Şifalı Taşlar Nedir? Şifalı Taşların Faydaları ve Bilimsel Yönleri Nedir?

Şifalı Taşlar Nedir? Şifalı Taşların Faydaları ve Bilimsel Yönleri Nedir?

Doğada bulunan birçok taşın bir anlamı, faydası ve etkisi vardır. Ametist, akik, kalsedon, aytaşı, safir, elmas ve akuamarin bu taşlardan bazılarıdır. Özellikle son yıllarda taşların enerjisine ve tedavi edici özelliğine inanan insan sayısı gittikçe artıyor. Doktorların bir kısmı ise bu faydaları onaylamaktadır. Bu şifalı taşların çeşitlerini ve özelliklerini yazımızda ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Doğada bulunun her şeyin bir yaratılma amacı ve anlamı vardır. Topraktan çıkan suya, bitkiye, madene, taşlara kadar her şey anlamlı bir düzen içerisinde oluşmuş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. Bunlardan biri de kayaçlardan doğal bir şekilde çıkarılan şifalı taşlardır.

Dekorasyon, mücevher veya daha birçok alanda kullanılmasının yanında sağlığa sağladığı fiziksel ve ruhsal faydalar, bu taşların şifalı taşlar olarak nitelendirilmesine sebep olmuştur. Bu doğal taşların faydaları ise doğadaki her şeyin ne kadar mükemmel ve yararlı olduğunu göstermektedir. Çok eski çağlarda bile taşların enerjisini fark eden insanlar, bunlara değer vermişler ve onlardan faydalanmaya çalışmışlardır.

[renkbox baslik="Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/feng-shui-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/feng-shui-nedir-nasil-yapilir-ne-ise-yarar-1.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Şifalı taşların her birinin farklı enerjileri vardır. Eski çağlarda insanların tesadüfen fark etmesi ve daha sonra araştırmacıların detaylı analizleri neticesinde bu taşların hepsinin farklı bir fayda sağladığı fark edilmiştir. Hatta birçoğu astrolojiyle bağdaştırılmış ve her taşın farklı bir burcun özelliğini yansıttığına inanılmıştır.

Şifalı Taş Nedir?

Milyonlarca yıldır yer altında bulunan taşların, dünyanın merkezine yakın olmaları sebebiyle, yer yüzüne çıkarıldıktan sonra yüksek bir enerji yaydıklarına inanılmaktadır. Doğal kayaçlardan elde edilen, insan üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri olduğuna inanılan bu taşlara, genel olarak şifalı taş adı verilmektedir. Edinilen bilgiye göre; bu taşların insan üzerindeki negatif enerjiyi alıp yerine pozitif enerji yaydığı bilinmektedir. Bu işlem esnasında fiziksel değişime uğrayan taşlar zaman içerisinde erir ve yok olurlar.

Şifalı Taşlar Hangileridir?

Sayısı oldukça fazla olan şifalı taşların tam olarak kaç tane oldukları bilinmiyor. Öte yandan farklı toplumlarda, farklı isimlerle de anılabiliyorlar. Halk arasında en çok bilinen şifalı taşlardan bazıları şunlardır: akik taşı, aquamarin, ametist, aytaşı, elmas, kehribar, kalsedon, kaplan gözü, mercan, zümrüt, yakut, safir, yeşim, obsidyen, beril ve kan taşıdır. Adını sayamadığımız daha onlarca şifalı taşlardan en bilinenlerin özelliklerini sizlerle aşağıdaki gibi paylaşmaya çalıştık.

Akik Taşı

Akik TaşıAkik taşı vücutta gergin olan yere koyulursa, sıcaklık oluşturarak rahatlama sağlamaktadır. Lohusa döneminde olan anne ve bebek için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Üzerinde akik taşı taşıyanlar keyifli ve enerjik olurlar. Mavi renklerde olan akik taşlarının nazara karşı insanları koruduğu söylenmektedir.
Akik taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Ametist Taşı

Ametist TaşıAmetist taşının cilt hastalılarına çok iyi geldiği, cilt hastalığı yaşayan kişilerin kullanması gerektiği bilinmektedir. Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Vücutta oluşan negatif enerjilerin boşaltılmasına yardımcı olan bir taştır. Bulunduğu ortama çok olumlu bir enerji yayarak insanlara rahatlık vermektedir.
Ametist taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Akuamarin Taşı

Akuamarin TaşıBunalım ve depresif ruh hallerine karşı, akuamarin taşının çok faydalı olduğu savunulmaktadır. Bu taşın tansiyon dengeleyici bir özelliği olduğundan, tansiyon hastaları tarafından tercih edilmektedir. Saldırgan kişiler için kullanılırsa, insanlar üzerinde bir rahatlık ve sakinlik oluşturur. Akuamarin taşı bağışıklık sistemini güçlendirmekten, özgüven eksikliğine kadar birçok konuda fayda sağlamaktadır.
Akuamarin taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Amber (Kehribar) Taşı

Amber TaşıAstım ve bronşit gibi sorunu olanların, amber taşını kullanarak daha rahat oldukları söylenmektedir. Melankolik ruh haline karşı olarak çok iyi gelen bir taştır. Bademcik hastalığının iyileşmesine yardımcı olur. Vücutta bulunan olumsuz enerjileri uzaklaştırır. Amber taşının bir diğer ismi ise kehribar taşıdır.
Kehribar taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Aytaşı

AytaşıAytaşı kadınlar için çok faydalı bir taştır. Özellikle adet düzensizliklerine aytaşı çok iyi gelmektedir. Vücutta oluşan kramp ve bacak ağrılarını tedavi etmektedir. Duygusal olarak dengeleyici özelliği vardır. Beyaza yakın mavimtırak rengi huzur verir, bereketi ve bolluğu temsil eder.
Aytaşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Elmas

ElmasElmas, bedeni temizler ve negatif enerjilerden kurtarır. Beyin fonksiyonlarının çalışmasında etkilidir. Dünyadaki en sert taş olarak bilinmektedir. Yeryüzüne çıkışı depremler veya volkanik patlamalar esnasında olduğundan, en değerli taşlar arasında yer almaktadır.
Elmas taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kalsedon Taşı

Kalsedon TaşıKalsedon taşı, depresyon tedavisinde oldukça olumlu etki gösteren bir taştır. Depresif ruh halinde olanların yastıklarının altına bu taşı koymaları önerilmektedir. Kişiler arasındaki bağların güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Koruyucu özelliği olduğundan, kalsedon taşının insanları nazarlara karşı koruduğu bilinmektedir. İyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız, kalsedon taşını üzerinizde taşımaya özen gösterin.
Kalsedon taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kan Taşı

Kan TaşıCesaretsizlik durumunda kan taşı kullanımı tavsiye edilmektedir. Zihinde oluşan karmaşık düşünceleri engellemek açısından etkilidir. Kalp ve kan dolaşımı için oldukça faydalı bir taştır.
Kan taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kaplan Gözü Taşı

Kaplan Gözü TaşıKaplan gözü taşının, astım rahatsızlığına karşı çok iyi geldiği bilinmektedir. Kaplan gözü taşını, üzerinde taşıyan insanların kendine güveni artmaktadır. Uykusuzluk sorununa iyi gelmektedir.
Kaplan gözü taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Safir Taşı

Safir TaşıDünyanın en değerli taşlarından biri olan safir taşı, daha çok rahatlık vermesi ve pozitif enerji yaymasından dolayı tercih edilmektedir. Safir taşının, aşkta bağımlılığı temsil ettiği savunulmaktadır.
Safir taşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Şifalı Taşların Bilimsel Yönleri

Şifalı Taşların Bilimsel YönleriTedavi amacı ile kullanılan şifalı taşlar, doğal enerjisinden faydalanıldığı için tedaviye ek olarak, alternatif amaçlı kullanılmalıdır. Şifalı taşlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda farklı farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Her ne kadar son dönemde bu taşların faydasına inanan doktor sayısında artış olsa da, hala bilimsel açıdan bir faydası olmadığını savunan bir kesim bulunmaktadır. Hastalıkları tedavi etmesindeki nedeninin, taşların kimyasal bileşimleri ya da renginin olduğu savunulmaktadır. Bu doğal taşlar eskiden beri Orta Doğu ülkelerinde kötü enerjiyi uzaklaştırmasıyla bilinir ve bu ülkelerde kullanımına daha sık rastlanır.

Şifalı taşlar çok eski çağlardan bu yana varlığını sürdürmektedir. İnsan üzerindeki kötü enerjiyi uzaklaştırdığına inanılan şifalı taşların, hepsinin ayrı ayrı özelliği bulunkatadır.
Öncelikle şifalı taşların gerçekten fayda sağladığına inanıyor musunuz?
Yanınızda sürekli taşıdığınız bir şifalı taş var mı?
Burcunuzun taşı ve özellikleri nedir?
Şifalı taşlar arasında size en çok hangisinin iyi geldiğini düşünüyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Ben şifalı taşların faydalarına inanıyorum, yazıda birçoğunu anlatmışsınız zaten ama daha çok var. onları da eklerseniz süper olur

  2. Ben şifalı taşların insanlar üzerine gerçekten etki ettiğine inanıyorum. Peki, zararları var mı bu şifalı taşların?