Okaliptus Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Genellikle bataklık kenarlarında, devasa uzunluktaki okaliptus ağaçlarını bilirsiniz. Su çekme özelliğinden dolayı bataklıkları kurutmak amacıyla bu bölgelerde yetiştirilen okaliptus ağaçları ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Mersingiller familyasından olan okaliptus ağaçları, 100 metreye kadar uzayabilirler. Anavatanı Avustralya olan bu ağaçlar genellikle Akdeniz kıyılarında yetişmektedir.

Okaliptus Mersingiller ailesine dahil olan oldukça faydalı bir bitkidir. Yaklaşık olarak 600 türünün olduğu bilinmektedir. Okaliptus bir diğer adıyla sıtma ağacı yaşına göre, 20 ila 70 metre arasında bir uzunluğa sahip olabilmektedir. Bu uzunluk ortalama değer olmakla beraber okaliptus ağaçları bazen 100 metreye dahi ulaşabilirler ve dünya üzerindeki en uzun ağaçlar arasında gösterilmektedirler. Ayrıca gümüş grimsi odunsu yapıda gövdeye ve mavimsi yeşil renkte yapraklara sahiptirler.

Faydaları saymakla bitmeyen, alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden biri olan bu bitki yılın hemen her mevsiminde toplanabilir niteliktedir. Anayurdu Avustralya olmakla beraber okaliptus ülkemizde de özellikle Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir.

Bergamot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sıcağı, bol güneşi ve suyu sevdiği bilinen bu ağaç aynı zamanda, bataklıkların kurutulması amacı ile de kullanılmaktadır. Tıbbi kullanımının yanı sıra, reçinesinden ve kerestesinden de faydalanılabilmektedir.

Okaliptus Ağacı Nedir?

Okaliptus Ağacı Nedir?Okaliptus veya halk arasında bilinen adıyla ökaliptus ağacı, özellikle sıcak ve nemli yerlerde yetişmeye uygun bir bitkidir. Anavatanı Avustralya başta olmak üzere Yeni Zelanda, Brezilya, Portekiz gibi ülkelerde de yetişmektedir. Dünyanın dört bir yanına yayılmış ve özellikle su çekici olması nedeniyle bataklıkların kurutulmasında sıkça kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Okaliptus bitkisi, alternatif tıpta olduğu kadar birçok ilaç içeriğinde de kullanılmaktadır. Buna ek olarak reçinesinden ve odunundan da faydalanılabilmektedir. Okaliptus türleri, tohum aracılığı ile çoğaltılabilmektedir ve hızlı büyüyen bir bitki olduğu söylenebilir.

Okaliptus Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Okaliptus Ağacının Özellikleri Nelerdir?Eucalyptus boyu 100 metreye kadar ulaşabilen bilinen en uzun ağaçlardan birisidir. Gri ve az engebeli bir gövdeye sahiptir. Gövdesi büyük ve düzgün tabaklar hallinde kuruyarak dökülür. Yaprakları ise koyu yeşil ve sarkıt biçiminde olup sarmaşık bir yapıya sahiptir. Okaliptus bitkisinin tadı oldukça acıdır. Yaprakları gövdeye yapışık büyür ve çiçekleri, kırmızı renkte olup tek tek veya kümeleşmiş biçimde açmaktadır. Okaliptus ağacı birçok ağaç türünden farklı olarak kış aylarında yaprağını dökmez. Bu nedenle her mevsimde toplanmaya elverişlidir. Ancak yapısındaki eterik yağı sonbahar döneminde daha yoğun olacağından Eylül-Ekim civarı toplanması tavsiye edilmektedir.

Okaliptus Ağacının Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Ağacının Faydaları Nelerdir?Okaliptusun birçok faydası bulunmaktadır. Bilinen en büyük etkisi solunum yolu enfeksiyonları üzerinedir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili ve iyileştirici olduğu kanıtlanmıştır. Bileşiminde yüksek oranda sineol içeren okaliptus, bu tip rahatsızlıklarda balgam söktürücü, solunum yollarını açıcı ve göğsü yumuşatıcı etkiler göstermektedir. Kullanımı çeşitli yağlar ile karıştırılarak sürülmesi veya buhar banyosu şeklinde yapılabilir. Buna ek olarak, antiseptik özelliği sayesinde mikrop kırıcı ve enfeksiyon giderici olduğu bilinir. Bu nedenle, diş eti çekilmesi gibi diş eti rahatsızlıklarında, ağız kokusu tedavisinde veya mide rahatsızlıklarının başında gelen ülserde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Yanık benzeri açık aralarda okaliptustan faydalanılabilir.

Okaliptus birbirinden farklı şekillerde tüketilmeye müsaittir. Zeytinyağı veya ispirto içerisinde 10 gün süre ile bekletilen okaliptus, sonrasında gargara olarak kullanılabilir. Yaş okaliptus yaprakları üzerine kaynar su ilave edilerek çayı hazırlanabilir ve tatlandırıcı ilavesi ile kullanılabilir. Acı tadı dolayısı ile çoğu insan okaliptusu tek başına tüketemez ancak bal ile tadı kırılabilir. Buhar banyosu oluşturmak isteniyorsa, kaynar su çerisine okaliptus yaprakları atılarak mümkün olduğunca solunması yeterlidir.

Okaliptusun hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılması ancak doktor tavsiyesi söz konusu olduğunda gereklidir. Buna ek olarak çıplak elle ellenmemesi tavsiye edilir. Göz veya ince deri ile direkt teması kaşıntıya ve kızarıklıklara neden olabileceği için böyle bir durumda bol su ile yıkanması gereklidir.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Arkadaşlar slm.taze veya kurutulmuş yaprağını çay olarak tüketin. alerjik astım için iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler