunlar içerisinde ağız bakımı da ilk sıralarda yer almaktadır. Okaliptus bakterilerle savaşan bir ağaç olduğu için koku oluşumuna izin vermez. Ek olarak diş eti hastalıklarını ve iltihabını da geçirir. Bunun için aromalı sakızlar veya ağacın yaprağından çok küçük bir parça koparılıp çiğnenebilir.
 • Romatoid artrit, osteoartrit ve kas yaralanması sebebiyle yaşanan ağrıları geçirir. Bu nedenle eklem ağrıları için verilen birçok ilacın içeriğinde okaliptüs yağı bulunmaktadır.
 • Sinüslerin açılması ve bundan kaynaklanan baş ağrılarını gidermede çok başarılıdır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır
 • Antipseptik özelliği sayesinde temizlik malzemelerinin içinde kullanılır. Özellikle el sabunlarında tercih edilmektedir.
 • Deride meydana gelen mantar ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.
 • Ergenlik döneminde meydana gelen akne ve sivilceleri geçirir.

Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptus ağacının yaprakları kadar yağı da tam bir şifa kaynağıdır. O nedenle yazımızda yağının faydalarına da ayrıca değinmek istedik. Solunum yollarının açılması için kullanmak isteyenler, büyükçe bir kabın içine koydukları kaynamış su içerisine birkaç damla yağ damlatıp, buharı solumalıdır. Bir havluyu başınıza kapatırsanız, havanın doğrudan burnuna gitmesini ve dağılmamasını sağlayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Kekik Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kekik-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/kekik-hakkinda-bilgiler.png" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Genel olarak en çok bilinen özelliği ağrıyı giderme kabiliyetidir. İnsanoğlu binlerce yıldır bu ağacın yağını baş ağrılarını gidermek için kullanmışlardır. Bunun haricinde diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Astım, bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), sinüzit ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Yağın kendine has kokusu solunum yollarının açılmasına ve kişinin ferahlamasına yardımcı olur.
 • Kokusu solunursa burun tıkanıklığı açılır ve solunumun daha rahat yapılması sağlanır. Ayrıca nefes almanın zorluğundan dolayı uyku sorunu çeken kişiler de yatmadan önce yağı koklayarak veya burun içine sürerek daha rahat bir uyku geçirmelerini sağlayabilirler.
 • Mevsime bağlı alerjilerin yan etkilerini azaltır.
 • Göğüs üzerine masajla yedirilip, sıcak tutulursa öksürüğü keser.
 • Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Baş ve kas ağrılarını giderir. Özellikle sinüzite bağlı baş ağrılarını geçirmede oldukça başarılıdır. Yine stres ve yorgunluktan kaynaklanan baş ağrıları için de doğal bir çözüm niteliğindedir.
 • Darbe sonrası kaslarda meydana gelen şişliği geçirir.
 • Antiseptik ve antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Bu sayede; kesik, yara, böcek ısırmaları gibi deri tahrişlerini geçirir.
 • Yapılan araştırmalar okaliptüs yağının zihni açıcı, arındırıcı ve canlandırıcı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.
 • Evinde hayvan besleyenler, bit ve pire benzeri haşerelerden korunmak için bu yağı kullanabilirler. Aynı şekilde çok başarılı bir sivrisinek kovucudur.
Okaliptüs ülkemizde oldukça rahat yetişen bir ağaç türüdür. Özellikle bataklık yerlerin kurutulması amacıyla dikilir.
Bu ağacın bataklık kenarlarına ekilmesinin sebebi nedir?
Bu ağacın yapraklarını hangi amaçla ve nasıl kullanıyorsunuz?
Okaliptus yağını hangi rahatsızlığınız için kullandınız ve faydasını gördünüz mü?Okur Yorumları
 1. Benim birçok kaslarımda omur ilikte intaplı romatizma var sinüzütüm bel boyun fıtıklarım artı kanallarda daralma ve düzleşme sabit dikilip çalışırken bel ve bacak ağrılarından ölüyorum evde normal oturamıyorum ve rahat yatamıyorum bana ne önere bilirsiniz ayrıca alerjik astımı da var

 2. Arkadaşlar slm.taze veya kurutulmuş yaprağını çay olarak tüketin. alerjik astım için iyi geliyor.