Tırnak Mantarı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Tırnak Mantarı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Herhangi bir ağrı veya sızıya sebep olmayan tırnak mantarı, görüntüsü itibariyle rahatsız edici bir sağlık sorunudur. En sık yaşanan tırnak enfeksiyonlarından biri olan tırnak mantarı özenli bir tedavi sonucu iyileşebilmektedir. Tırnak mantarının nedenlerini, belirtilerini ve nasıl tedavi edildiğini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Yaşam kalitesini ciddi manada düşüren hemen her 5 kişiden birinde meydana gelen tırnak mantarı, sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Tırnağın dış kısmına yerleşen mantarların kötü bir görüntü vermesinin yanı sıra rahatsız edici olduğu da bir gerçektir. Tırnağın dış yapısı kadar iç kısmında da meydana gelen mantar, el tırnaklarına nazaran ayak tırnaklarında daha sık görülür.

Ayaklardan bulaşma ihtimali çok daha yüksektir. Tırnağın alt kısmında küçük şekilde başlayıp daha sonra çizgi çizgi yayılan mantarın, bir süre sonra kalınlaştığı görülür. Kalınlaşmayı takip eden tırnak gevşemesi tırnağın düşmesine ya da tamamen zarar görmesine sebep olur. Tırnak mantarı başladığında hemen hemen aynı dönemlerde parmak arası mantarlar da başlar.

[renkbox baslik="Tırnak Batması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/tirnak-batmasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/tirnak-batmasi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kaşıntı rahatsızlığı ile ortaya çıkan bu mantar, ilaç tedavisi ile engellenebilir. Tırnak mantarı kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Tırnaklarda kalınlaşma renk düzeninde herhangi bir değişme söz konusu olduğunda kendini tekrarlayacağı tahmin edilmelidir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı enfeksiyonu, dermatofitlerin sebep olduğu hastalıktır. Tırnağın dış kısmından başlayarak sarı, kahverengi ve yeşil renklere dönmesiyle ortaya çıkar. Sonrasında mantar tırnak içine ve tamamına yayılır. Tedavi edilmediği durumlarda tırnak kaybına neden olan tırnak mantarı, kişinin kişisel bakım ve doğal tedaviler ile desteklemesi gereken bir süreçtir. Belli alanlarda bulunan ve özellikle toplu kullanılan ortamlardan bulaşan mantar, sıcak ve nemli yerlerde görülür. Tırnak yapısını bozan, kolaylıkla bulaşan ve kısa sürede tırnak kaybına neden olan mantar, tedavisi mümkün olan bir sorundur.

Tırnak Mantarının Nedenleri Nelerdir?

Daha önce tırnaklarınızdan biri, herhangi biri hasar aldıysa mantar bulaşacak ilk tırnak odur. Mantara belli bir neden ararken hasar görmüş, zayıflamış tırnağınızı muhakkak kontrol etmelisiniz. Temel nedene göz atıldığında zayıflamış tırnak yapısına, toplu kullanılan alanlardan bulaşmış olan bakterilerin sebep olabileceğini unutmamalısınız. Bunlardan başka kalitesiz ayakkabı giymek, ayakların uzun süre stiletto gibi burnu dar ayakkabılar içerisinde kalması da mantara yol açabilir.

Hamamlar, saunalar, havuzlar ve ortak banyolar tırnak mantarının yoğun bulunduğu ortamlardır. Bulaşma nedeni de böyle yerlerde terlik ya da havlu gibi kişisel eşyaların toplu kullanılmasıdır. Ayak tırnağının el tırnağına nazaran daha rahat mantar kaptığı bir gerçektir. Bunun nedeni ayakların pis alanlara daha çok temas etmesidir.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Bir süre herhangi bir belirti vermeyen tırnak mantarı, yavaş yavaş çizgisel değişimlerle ortaya çıkar. Kişinin tırnak yüzeyinde sarı, kahverengi çizgiler görülmeye başlar. Bunun yanında tırnağınızın yapısında kalınlaşma dikkatinizi çekerse bunun nedeni tırnak mantarıdır. Ellerden çok ayaklarda görülen bu durum, ayakkabı ayak tırnağınıza temas ettikçe ortaya çıkar. Nadiren ağrıyla beraber tırnak kesimlerinin de daha zor olduğu dikkat çeker. Her tırnakta aynı zamanda ortaya çıkmayan mantar, zaman içinde yayılır. Bu süreçte gereken önlem alınırsa diğer tırnaklar korunabilir.

Tırnak Mantarı Hangi Tırnaklarda Görülür?

Ayak tırnaklarınızda el tırnaklarınıza nazaran daha sık görünen mantar enfeksiyonu ilk olarak 1 ve 5 numaralı tırnaklarda ortaya çıkar. İlk tırnak geniş olduğu için daha kolay bakteri kapar. İlk önce aynı elin ya da ayağın tırnaklarında ortaya çıkan mantar enfeksiyonu daha sonra tüm tırnaklara yayılacaktır. Yayılmanın başka bireylere geçmemesi için gereken önlemlerin alınması önemlidir. Tırnak mantarının görüldüğü parmaklarda tırnak çevresinde kızarıklık ve iltihap toplama gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Tırnak Mantarından Korunma Yolları Nelerdir?

Tırnak mantarından korunmanın ilk kuralı toplu olarak kullanılan alanlarda muhakkak dikkat etmektir. Kumsallarda, banyolarda, spor salonları ve hamamlarda terliksiz gezilmemeli, başkalarına ait terlik ve ayakkabılar asla giyilmemelidir. Bunun yanında toplu çalışılan alanlarda, iş eldivenlerinin de ortak olarak kullanılması oldukça tehlikelidir. Tırnak mantarından korunma yollarından bir diğeri de temizliktir. Kişisel bakımınızı gerektiği gibi yaptığınızda tırnak mantarına yakalanma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Tırnak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?

Tırnaklarda meydana gelebilecek onlarca hastalık vardır. Hemen hemen hepsinin özellikleri birbirine benzer. Çoğu da tırnak mantarının belirtilerini taşır. Doğal olarak kişi, tırnak mantarı olduğunu düşünüp mantar ilaçları kullanabilir. Bu süreçte ilaçları denemeden önce doktora danışmanız çok daha faydalı olacaktır. Mantarı diğerlerinden ayıran noktalarda doktorunuz daha rahat tanı koyacaktır. Mantar teşhisi için doktorunuz tırnağınızdan bir miktar alarak laboratuvar ortamında incelemeye alacaktır. İnceleme sonrasında teşhis koymak daha kolay olacaktır.

Tırnak Mantarının Tedavisi Nedir?

Tırnak mantarının tedavi edilmesinin ilk basamağı tırnak cilası ilaçlardır. Tırnak üzerine sürülen ilaçlar, mantarın ortadan kalkmasını sağlamayı amaçlar. Bununla beraber ağız yoluyla alınan ilaçlar da tedavinin diğer süreçleridir. El tırnakları için 6-7 hafta, ayak tırnakları için 12-13 hafta boyunca ağızdan alınan ilaçlarla mantarda %80 ‘e varan başarılar elde edilebilir.

Tedavi sürecine bağlı olarak yaklaşık 6 ay içinde el ya da ayaklarınız mantardan kurtulacaktır. Olumlu sonuç alınabilmesi için ilaçların düzenli kullanımı ve kişisel bakıma dikkat edilmesi gerekmektedir. Tırnak mantarı tedavisinde alternatif tıptan da faydalanabilirsiniz. Ilık bir suya bir miktar elma sirkesi ekleyin ve 20 dk. kadar ayağınızı bekletin.

[renkbox baslik="Manikür Nedir? Nasıl Yapılır? Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
" link="https://bilgihanem.com/manikur-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/03/manikur-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Başka bir yol ise zeytinyağı masajı. Pamuğa damlattığınız zeytinyağını tırnaklarınıza sürdüğünüzde, tırnak mantarının zamanla azaldığını görebilirsiniz. Bunlardan başka kekik yağının, sarımsak suyunun ve karbonatın da tırnak mantarına iyi geldiği bilinmektedir.

Tırnak mantarı, tırnak uçlarının altında beyaz veya sarı noktalar olarak başlayan yaygın bir enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle nemli kalan ayaklarda meydana gelmektedir.
Daha önce tırnak mantarı sorunu yaşadınız mı?
Tırnaklarınızın sağlıklı olması için neler yapıyorsunuz?
Tırnak mantarı için bildiğiniz bitkisel çözümler nelerdir?
Bu tür hastalıkların bulaşmaması için ne gibi önlemler alıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. bitkisel yöntemlerle kurtulmak mümkün,kireçlenmeye bitkisel tedavi adlı facebook sayfasında gördüğüm kremi kullandıktan sonra uzun zamandır var olan sorunum yok oldu

  2. Birkaç kez tırnak mantarı sorununu yaşadım. Ninelerimizin dediği gibi ayak tırnaklarıma kına yaktım. Son 1 2 senedir sorun yaşamıyorum.